1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Üniversiteler Ve Konya
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Üniversiteler Ve Konya

A+A-

Konya üniversiteler kenti olmaya ve bu yönde büyüyüp gelişmeye devam ediyor. Halen kadim başkent olan Konya’mızda aktif olarak Selçuk, Mevlana, Necmettin Erbakan ve Karatay üniversitesi yarının geçlerini e met edeceğimiz kişileri çeşitli branş, bilgi yüklemeleri ile hayata hazırlamaktadırlar.
Selçuk Üniversitesi Konya’nın ilk üniversitesidir. Kuruluşu 40 yıl öncesine gider. Bu üniversiteden sonra yine Konya’da Önce Konya, sonra Necmettin Üniversitesi adını alan üniversite, Karatay üniversitesi ve Mevlana üniversitesi bulunuyor. Bundan ayrı olarak yeni bir üniversitenin de kuruluş aşamaları devam ediyor.
Dün Necmettin Erbakan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’i bu üniversite ile ilgili olarak dinledik ve gelişen, büyüyen üniversitemiz ile anlatılanları ve yapılanmayı da görünce gerçekten sevindik.
2010 yılında kurulan Necmettin Erbakan Üniversitesi kısa zamanda kendini geliştirip, her alanda dev adımlar atmıştır.
Türkiye’de ve dünyada eğitim ve üniversiteler arasında sayısal bir ve ciddi bir rekabet bulunmaktadır. Bu durum üniversitelerde kaliteyi de getirmektedir. Ayrıca üniversiteler arasında kendi içlerinde de büyüme yarışı bulunuyor.
Konya Necmettin Üniversitesi Türkiye’de bundan yaklaşık 5 yıl önce 8 üniversite ile kurulup yola koyuldu.
Şu anda bize verilen bilgilere göre Necmettin Erbakan Üniversitesinde 760 öğretim üyesi bulunuyor. Üniversite gerek yer, gerek huzur kenti Konya, gerekse eğitim ve öğretimi ile birlikte aranılan, tercih edilen bir üniversite konumundadır.
Şunu kabul edelim ki, Türkiye son 10 yıl içinde özellikle sağlık, ulaşım ve üniversite ve eğitimde ciddi atılımlar yapmıştır. Bu atılımlar içinde Necmettin Erbakan Üniversitesi önde gelen eğitim kurumlarındandır.
Görebildiğimiz kadarıyla Necmettin Erbakan üniversitesi geleceğe yönetici kadrosu ile güvenle bakan bir üniversite konumundadır. Beş yılda gelinen nokta burasıdır.
Gelişen Türkiye, gelişen Konya’ya paralel olarak Seydişehir ve Ereğli’de üniversite istemektedir. Bu ilçelerimizde N. Erbakan üniversitesine bağlı olarak öğretim yapan yüksek okul ve fakülteler bulunmaktadır.
Üniversitenin beş yılda geldiği konum, iftihar edilecek noktadır. Akademik personel sayısı bin 400 civarındadır. Üniversitede 225 profesör, 175 doçent görev yaparken, lisans öğrencisi 17 bin 500, Yüksek lisans öğrencisi 3 bin 220, Ön lisans öğrencisi 6 bin öğrencisi bulunuyor. Yine üniversitede 52 ülkeden yaklaşık 650 öğrenci öğretim alıyor.
Büyümeye ve gelişmeye devam eden üniversitede gelecek yıllardan itibaren Turizm Fakültesi de açılacak. Ayrıca Konya Seydişehir Meslek yüksek okulu da, un ve unlu mamuller, değirmencilik yüksek okulu devreye giriyor.
Hukuk Fakültesi için YÖK izni alındığı bildirilirken, fakültenin açılması için Bakanlar kurulu kararı beklenmektedir.
Yine Rektör Profesör ve ekibi ile birlikte Köyceğiz yerleşkesinde inşaatları devam eden fakültelerin hızla yapımının yükseldiğini gördük.
Kısacası N. Erbakan üniversitesi kısa geçmişine rağmen, dev adımlarla yoluna devam ederken, yükselişi de aynı paralelde ve geleceğe umutla bakmaktadır.
 

Bu yazı toplam 218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.