1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Uzayan öksürük veren habercisi
Uzayan öksürük veren habercisi

Uzayan öksürük veren habercisi

Medicana Konya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Vatansev, uzun süren öksürük, kilo kaybı, gece terlemesi, iştahsızlık ve kan tükürme gibi semptomlarla verem hastalığının kendisini belli ettiğini söyledi.

A+A-

Yrd. Doç. Dr. Hülya Vatansev Dünya Sağlık Örgütü, 2014 yılında tüm dünyada 9,6 milyon yeni tüberküloz (verem) hastasının ortaya çıktığını, bunların 1 milyonunun çocuk olduğunu belirtti.

Veremin tedavisinin kolay ve ucuz olduğuna dikkat çeken Hülya Vatansev, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tedavisi başladıktan sonra en az 6 ay süreli devam eder. Tedavi süresi ve ilaçları kişiye göre değişiklik gösterir. Tedavi ile yaklaşık 15 günde bulaşıcılık sona erer. Tanısı ve tedavisi var olan bir hastalıkta insanlar halen neden ölmektedir gibi bir sorunun cevabı; eğitim eksikliği, yoksulluk, sağlık kurulusuna ulaşamama, tanı konulamaması, ilaç yokluğu, yetersiz tedavi ve ilaca dirençli tüberküloz olmalı.
Ülkemizde verem savaş dispanserlerine ücretsiz ulaşılmaktadır. Tüberküloz hastalarının tetkik ve tedavileri ücretsizdir ve ilaçları devlet tarafından karşılanır. Tedavisi mümkün olan bu hastalıktan en önemli korunma yolu B.C.G aşısıdır. Verem aşısı ülkemizde 1952 tarihinde yapılmaya başlamıştır. Sağlık kuruluşunda ücretsiz olarak yapılır.”
Veremden korunma yollarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Hülya Vatansev, veremli ve tedavi almayan hastalarla temastan kaçınılması, dengeli beslenme ve havasız yerlerde durulmaması, öksüren hastalarla temas edilmemesi, açık ve temiz havada dolaşılması önerilerinde bulundu.
Vatansev, her öksürüğün veremden kaynaklanmadığını, ancak uzamış öksürükte ilk olarak veremin akla getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi./Mehmet ÇAKIR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.