1. HABERLER

  2. ANTALYA

  3. Vakaların artış gösterdiği illerin kısıtlama alması Antalya’yı nasıl etkiler?
Vakaların artış gösterdiği illerin kısıtlama alması Antalya’yı nasıl etkiler?

Vakaların artış gösterdiği illerin kısıtlama alması Antalya’yı nasıl etkiler?

Koronavirüs salgınının Türkiye’de ilk görüldüğü günden sonra alınan kısıtlama kararlarını ilk kaldıran illerden olan Antalya, bu yönüyle ortaya çıktı ve turizm sezonunu güvenli bir biçimde açmış oldu. Rusya trafiğinin başlaması ise olumlu karşılandı.

A+A-

10 Mart 2020 tarihinden bu yana Türkiye’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tabiriyle plato noktasına ulaşan koronavirüs salgınında eğri bir türlü aşağı yönde ilerlemiyor. Türkiye’nin bazı şehirlerinde koronavirüs vakaları artış trendini sürdürüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı’nın hemen öncesinden itibaren tedbirli olunmasında konusunda sık sık uyarılar yaptı. Kurban Bayramı’nı fırsata çevirmek isteyen tatilciler ise güney illerine akın akın hareket etti.

Son gelen bilgilere göre Antalya’da otellerde doluluk oranı yüzde 50’den yüzde 60’lara doğru tırmandı. 1 Ağustos’tan itibaren Rusya’nın uçuşlarının başlaması ise kentte ikinci bayramı yaşattı.

Geçtiğimiz yıl yani 2019’da rekor üstüne rekor kıran ziyaretçi rekoru ise bu yıl Türkiye için bir hayal oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle tüm ülkeler birbiriyle bağlantısını koparma noktasına geldi.

Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye’yi bir türlü güvenli olarak görmedi. Bu da turizmin büyük oranda baltalanmasının önünü açtı.

2019’da turizm gelirinde tüm zamanların rekoru kırılmıştı. Türkiye 34,5 milyar dolar turizm geliri elde ederek toplam ziyaretçi sayısı 51,7 milyona ulaşmıştı. Türkiye'ye en çok gelen yabancılar sıralamasında Ruslar, Almanlar ve Bulgar ilk üçte yer almıştı.

Alman turisti gözden çıkaran başta Antalya turizmcisi olmak üzere turizm sektörü Avrupa Birliği’nin aldığı kararda Rusya’yı da dahil etmesini bir avantaj olarak görüyor.

Avrupa’nın önemli turizm merkezlerini tercih etmeyecek olan Ruslar akın akın Türkiye’ye gelmek istiyor. Rus hükümeti ise vatandaşlarının yorucu süreci en iyi şekilde atlatmasını istiyor.

PARA DA HARCIYORLAR

Türkiye’nin turizm geliri de yüzde 17 arttı ve 2019 yılında toplam 34,5 milyar dolarla yeni bir rekor kırıldı. Kişi başı ortalama harcama ise 666 dolar olurken, gecelik kişi başına harcama da 68 dolar olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz sezonda Türkiye’ye 7 milyon 17 bin 657 Rus ziyaretçi gelmişti. Bu yıl bu rakamın çıkıp çıkmayacağı merak konusu haline gelirken sayıları 2 milyon 713 bin 464’e ulaşan İranlılar’ın tutumu da gözlemlenmeye başladı.

Geç başlayan turizm sezonunun şifresi ise yine Türkiye’ye geçtiğimiz Aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,11 artışla 2 milyon 147 bin 878 yabancı ziyaretçi gelmesinde yatıyor gibi görünüyor.
Vakaların en az görüldüğü Antalya’nın bu pastadan payını fazlasıyla alması ise olası.

Türkiye’de vakaların en çok artış gösterdiği ilk 5 il arasında yer alan Ankara ve Konya’nın kısıtlamalara tabi tutulma ihtimali ise Antalya turizmini veriler ışığında pek karamsar bir duruma itecek gibi de görünmüyor.

Kısa zamanda toparlanması beklenen turizm sektörünün bu yılı en az hasar hatta karlı bir sezonla kapatması ise en büyük temenniler arasında.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum