1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. UNİKOP’un Dönem Başkanlığı Nevşehir’de
UNİKOP’un Dönem Başkanlığı Nevşehir’de

UNİKOP’un Dönem Başkanlığı Nevşehir’de

13 üniversitenin katılımı ile kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nde (UNİKOP) dönem başkanlığı görevi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine (NEVÜ) devredildi.

A+A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın koordinasyonunda bölgedeki 13 üniversitenin katılımı ile kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nde (UNİKOP) dönem başkanlığı görevi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine (NEVÜ) devredildi.

“Bölgenin Gelişmesinde Üniversitelerin Büyük Rolü Var”

UNİKOP Dönem Başkanlığı görevinin Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından yürütülecek olmasının son derece anlamlı ve manidar olduğunu ifade eden Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, üniversitelerin bulundukları ile ve bölgelerine önemli katkılar sunduğunu belirtti.

“UNİKOP Türkiye’nin gelecek vizyonuna Hizmet Ediyor”

Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolundaki hedefi dikkate alındığında, bu hedefe ancak nitelikli insan faktörü ve bilgi üretimi ile ulaşılabileceğini ifade eden KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, ‘Türkiye’nin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamak amacıyla kurulan UNİKOP, 8 ilimizde bulunan 13 üniversite ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile birlikte, 350 bine yakın öğrenci ve 10 bini aşkın öğretim üyesiyle ortak akıl, etkileşim ve iş birliği içerisinde, sürdürülebilir bölgesel kalkınma adına gerçekleştirilecek projelerin yürütülmesi için önemli bir güç birliğine dönüşmüş ve diğer Kalkınma İdarelerine örnek gösterilen bir birliktelik haline gelmiştir. Bölge üniversitelerimizin, özellikle ‘Uygulamalı Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projeleri’ başta olmak üzere; araştırma ve uygulama projelerine 24 milyon TL’yi aşan bir destek sağladık. YÖK tarafından hayata geçirilen ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında üniversitelerimizin ihtisas alanları ile ilgili ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki şehirlerde, tarımsal yapıda devam eden değişimi ve dönüşümü yeni teknolojileri de kullanarak daha güçlü bir şekilde desteklemeyi sürdüreceğiz. Topyekûn kalkınmayı sağlamak adına, değişen Türkiye şartlarına uygun olarak, imalat sanayi sektörlerine ve bu sektörlere yönelik beşerî ve fiziki altyapıyı güçlendirecek Ar-Ge, savunma sanayi, öncelikli alanlardaki kritik teknolojiler, dijitalleşme, insan kaynakları, lojistik, ticaret, ulaşım, enerji gibi sektörlere yönelik projeleri desteklemeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

“Sorumluluğun Farkındayız”

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, UNİKOP Dönem Başkanlığı görevini üstlenmenin verdiği sorumluluğun farkında olduklarını belirtti

Dönem Başkanlığını devreden RektörProf. Dr. Vatan Karakaya ise, dönem başkanlığı sırasında alınan kararların salgın döneminde yeterince hayata geçirilemediğini ama yeni dönemde KOP Bölgesi ve UNİKOP için yapılabileceklere her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Devir teslim töreninin ardından stratejik planda yer alması istenilen öneriler ve paylaşmaların gerçekleştirildiği Üst Kurul İstişare Toplantısına geçildi. 2013 yılında Selçuk Üniversitesi ile başlayan UNİKOP birlikteliği 2014 yılında Niğde Üniversitesi, 2015 yılında Aksaray Üniversitesi, 2016 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, 2017 yılında KTO Karatay Üniversitesi, 2018 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi, 2019 yılında Kırıkkale Üniversitesi ve 2020 yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi dönem başkanlıklarıyla yürütüldü. Haber Merkezi

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.