1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Üniversitelerimizde durum
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Üniversitelerimizde durum

A+A-

Eğitimin lise öğreniminden sonra en üst noktası üniversitedir. Üniversiteli olmak, üniversite tahsili yapmak çok onur verici bir şeydir. Türkiye’de  devlet ve kamuya ait  20 civarında üniversite var ama,ne yazık ki, nitelik olarak dünya’da ilk bin üniversite arasında yer alamıyoruz.

Eğitim kalitemizin düşün olduğunu düşünüyorum. Böyle olunca da  üniversite diplomalı  işsizler ordusu her geçen artıyor. Üniversitelerimiz verdikleri diplomalarla istisnalar hariç  meslek değil, kalem efendisi yetiştirmektedir.

Bütün bunları niçin yazıyorum.İşte Boğaziçi üniversitesindeki yaşananlar.Bir ara bana 1980yıllarınıhatırlattı.O günleri yaşayanlar bilir.Rabbim bizi o yıllara geri götürmesin.

İşte her ile üniversite  getirdik diye övünenlerin üniversitelerimiz…

Dostum,arkadaşım Orduevi eski Müdürü  Emekli Albay Yaşar Köken’in gönderisini sizinle paylaşıyorum.

+++

Dünyada kapısına kelepçe vurulan bir üniversitemiz olduğunu görünce, aşağıdakileri paylaşmak istedim:

Öğrencisi bulunmayan üniversite ve yüksekokulların varlığından haberiniz var mı ?

"Sayıştay raporlarından yola çıkılarak derlenmiş bilgiler: -Sayıştay raporuna göre, 41’i akademik, 29’u idari olmak özere 70 personele sahip Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne fiilen devam eden öğrenci sayısı birinci sınıfta 4, ikinci sınıfta 3, dördüncü sınıfta 2 olmak üzere sadece 9 öğrencidir. Bir başka ifade ile öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayısı 4,5’tir.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde öğrenci başına yapılan yıllık harcama miktarı Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenci başına yapılan harcamanın 2 katından fazladır. - 9 profesör, 3 doçent, 4 yardımcı doçent çok sayıda araştırma görevlisinin yer aldığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı Sürmene Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü, 26 öğrenci kontenjanına karşılık hiç tercih edilmemiştir.

-Tunceli su ürünleri bölümünü ise bir öğrenci tercih etmiştir. -10 profesör, 7 doçent, 6 yardımcı doçent 32 akademik personele sahip Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Eğridir Su Ürünleri Fakültesi de hiçbir öğrenci tarafından tercih edilmeyen bir diğer su ürünleri bölümüdür.

- Kayda değer öğrencisi olmayan; Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde, 40 profesör, 32 doçent, 6 yardımcı doçent olmak üzere 108 akademik personel görev yapmaktadır. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde görevli profesör ve doçent sayısı Adıyaman, Siirt, Mardin ve Munzur Üniversiteleri başta olmak üzere Anadolu’daki birçok üniversitesinde görev yapan profesör ve doçent sayısından daha fazladır.

- Yine Sayıştay raporuna göre:

*Tunceli’deki Munzur Üniversitesi’nin 4 fakültesi ve 3 meslek yüksekokulunun 33 bölümünde,

*Bayburt Üniversitesi’nin 5 fakülte ve 5 meslek yüksekokulunun 38 bölümünde,

*Giresun Üniversitesi’nin 7 fakülte ve 14 meslek yüksekokulunun 117 bölümünde, *Dicle Üniversitesi’nin 9 fakülte ve 8 meslek yüksekokulunun 62 bölümünde ;

EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİ YOKTUR (!)

- Sayıştay’ın inceleme yaptığı 2017 yılında 20 üniversitenin 100’ü aşkın fakülte, yüksekokul ve enstitüde kayıtlı öğrenci YOKTUR (!)

Birçok fakültede akademik personel sayısı, öğrenci sayısını misliyle geçmiş durumdadır. HAL BÖYLE İKEN

- 273 öğrencinin eğitim gördüğü ODTÜ Petrol Mühendisliği bölümünde ise 4 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent,

-466 öğrencinin eğitim gördüğü Uzay ve Havacılık bölümünde ise 7 profesör, 5 doçent, 8 yardımcı doçent görev yapmaktadır.

- Öğrenciler tarafından tercih edilmeyen, kontenjanlarının %10’unu bile dolduramayan, öğrencisi olmayan bölümler için yüzlerce, binlerce akademik ve idari personel görevlendirilirken, söz konusu bölümler için yüz milyonlarca TL harcama yapılırken, gençlerimizin ilk tercihi olan ODTÜ ve Boğaziçi gibi üniversitelere ne yeterli kadro ne de yeterli bütçe tahsis edilmediğinden, söz konusu üniversitelerimiz kan kaybediyor ve her yıl dünya sıralamasındaki yerleri gerilere gidiyor. - Sonuçta dünyanın en saygın üniversite derecelendirme kuruluşları arasındaki Times Higher Education (THE) açıkladığı 2018 yılı dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında,

ilk 350 üniversite arasında maalesef ülkemizden hiçbir üniversite yer almadığı görülmektedir.

- Aynı değerlendirme kuruluşunun 2000-2001 yılı için açıkladığı dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında ülkemizden tam 6 üniversite ilk 350 üniversite içinde yer alıyordu. -. (ODTÜ 85, Boğaziçi 139, İTÜ 165, Sabancı 182, Bilkent 201 ve Koç Üniversitesi 301’ci sırada yer almıştı.)

- Times Higher Education’un 2014-2015 yılı için açıkladığı dünyanın en iyi 250 üniversitesi sıralamasında, Türkiye, İtalya ve Belçika ile eşit düzeyde, Rusya ve İsrail’in önünde yer alıyordu. Bugün ise İran ve Suudi Arabistan’ın gerisinde...

Korkarım 2023'de ilk 1000 arasında hiç üniversitemiz olmayacak."

Bilgin Çetinbağ'dan Alıntıdır

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.