1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Üniversitelilerden Güzel Hareket
Üniversitelilerden Güzel Hareket

Üniversitelilerden Güzel Hareket

Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği öğrencileri 3 yıldır yürüttükleri proje ile engelli bireylerin yardımına koşuyor. Öğrenciler, son olarak Sakatlar Derneği’ne 12 tekerlekli sandalye bağışladı.

A+A-

Selçuk Üniversitesi’nde okuyan 6 öğrenci yürüttükleri proje kapsamında Sakatlar Derneğine 12 tane tekerlekli sandalye bağışladılar. 3 yıldır bu projenin devam ettiğini ve her sene öğrenciler tarafından tekerlekli sandalye bağışı aldıklarını söyleyen Sakatlar Deneği Başkanı Ahmet Mıhçı, “Üç yıldan beri öğrenciler çeşitli yollarla tekerlekli sandalye alıp derneğimize bağışlıyorlar. Bu üçüncü senesi. Oktay Baysaloğlu hocam bu konuda çok duyarlı. Öğrencileri bu şekilde yönlendiriyor ve hem öğrenciler hem de ihtiyaç sahipleri mutlu oluyorlar. Bizde bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.” dedi.

Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği son sınıf öğrencileri olduğunu söyleyen Tuğçe Yerli, “Cansu Karataş, Mehtap Kurnaz, Akın Yücel Cerah, Furkan Bayer, Yiğit Kocaarslan ve ben 6 kişilik bir grubuz. Topluma hizmet uygulamaları adında bir dersimiz var. Bu derste topluma farklı şekilde, onların refahını arttıracak şekilde yararlar sağlıyoruz. Bizim yaptığımız şey tekerlekli sandalyeler toplamak. Bazı arkadaşlarımız mavi kapak toplayıp tekerlekli sandalye alırken biz maddi imkanları iyi olan kişilerden para toplayıp tekerlekli sandalye alıyoruz. Bizim yaptığımız proje ‘bir el uzat, elim ayağım olsun’ projesi adı altında tekerlekli sandalye yardımı yapmak. Projemiz 11 hafta sürdü. Okul başladığında başladı bu hafta tekerlekli sandalyeleri teslim ederek son buldu.” ifadelerini kullandı.

İlk zamanlarda biraz tedirginlik yaşadıklarını ancak yardım toplamayı başarınca içlerinin rahatladığını ifade eden Yerli, “6 kişide farklı kişilerden para topladı, yakınlarından, iş adamlarından. Bunları birleştirip 10 tane normal 2 tane de çocuk tekerlekli sandalyesi aldık. Bunlarında gerekli ihtiyaç sahiplerine ulaşacağını düşünüyoruz. Buraya bağış yapma gereksinimini duyduk. Gerçekten buraya gelip gördüğümüzde de içimizde mutluluk oluştu ne kadar doğru bir proje yapmışız diye. Umarım alanlarda mutluluk duyar.” diye konuştu.
Proje üyelerinde Yiğit Kocaarslan da bu projeye başlamalarının sebebini, her insanın engelli adayı olması olarak açıkladı. İnsanlara faydalı olmaktan çok her insanın bir engelli adayı olmasına vurgu yapan Kocaarslan, “Çok fazla kazalar oluyor ve her insan her an engelli olabilir. Biz ihtiyacı bir nebze olsun karşılayabiliriz düşüncesiyle yola çıktık. Çorbada bizimde bir tuzumun olması sevindirici ve mutlu edici. Kendi elimizden geldiğince yakın çevremizdekilerle konuşurken bu konuları dile getirdik. Böylece hep para topladık hem de insanlarda duyarlılık oluşturmayı amaçladık. Bu sene sandalyeleri teslim etmemizle projemiz bitti. Ama okul olarak zaten her sene yapıyoruz böyle topluma yararlı projeleri. Bizden sonraki gruplar da inşallah bu işi layıkıyla yerine getireceklerdir.” diyerek sözlerini bitirdi./Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.