1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Uzunkaya Konya Selçukya’ya konuk oldu
Uzunkaya Konya Selçukya’ya konuk oldu

Uzunkaya Konya Selçukya’ya konuk oldu

Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından her hafta düzenlenen Selçukya Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Şair ve Yazar Osman Uzunkaya oldu.

A+A-

Program Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin yapmış olduğu açılış konuşmasında; daha yazı icad edilemeden sözlü edebiyat ile başlayan şiir nesilden nesile aktarılarak günümüze ulaşmıştır. Türk şiiri ve edebiyatını incelediğimiz de Türk medeniyetinin büyüklüğüne ve köklü olmasına bir kez daha hayran oluruz dedi.

Konuşmacı Şair ve yazar Osman Uzunkaya ise sözlerine edebi çalışmalarını anlatarak başladı.Mana'da Yükselmek,Hasretimsin,Hayat Aşktan İbaret ve Yüreğim Kabe de Kaldı adında yayımlanmış dört eserini dinleyicilere kısaca tanıttı.

Yazar Uzunkaya; Ünlü Edebiyatçı Nihat Sami Banarlı'ya atıfta bulunarak, Milletlerin edebiyatları, ortak medeniyetlerin; dilde, sanatta ve ideolojide iştiraki zaruri; fikir, kültür ve estetik değerlerine yüz çeviremezler. Medeniyetler, kabul edildikleri ülkelerde, çok kere, dilleriyle, kelimeleriyle; fikirleri ve fe1sefeleriyle; edebi nevileri ve şekilleriyle birlikte girerler. Girdikleri yerlerden de her medeniyette yaşayacak kudrete sahip, birtakım, dil, kültür ve sanat mirasları alırlar. Ancak, bu karşılıklı alışverişler, hiçbir milleti kendi milli zevkinden, milli mizacından, milli ve tarihi değerlerinden, kısaca, milliyetinden uzaklaştıramaz. Her millet, kendi dil, kültür, sanat ve medeniyet tarihinin, kendi zevkiyle işlenmiş miraslarını (bir soysuzlaşma felaketine uğramadığı müddetçe) muhafaza eder. Bunları muhafaza ettiği müddetçe de haysiyetli millet olma vasıflarını taşır. Türk sanat ve edebiyatı, müşterek İslam medeniyeti asırlarında, tabii bir tesir ve taklit devresi geçirmiştir. Bunun yanında, İslami Türk Edebiyatı, daha ilk anlardan başlayarak milli bir çehre takınmaya başlamış ve Türkler, yeni sanat dünyasına, aşağılık duygularına kapılarak değil, tam manasıyla yukarılık duyguları içinde girmişlerdir. dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.