1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Üretici Beklemede !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Üretici Beklemede !..

A+A-

Kim ne derse desin, Türkiye tarım ülkesi,
Eğer Türk çiftçisi memnun değilse, ürettiğinin karşılığını alamaz ise, verim düşerse Türk ekonomisi büyük sıkıntı yaşar.
Bir zamanlar dünya’da 176 ülke içinde Türkiye gıda ithalatı yapmayan ve kendi kendine yeten 7 ülkeden birisi idi. Bugün 200 civarında ülke var. Türkiye gıda ithalatı yapan ülkeler kervanına katıldı.
Çiftçiyi desteklemek gerekir.
Türk halkının belini tarım doğrultur. Türk çiftçisinin tarımla yüzü güler.
Peki tarım üreticileri, çiftçiler verilen desteklerden memnun mu?
Bunu çıkıp, Konya Ovasında güneşin altında, bağında, bahçesinde ve tarlasında çalışan insanlardan sormak lazım.
İktidar tarıma verilen desteği yeterli görüyor.
Muhalefet ise bunun yetersiz olduğunu söylüyor.
Kim haklı?
Takdir sizin olsun.
Elbette tarım demekle, diğer sektörleri yok saymak, ihmal etmek doğru değildir. Ancak bence Türk ekonomisi için tarım lokomotif görevi yapmaktadır.
Tür tarımının kalbi ise hububat ambarı olarak adlandırılan Konya’da atar. Konya çiftçisi memnun ise Türkiye memnun demektir.
Ege’de üzüm, zeytin, Karadeniz’de çay, fındık, Trakya’da ayçiçeği üretimi de ülkemiz için önemli ekonomik girdilerdendir. Konya Ovasında ve Çukurova’da hububat, Konya Ovasında Pancar, ayçiçeği önemli bir üretimdir.
Konya Ovasında çiftçilerde bugünlerde bir belirsizlik, bir beklenti var. Ayçiçeği üreticileri tarlada, fiyat bekliyor. Konya Ovasında yaklaşık 400 bin ton üretim beklentisi var.
Edindiğim bilgilere ve bazı Ziraat Odası başkanlarıyla yaptığı sohbette ayçiçeği maliyetinin 800 TL.yi geçtiği, girdiler içinde enerji, toprak, arazi farklılıkları, işçilik, gübre önde gelmektedir.Bugün mazotun litresi 4 TL.yi aşmıştır. Eğer çiftçiye bin liranın üzerinde fiyat verilmez ise çiftçinin yüzü gülmeyecek, zarar edecektir. Buna da “Dostlar alış- veriş” te görsün denilir.
Bugün Avrupa çiftçisi ürettiği tarım ürünlerindeki fiyatlardan memnun görünüyor. Avrupa ülkelerindeki çiftçi ağlamıyor.
Bugün ayçiçeğini esnaf bin TL. Civarında almakta iken, devlet henüz bir fiyat belirlemesi yapmadığı için, üretici ikilem içindedir.
Şu anda ayçiçeği ithalatı açıktır. Gümrük vergileri düşünce Türkiye’de ayçiçeği fiyatlarını da düşürdü. Çiftçinin isteği gümrük vergi oranlarını makul ölçüde yükseltilirse bu Türk çiftçisini koruyacak ve Türk tarımının lehine olacaktır.
Geçen yıl yaklaşık bin çiftçi ürettiği ayçiçeğini 1500 TL. civarında satarken, bugün devlette alım yok, tüccar ise bin TL’den alım yapmaktadır.
Üretici bir an önce hükümetin ayçiçeği fiyatlarını açıklaması ve kış gelmeden, çiftçi elindeki üretimi eritmek isteğindedir. Umarım ki, Türk çiftçisinin beklentisi ve sesine kulak verilir.
 

Bu yazı toplam 362 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.