1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. VAH KONYAM VAH! YILLAR SENİ DEĞİŞTİREMEDİ.
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

VAH KONYAM VAH! YILLAR SENİ DEĞİŞTİREMEDİ.

A+A-

Evladımın bir cep telefonu vardı. Yaklaşık 2 yıl önce hattı olanlara satış yapılan bir mağazadan 24 ay kullandığım hat üzerinden almış ve ödemesini yapmıştım. Yaklaşık 4 ay oldu garantisi biteli.
Nokta kadar hatası olmayan, tek çizik dahi bulunmayan telefon bir anda açma kapama hastalığına yakalandı.
Bir telefon şirketinin piyasaya yeni bir telefon sürmesinden sonra eskisinin yavaşladığı gerçeği ortaya çıkınca şüphelendim. Elektroniktir, bozulabilir, eyvallah.
Ancak insanın içine bir kurt da düşmüyor değil. Anladığım ekran kartları hurdaya çıkıyormuş. Yani tamiri de mümkün değil.
Son 10 yıl da 20 milyar dolar cep telefonuna para yatırmışız. Bu resmiyette yurda girenlere ödenen para. Bir de kaçak girenleri hesaplayınca varın siz düşünün, bunlar bizi nasıl soyuyor.
Telefon demişken, tamire götürürken içimden yürümek geldi. Sağıma soluma şöyle bir baktım.
Neredeyse her köşe başına bir telefon merkezi açılmış. Neredeyse tamamının camında TC’ni getir, telefonu götür yazıyor. 12-24-36 ay vade. İşine hangisi gelirse.
Şimdi işin içinden çıkabilirseniz çıkın. Hükümet, şişen piyasaları kontrol etmek, cari açığı azaltmak için cep telefonunda taksiti kaldırmıştı. Bu kalkan taksit 3 büyük telefon şirketlerinin yanına uğramadı. Oldukça karlı bu yatırım, karlarına kar kattı. Nedense hiçbir Bakanın sesi çıkmadı, çıkmıyor.
Bir diğer dikkatimi çeken Banka Şubeleri. Her köşe Başında bir banka, birçok banka şubesi var.
Maşallah daha ne olsun, Nüfusun neredeyse tamamı bankadan çıkamıyor. Kredi kartı borcu, ev kredisi borcu, araç kredisi borcu, bireysel ihtiyaç borcu.
Olmadı, …… katılım, ………. emeklilik, ……..yatırım.
Allah rızık veriyor ya, halimize binlerce kez şükretmemiz lazım. Faiz iliklerimize kadar işledi.
Bankalarda kar rekoru kırmaya devam ediyor.
Telefon demişken bazı büyük firmalar işin yolunu bulmuş. Bilmem ne bankası iş birliği ile peşin fiyatına 8 taksit cep telefonu.
Hay mübarekler serbest bırakın gitsin, niye Vatandaşı bankalara ve telefon şirketlerine mecbur ediyorsun? Kim kaç ay vade ile satarsa satsın.
Sonra dikkatimi çok çalışan Belediyemizin araç park tarifesi dikkatimi çekti. İlk yarım saat ücretsiz, ondan sonraki her yarım saat 2.5 TL. ABOOOV.
Tabii böyle olunca da neredeyse her köşe başı ücretli park alanına dönüştürülü verdi.
Tahir Başkan çok çalışıyor ya, demek ki hizmetlere para yetmiyor. Vatandaş sağ olsun. 
Ankara gibi büyük Metropol şehirde NERESİ OLURSA OLSUN, araç park ücretinin 24 saati 1 TL. 
Diğeri neredeyse adım başı tavuk döner işletmecisi var. Allah bol müşteri ve kazanç versin.
2 TL’den başlıyor, 3.5 TL’ye kadar ekmek arası satan var.
Merak ediyorum, bu işyerleri en son ne zaman denetlendi?
Asla hiçbir dürüst esnafı kastetmiyorum. Ancak baya fiyat farkları var, biri nasıl bu işin içinden çıkıyor, diğeri neden bu kadar yüksek fiyata satıyor. Bu uçurum neden?
Diyeceksiniz ki kirası yüksektir, elemanı fazladır. Yok her biri aynı yerde. Her biri eleman çalıştırıyor.
Burada esnaf kardeşlerimi asla sorgulamıyorum. Belediyenin halk sağlığına ne kadar önem verdiğini araştırıyorum.
Sağlıklı mı, sağlıksız mı onu da Çok büyük hizmetlere imza atan Başkana sormak lazım.
Evet Sayın Başkanım, en son ne zaman hangi gıda üretim ve satım yapan firmaları denetim yaptınız?
Ne yiyor ne içiyoruz? Satılan ürünler kaldırım altımı yoksa, güvenle tüketebilir miyiz? Sağlık açısından Vatandaşı rahatsız edici bir durum var mı, yok mu?
Cevap vermeye tenezzül ederler mi bilmiyorum ama, Türkiye’de ki gelişimi görmek için aman Konya’yı örnek göstermeyin. Tahir Başkan’ın geldiği gün gibi her şey yerli yerinde duruyor. Sanayiler şehir içinde. Allah yüksek miktarlı yağışı birkaç Dakika ’da vermesin, yoksa o sanayilere ne girebilirsiniz ne de çıkabilirsiniz. Tahir Başkan’ın en büyük bir başka farkı yeşil alanlı Mevlana oldu size taş yığını.. Bir de bu eski adliye vardı ya, orası da oldu bir taş yığını.. Sıra da eski Stad var, bakıp göreceğiz, orası ne olacak? Anıt yapılacakmış, korkarım yine taş yığını olacak.  Şeker Fabrikası yerli yerinde. Çimento deseniz öyle. Alâeddin bildiğiniz gibi, etrafı çevrili bir gün İnşallah biter düzenleme çalışmaları. Trafik akışı desen o da bildiğiniz gibi.. 1992’den beri Alâeddin tüm yükü çeker, Çevre yolları aynı.. Yani sizin anlayacağınız hala Alâeddin trafiğe kapatılıp Mevlana’ya kadar ki alanı yürüyüş alanı görebilmeyi bekler dururuz. 
Allah’tan hükümetin yatırımı var. Yoksa Eski Buğday pazarı da yerli yerinde kalırdı. Tıpkı karşısında yer alan Kunduracıların boşalttığı dükkanlar gibi.
Vah ki Konya’ma ne vah. Ne çok şey kaybetti dili olsa da konuşsa.

Bu yazı toplam 1151 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.