1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Uzlaştırmada yüzde 55 başarı!
Uzlaştırmada yüzde 55 başarı!

Uzlaştırmada yüzde 55 başarı!

Adalet Bakanlığının "onarıcı adalet" sistemi projesinde Konya Uzlaştırma Bürosunda 2018 yılında 3 bin 500 dosya sonuçlandırıldı. Başarı gösteren uzlaştırmacılara teşekkür belgesi verildi.

A+A-

Adalet Bakanlığının "onarıcı adalet" sistemi projesinde Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu görev yapan 445 uzlaştırmacı, 2017 yılında 5 bin 448, 2018 yılında ise 3 bin 500 dosyayı başarıyla sonuçlandırıldı. Uzlaştırmacılar Konya Adliyesinde buluştu. Törene Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Ali Ekmekçioğlu, Konya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı, Abdullah Gündüz, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Mevlüt Gülbudak, Uzlaştırma Bürosu Savcıları Saime Kutlu Altınbaş ile Kamuran Batur katıldı. 
Uzlaştırma Bürosu Savcısı Saime Kutlu Altınbaş, 445 kişilik ekiple Konya’da %55 başarıya ulaştıklarını belirtti. Altınbaş "Ortak amacımız uzlaştırma kurumunu geliştirmek ve ileriye taşımaktır. Bu bağlamda 2018 yılında büromuzu gelen dosyalardan yaklaşık 3 bin 500'ünü uzlaştırmayla sonuçlandırarak önemli bir başarı elde ettik. Toplumsal barışın sağlanmasına katkıda bulunmakla birlikte sonuçlandırdığımız dosyalar sayesinde yargının iş yükünün hafifletilmesine de yardımcı olduk." dedi. 
Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ise Uzlaştırma Bürolarının kurulmasıyla yargının iş gücünün azaltıldığını ve devletin ek maliyetinden tasarruf ettiğini söyledi. Solmaz "2017'de uzlaşma sağlanan 5 bin 448, 2018 yılında ise 3 bin 500 dosya, yeni Asliye Ceza Mahkemelerinin açılmasından ya da mevcutların iş yükünün artmasından sarfı nazar edildiği anlamına geliyor" dedi. 
Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak da uygulamanın çok faydalı olduğunu dile getirdi. Toprak "Bazen verilen cezalar ağır ya da hafif olarak görülebiliyor. Ancak böyle olunca iki taraf da kabul ediyor. Hem konu nihayetlenmiş oluyor hem de yargımız iş yükünden kurtuluyor. İnşallah bu sistemin daha da gelişerek, amacına uygun ve etkin bir şekilde sürmesini temenni ediyorum" diye konuştu. Programın sonunda Uzlaştırma Bürosunda başarı gösteren personellere teşekkür belgeleri takdim edildi. 

dsc_7288.jpg.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.