1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üniversite tercihleri bugün başlıyor
Üniversite tercihleri bugün başlıyor

Üniversite tercihleri bugün başlıyor

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)’nın açıklanması sonrasında sınava giren öğrencileri tercih heyecanı sardı.

A+A-

Yapacakları tercihlerle farklı üniversitelerde ön lisans ve lisans programlarında okuyacak binlerce öğrencinin tercih sürecini çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. 
YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite adayları tercih heyecanı yaşamaya başladı. 23-29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan üniversite tercihleri için açıklamalarda bulunan Yalçın Öğretim Kursları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, tüm şubelerinde tercih masası kurduklarını belirterek 7 rehberlik uzmanı kadrosuyla öğrencilerin en iyi tercihi yapmalarını sağladıklarını ifade etti. Yalçın, sadece kendi öğrencilerine değil Konya’da isteyen tüm öğrencilere yardım ettiklerinin altını çizerek öğrencilerin tercih sürecinde önceliklerinin ilgi ve yetenekleri olması gerektiğini dile getirdi. Öğrencilerin hayatları boyunca mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri gerektiğini vurgulayan Mehmet Yalçın, “Ömür boyu her sabah işe giderken, ‘Ben bugün sevdiğim işe, idealimde olan mesleğe gidiyorum’ diyerek çıkmalılar evden. Velilerimiz de öğrencilerimizin ilgi ve ihtiyaçlarını dikkate alarak tercihlerde yönlendirici olmalılar. Çoğu zaman velilerin yaptığı hata şu oluyor: kendilerinde yaşayamadıklarını çocukları üzerinde yaşamak istiyorlar ama onların hepsi ayrı bir birey, ayrı bir dünya. Bırakalım onlar kendi dünyalarında mutlu olsunlar” diye konuştu. 
TERCİHLER NASIL YAPILMALI?
Tercih sürecinde öğrencilerin izlemesi gereken yollardan ve tercihlerin püf noktalarından bahseden Yalçın Öğretim Kursları Rehberlik Uzmanı Sedanur Emsiz, öğrencilerin tercih listelerini oluştururken mutlaka ilgi ve yeteneklerine göre bir tercih listesi oluşturmak zorunda olduklarının altını çizdi. Emsiz, “Öğrencilerin tercih sıralamasını yaparken 24 tercih hakkı bulunmakta. Tercih listesinde ilk dört tercihte hedeflediği, gelme ihtimali düşük olan üniversiteleri ve bölümleri yazabilirler. Listede aşağılara inildikçe kendi sıralamalarına göre tercihlerde bulunmaları doğru olacaktır. Daha garanti yerleri yazmalarını tavsiye ediyoruz. Bu yıl şöyle bir durum oldu. TYT’nin belirleyiciliğinin yüksek olduğu bir sınavdan geçtik. Bir yığılma söz konusu olacağı için öğrencilerin tercih aralığını biraz daha geniş tutmalarını yani 30 bin üst 30 alt aralıklarda tercih yapmalarını tavsiye ediyoruz. 
TERCİH EDİLECEK ÜNİVERSİTEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Tercihlerin sadece istenilen bölümle ilgili olmadığını belirten Rehberlik Uzmanı Sedanur Emsiz, tercih sürecinde seçilen üniversitenin bulunduğu ildeki imkan ve olanakların da araştırılması gerektiğinin altını çizdi. Öğrencilerin mutsuz olacağı şehirleri tercih etmemesi gerektiğini belirten Emsiz, öğrencilerin bölümü bırakmaları halinde sonraki tercih döneminde puanlarında yaşanacak olan düşüşü de göz önüne almaları gerektiğini ifade etti. 
YALÇIN’DAN BÜYÜK BAŞARI
Yalçın Öğretim Kurumları 2019 YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte bünyesinde eğitim verdiği öğrencilerden başarılı geri dönüşler aldı. Türkiye’de ilk yüze 3 öğrenci yerleştiren Yalçın Öğretim Kursları, ilk bine 7 öğrenci, ilk 10 bine 18 öğrenci ilk 20 bine 58 öğrenci, ilk 50 bine 112 öğrenci ve ilk yüz bine 204 öğrenci yerleştirerek büyük bir başarı sağladı. HÜSEYİN ABAYLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.