1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üniversite öğrencilerine yaz tatilinde 3 ay iş deneyimi
Üniversite öğrencilerine yaz tatilinde 3 ay iş deneyimi

Üniversite öğrencilerine yaz tatilinde 3 ay iş deneyimi

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), gelecek yazdan itibaren üniversite öğrencilerine yönelik yeni bir aktif işgücü programı uygulamaya başlayacak. 

A+A-

İŞKUR’un yeni programı, öğrencilerin çalışma hayatıyla tanışmalarını ve çalışma disiplini kazanmalarını amaçlıyor. Buna göre, üniversite öğrencileri haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında kamu kurum veya kuruluşlarında üç ay süreyle çalışabilecekler.
LİSANS VE ÖN LİSANS ÖĞRENCİLERİ
Üniversite öğrencilerine yönelik toplum yararına programlara lisans ve önlisans öğrencileri katılabilecek. Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri programlara katılamayacak. Toplum yararına programların uygulama süresi içerisinde dersleri devam eden veya zorunlu staj yapmakta olan kişiler, programlardan yararlanamayacak. Açık öğretim öğrencileri, üniversitelilere yönelik olanlar dışındaki toplum yararına programlarda eskiden olduğu gibi çalışabilecekler. 
HAFTADA ÜÇ GÜN
Toplum yararına programa katılan öğrenciler haftada üç gün, günde 8 saat çalışacaklar. Öğrencilere, çalıştıkları her gün için, bir günlük asgari ücret üzerinden ödeme yapılacak. 2018 yılında uygulanan asgari ücret üzerinden günlük ücret 53.43 lira olacak. Ocak ayından itibaren asgari ücrette yapılacak artışa paralel olarak bu tutar artacak.
Hafta tatili günleri ve herhangi bir sebeple katılım sağlamadıkları günler için ödeme yapılmayacak. 
Üniversite öğrencilerine yönelik toplum yararına programların ilki gelecek yıl haziran ayında başlayacak. 
İŞKUR’UN ÜNİVERSİTELİLERE YÖNELİK PROGRAMLARI
İŞKUR’un üniversite öğrencilerine yönelik diğer programları şöyle:
Mesleki eğitim kursları: İstihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanların en az yüzde 50’si, en az 120 gün istihdamda kalıyor. Bu kurslardan, devam etmesine engeli bulunmayan yükseköğretim öğrencileri de yararlanabiliyor. Kurslar günde 5-8 saat, haftada 30-40 saat arasında değişiyor. Kursa katılanların zaruri giderlerini karşılamak için 25-45 TL arasında ödeme yapılıyor.  İşbaşı eğitim kursları: 18-29 yaş arasındaki gençlere yönelik işbaşı eğitim kurslarına, programa devam etmelerine engeli bulunmayan öğrenciler de katılabiliyor. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi geleceğin mesleklerini öğrenmek isteyen gençler için 9 aya kadar kurs programı düzenleniyor. Kursa katılan öğrencilere günlük 46.23 TL harçlık veriliyor. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.