1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. UNUTMA VE UNUTMA SECDESİ
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

UNUTMA VE UNUTMA SECDESİ

A+A-

Sehiv kelimesi, sözlükte;”yanılma, unutma ve dalgınlık” gibi anlamlara gelir. Buna göre sehiv secdesi, yanılma, unutma veya dalgınlık gibi durumlar yüzünden namazın vaciplerinden birini terk yada geciktirme durumunda namazın sonunda yapılan secdelere verilen addır. 
Sehiv secdesi sayesinde namazda meydana gelen hata ve kusur düzeltilmiş, eksiklik telafi edilmiş olur. Namaz esnasında huşu’lu olmak esas olmakla birlikte, çeşitli nedenlerle insanlar namazlarında yanılabilirler. 
Peygamberimizin bu tür durumlarda namaz kılan kimsenin kendini suçlamasını ve karamsarlığa düşmesinin önüne geçerek kişiyi rahatlatmak, vesveseden kurtarmak ve her yanılmada namazı yeni baştan kılmanın önüne geçmek maksadıyla, asli olan bir farzın terk edilmediği durumlarda bir telafi ve bir düzeltme mekanizması olarak sehiv secdesi uygulamasını öngörmüştür. 
Sehiv secdesi, Hanefi mezhebine göre vacip, Maliki ve Şafii mezheplerine göre ise sünnet, bazende mubah olur. 
Hanefi Mezhebi görüşüne göre sehiv secdesinin gerekli olduğu hallerde bunu yapmayan kişi, günah işlemiş olur ancak namazı batıl olmaz. 
Abdullah İbni Mes’ud(r.a) dan rivayet edilmiştir: “Peygamber(s.a.v) namaz kıldırdı. Fazla yada eksik(namaz kıldırdı.) -Bazı raviler(bu konuda) şüphe etti. Doğrusu, peygamber(s.a.v)’in fazla kıldırmasıdır. Selam verince, Ona:-”Ey Allah’ın Resulü! namaz hakkında yeni bir şey mi var?” denildi. Resulüllah(s.a.v):-” Ne oldu?” buyurdu. Orada bulunan sahabiler:- ‘Namazı şöyle kıldın’ dediler. Bunun üzerine Resulüllah(s.a.v) hemen bacaklarını bükerek kıbleye karşı oturdu ve iki secde yaptı. Sonra selam verdi. Sonra yüzünü bize çevirip:-”Gerçekten namaz hakkında yeni bir şey olsaydı, ben onu size haber verirdim. Fakat bende ancak (ve ancak) bir insanım. Sizin gibi bende unuturum. Bununla birlikte bir şeyi unuttuğumda hemen bana hatırlatın! Biriniz namazında şüphe ederse (kaç rekat kıldığı ile ilgili) doğruyu araştırıp namazını onun üzerine tamamlasın. Sonrada iki secde yapsın’ buyurdu.(Buhari, Salat, 31; sehiv 2). Başka bir rivayette de şu ifade yer almaktadır:” Kalu fe inneke kad salleyte hamsen fen fetele sümme secede secdeteyni sümme selleme: (sahabiler:)-’Namazı beş rekat kıldın’ dediler. Bunun üzerine peygamber(s.a.v) kıbleye döndü ve iki secde yaptı. Sonrada selam verdi. ‘ (Buhari; sehiv, 2) Bu hadisin metnini Buhari ile Müslim rivayet etmişti. Diğer bir rivayette ise şu şeklide yer almıştır: “İnnennebiyye sallallahu aleyhi veselleme vel kelami:”Peygamber(s.a.v), iki sehiv secdesini selam ve kelamdan sonra yaptı. (Müslim, Mesacid 95(572). Bu hadis sehiv secdesinin selamdan sonra olduğunu söyleyen Hanefilerin delilleri arasındadır. Namazda konuşmak, namazı bozduğu halde Hz. Peygamber(s.a.v)’in konuştuktan sonra sehiv secdesi yapması, namazda konuşmanın haram kılınmazdan önceki zamanlarda olduğu şeklinde yorumlanmıştır. 
Sahabilerin, fazla rekata kalkan Hz. Peyamberi(s.a.v) uyarmanın sebepleri ise dört rekatlı farz namazın beş rekata çıkması ihtimalinin var olmasındandır. Çünkü sahabiler, Hz. Peygamber(s.a.v)’in beşinci rekata kalkmasıyla namazın beş rekata çıktığını zannetmişlerdi. Hz. Peygamber(s.a.v) yapmış olduğu bu hatanın farkına varamadığı için onlara, “Ne oldu?” diye sorarak ortada bir şey olup olmadığını anlamak istemiştir. Namazda hata ettiği kendisine haber verilince, hemen kıbleye dönerek teşehhüt durumunda oturmuş ve iki sehiv secdesi yapmıştır. Namazdan sonrada sahabilerine kısa bir konuşma yapmıştır. Peygamberlerden fiil konusunda hatanın meydana gelip gelmeyeceği konusu alimler arasında tartışma konusu olmuştur. Cumhura göre fiiller hakkında unutmak peygamberlere de caizdir. Yalnız onlar hataları üzere bırakılmazlar. Yüce Allah(c.c.), onların hatalarını kendilerine bildirerek onlara doğru olanı gösterir. Selam ve Dua ile!

Bu yazı toplam 1849 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.