1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Vaatler Havada Uçuşuyor. Ama Yetkisi ve Gücü olan niye Vaat ediyor?
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Vaatler Havada Uçuşuyor. Ama Yetkisi ve Gücü olan niye Vaat ediyor?

A+A-

Türk siyasi tarihinin en önemli seçimlerinden biri olarak görülen 1 Kasım Genel Seçimi’ne artık sayılı günler kaldı. Bu seçim sadece Türkiye halkları için değil, birçok Dünya ülkesi içinde hayati önem taşımaktadır.
Bu seçim; öncelikle Türkiye’de insanlarımızın geleceğini tayin edecektir. Çünkü 13 yıldan buyana ülkeyi yöneten istikrarın tekrar geri gelmesi müjdesini de vermektedir. Bu seçim sonucunda referanduma gidebilecek330 milletvekili sayısını bulabilirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi fiili olarak değişen ‘rejimin’ resmi olarak değişeceği anlamına da gelmektedir.
Bunun için daha doğrusu istikrar için, kaos ortamına dönülmemesi için ne yapılması gerekir.
Siyasi vaatlere baktığımız zaman emekliye intibak yasası ve bir maaş ikramiye, asgari ücreti bin 500 liraya çıkaracağım' vaatleri havada uçuşuyor.
Partilerin verdiği vaatlerde hedef kitlede pozitif çağrışım ve duygular oluşturmalı: Son olarak başarılı bir slogan mutlaka ve mutlaka pozitif bir his yaratmalıdır..
Eğer Hükümet seçim vaatlerini seçimden önce %50 sini yaparsa siyaset bilim açısından oyun artması işten bile değildir. Bunları durum değerlendirilmesi açısından analiz edildiğinde ortaya çıkan tablo göstergeleri şöyledir.
Muhalefet vaat ediyor. Çünkü yapmaya gücü yok, yetkisi yok.. Ne deniliyor. Bizim parti kazanırsa şunları şunları yaparız.
Ya Hükümet… Hükümet niye, neyi vaat ediyor, gücü ve yetkisi yok mu?
Tamamem eklilerin intibakı için yasanın çıkarılması gerekir.
Peki ya asgari ücretin arttırılması için yasanın çıkarılması gerekir mi Hayır. Bir öğretim üyesi olarak Asgari ücret komisyonu toplanır ve karar bağlanır. Bunun için yasa çıkarılmasına da ihtiyaç yok.
O halde hükümet en az asgari ücretin seçimden önce %50sini versin 2 Kasımdan sonrada diğer yarısını inanın ki, istikrar göstergeleri maksimum seviyelere çıkar. Mademki asgari ücret 1300 olacak seçim öncesi asgari ücretliyi rahatlatın 1150 TL yapın seçim sonrasında da 1300 veya 1500 TL yapın. Bu durumda yapabilirliğin göstergesini asgari ücretli görmek istiyor. Gelin bunu yapın.
Sayın Başbakanımız Mayıs ayında TOBB da yaptığı konuşmada ne demişti.” Asgari ücret bir komite tarafından kararlaştırılıyor. Asgari ücret kanunla fermanla verilebilen bir şey değil” Öyleyse seçimden önce yapabilme göstergesi olarak verin gitsin. İşte bu yapılabilinirse artı puandır.
Diğer taraftan; Bir süredir emeklilerin umutla beklediği İntibak Yasası'nın neredeyse bütün siyasi partilerin seçim bildirgelerinde ve söylemlerinde yer alması kamuoyu tarafından büyük memnuniyet duyulmaktadır. Seçim sürecinde '' Artık sıra çözüm için yasa çıkarmaya gelmiştir1.

Anayasa değişikliği için bile böylesine güçlü bir siyasi mutabakat sağlanamadığına göre
''Bütün siyasi partiler emeklinin İntibak Yasası'nın çıkması gerektiğini söylüyorsa, artık çözüm için bir engel kalmamış demektir. Öyleyse, seçim sonrası gündeme ilk olarak alınacak yasa, İntibak Yasası olmalıdır. Böylesine güçlü bir görüş birliği ve mutabakata parlamento tarihinde ender olarak rastlanmaktadır. Bu durum, ülkemizdeki emekliler için umut verici bir gelişme olmuştur.

Yine Sayın Başbakanımızın seçim sonrası bu yasanın çıkarılacağını beyan etmiş olması, mağduriyet yaşayan emekli kesimimizde büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.

Bütün Türkiye, emeklinin intibak sorununa vakıf olduğundan, herkes emeklilerin haklarını yerinde buldu. Artık çözüm zamanı geldi, artık emeklinin yüzünün gülme zamanı geldi. Emekliler ile dul ve yetimlerinin aylık ve gelirleri arasında, insan haklarına ve sosyal güvenlik normlarına aykırı bir şekilde oluşan büyük eşitsizlikleri ve adaletsizliği gidermek, sosyal hukuk devletinin bir numaralı görevidir.
Yasa gerektirmeyen asgari ücretin seçimden önce arttırılması toplumumuzdaki asgari ücretliyi rahatlatacak ve rahat rahat oy kullanmaya tebessümle gönül rahatlığı içinde gidecektir.
 

Bu yazı toplam 388 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.