1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. VAH ZAVALLILAR! SİZDE PATRONSUNUZ ÖYLE Mİ? 
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

VAH ZAVALLILAR! SİZDE PATRONSUNUZ ÖYLE Mİ? 

A+A-

Hiç ham hayale kapılmayalım. Görüntüye bakılırsa dini yaşantı anlamında kimse ciddi falan değil. Yönetici, işadamı, esnaf, öğretmen... cümleten kendi egomuzu doyurma ve haklı haksız daha fazla kazanma peşinde koşuyoruz. Tabi cennet o kadar kolaydı değil mi? Dilediğiniz gibi Allahın emir ve yasaklarından uzak, haram ve helal dengesini gözetmeden, ondan bundan çalarak, işçinin emeğini gasp ederek ve her defasında da kendi doğrularını lanse ederek aklınca haklı olduğu yaygarasını atarak kişisel egosunu doyuran zavallılar var ya!
Çok umarsınız cenneti!
Çok umarsınız Allahın rahmetini!
Çok beklersiniz Resulullah (sav)’in sancağı altında gölgelenmeyi!
O dehşetli gün ki mahiyetini yalnızca rabbimin bildiği o mukaddes hesaplaşma gününde çevirdiğiniz tüm fırıldaklar ortaya dökülecek.
Burada hergün sırtına bindiğiniz, işçiniz, çalışanınız orada korkulu rüyanız olacak. Kaçacak delik arayacaksınız. Ama orada o da yok. 
Hesap gününün dehşetini ve gerçekliğini orada iliklerinize kadar hissedeceksiniz. 
Zaman saati hergün aleyhinize ya da yaşantınıza göre lehinizde işliyor.
Ne namaz var, Ne zakat var. Ne müslüman kardeşine iyilik var. Ne tasadduk var. Hiç bir şey yok. Tamamen kendi kriterlerine göre paranın verdiği ama kendinizin fakında olmadığı şımarıklıkla yaşadığınız bu hayatın sonu da gelecek elbet!
İnsanların boyadığınız gözlerini orada boyayamayacaksınız.
Dileneceğiniz merhamet orada hiç anlam taşımayacak.
Korku, aklınızı başınızdan alacak. Hesap soran mazlumlardan kaçacak delik arayacaksınız.
Ama tüm bunları dünyada ruhunuzu teslim etmeden anlamayacaksınız. 
Bırakın artık mütevazi kişilik boyaları altında gerçek sıfatınızı gizlemeyi!
Sizde sokakta ki Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma gibi etten kemikten birer fanisiniz. 
Siz nasıl bir insansanız, karşınıza da sizin gibi düşünen iyi niyetli yahut ta artniyetli insanlar çıkmaya devam edecek. Her anınızda şüphe içinde stres ve bunalımlı bir hayat yaşayacaksınız. 
Daha kötüsü de sizi ahirette bekliyor olacak. 
Siz etrafınızdakileri kandırmaya devam edin. Aklınızca çizdiğiniz doğrular arasında bir ileri bir geri gidin. Maddi gücünüzle etrafınızı saran yalakaların gazıyla uçmaya devam edin. Size bu dünyada gittiği yere kadar mutluluklar dilerim. 
Yaşadığınız bazı sıkıntı ve yıkımların birer uyarı olduğunu anlamak istemediğiniz için ya da işinize gelmediği için kafanıza göre tevil edin. 
Daha kötüsü, herkes yükümlülüğü kadar hesaba tabi olacak. 
Devlet yöneticileri bu konuda en başı çekecekler. Kötü yönetimleri sebebiyle sıkıntı çeken her bir ferdin sorumluluğu omuzlarına binecek.
Ardından milyonlar kazanan patronların hesabı gelecek. O emanetlerin kuruşuna kadar hesabı sorulacak.   
Ama sıradan bir işçinin vereceği hesap bunlara göre çok daha hafif olacak. 
İşte o çetin ortamda keşke dünya hayatında fakir yaşayan bir kul olsaydım serzenişiyle diz döveceksiniz. 
Konyamizda yaptığı işini adaletle yapan ve dürüstlüğü kendine şiar edinmiş, şaşıracaksınız ama işçilerine sorduğunuzda asla şikayet işitmeyeceğiniz nadide bir firmamız var. Başka firmalar da illaki vardır. İsmini açıkça yazacağım. Bu firmamız : Global Metal...
Patronunun ismi Yavuz Bilen, bu arkadaşımız sistemini öyle sağlam tesis etmiş ki kendisi çoğunlukla yaşadığı Avrupa’da iken bile burada fabrikası tıkır tıkır işliyor. Ama sisteme para harcamış ve güvendiği alanında uzman, gözünü boyayıp, gerçek kişiliğini gizlemeyen, her işinde emir eri gibi davranmayan bir kardeşimiz de yetkili tayin etmiş.  Herkes yapacağı işi biliyor. Herkes sadece işine odaklanmış. Kimse bir diğerinin işine göz koymuyor, yaptığını da küçümsemiyor. Bütün işler sekinet içerisinde gerçekleşiyor. İşin yetişip yetişmeyeceği gibi bir durum söz konusu bile değil. Temizlik harukulade yürüyor. İşçilerin soyunma odası dahi lüks spor salonlarınkinden farksız. Bazı elemanlar maaşa ilaveten yaptığı iş nispetince fazladan destekleniyor. Bu da o işçiye çalışma azmi veriyor, işine daha bir samimiyetle bağlanıyor.
Gerekli olan parçalar için sabah saat 09 ile 09.30 arasında teslim tutanağı karşılığında eskileri alınıp, yenisi veriliyor. Gün içinde malzeme eksik, fazla karışıklığı yaşanmıyor. Sigorta tam gösterildiği için çalışanların gönlü rahat, Mal tedarik edilen yerler belli. Öylesine güven tesis edilmiş ki çek ve senet işlemiyor. Sadece günü geldiğinde alıcının hesabına direk EFT yapılıyor. 
Yeni hedefleri var. Teknoloji yenileme planları yapıyorlar. 
Bunu başarmış ve sadece önüne bakıyor. İşçisiyle, memuruyla papaz olmuyor. Herkes gönül huzuru içerisinde bağlandığı işini yapıyor.  
Buyrun kıyaslayın kendinizi!

Bu yazı toplam 1447 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.