1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Uzun Lafın Kısası
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Uzun Lafın Kısası

A+A-

Bütün sözlerin söylendiği, başkaca söylenecek söz kalmadığında söylediğimiz, dilimize pelesenk olmuş bir deyiştir. Neden, uzun lafın kısasıdır? bilmiyoruz. Sadece laf çok uzadığında söyler, ardına da bakmayız.
Uzun tartışmaların, pazarlıkların sonunda, bir tarafın artık bu işin fazla uzadığına dair düşüncesini, belki de sıkıldığını belirtme ihtiyacından doğar. Çünkü daha fazlasına tahammülü kalmamıştır. Konuşulan konular tekrara dönmekte, bir sonuca varılamamaktadır. Bu noktada daha kararlı ve ısrarcı olan taraf, son vurucu hamleyi de gerçekleştirmek için, bir adım atacaktır.
Eğer, karşı taraf da, daha ısrarcı ve kararlı değilse, önceki taraf nihayetine erdirmek için, sihirli cümleyi söyleyecek ve diğerine bırakacaktır sırayı. En uygun olduğunu düşündüğü zaman artık başlayacaktır, uzun lafın kısası, ben bu işin böyle olmasını istiyorum diyecektir. Son cümleyi söylemiş olmanın rahatlığı içerisinde, diğerinin ne diyeceğini beklemek ya da beklememek arasında gidip gelirken, konuşma ya da tartışmaya noktayı koyacaktır.
Bu arada diğer taraf da, uzun lafın kısası değil de, uzun lafın uzunu deyip, işi uzatırsa daha karmaşık ve içinden çıkılmaz hale gelecektir. Bu sefer mevzu daha da uzayacak, eğri oturup doğru konuşmaya, ya da doğru oturup doğru konuşmadan, kısa keselim aydın havası olsun’a kadar uzayacak, bir dizi özlü sözün ardı arkası gelecektir. Sözcükler havada uçuşurken, birbirini anlamaya gösterilen gayret kadar, sözcükler geride izler bırakarak gidip gelecektir.
Kısası varsa lafın, neden yorarız kendimizi? O zaman uzun lafları bırakalım bir kenara da, kısa laflarla anlatalım meramımızı. TDK’de, kısacası, özet olarak, anlamlarına gelen, uzun lafın kısası, lafın uzun değil de, kısaca da söylenebileceğini de anlatır. Uzun lafın kısası, ben bu sözü nerede duysam, orada birbirini anlamamış, ya da ittifak edilmemiş bir konu olduğunu düşünürüm. Çünkü uzun uzun! Konuşurken birden bire neden uzun lafın kısası, der, kısa konuşmaya başlarız. Biraz tedirgin de eder fakat hepten olumsuz bakmaktan ziyade bu olaya, yine de olumlu tarafları vardır. Demek ki, uzun uzun konuşmak, sorunları çözmüyor, çözmemiş ki, bir de uzun laf değil de, kısa lafları tercih edelim, belki bir çözüm yolu bulunur anlamında da yorumlamak mümkün olacaktır.
Uzun lafın kısası, ben bu uzun lafın kısası meselesine birkaç açıdan baktım, amma siz daha başka ve farklı açılardan bakarsınız, ya da bakmazsınız o sizin bileceğiniz bir iş. İsteyen, kendine merak salıp bu işin peşine düşsün, benden bu kadar…
 

Bu yazı toplam 153 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum