1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Vakum Konveyör Nedir?
Vakum Konveyör Nedir?

Vakum Konveyör Nedir?

Sanayi sektöründe, herhangi bir malzemenin bir noktadan diğer noktaya aktarılmasını sağlayan mekanizmalar konveyör sistemi olarak isimlendirilmektedir. Konveyör ile birlikte farklı formalardaki maddeler bir noktadan diğer noktaya aktarılabilir.

A+A-

Katı maddeler olabildiği gibi sıvı ya da gaz formundaki maddeler de aktarılmaktadır. Konveyör sistemi gaz formunda, granül ya da toz şeklinde olan maddeleri aktarmak için vakumlama işlemini kullanır. Vakumlama ile maddeleri bir noktadan diğer noktaya aktaran konveyörler vakum konveyör olarak isimlendirilmektedir. Konveyörlerin hareket mekanizmasında ihtiyaç duyulan enerji insan gücü,motor gücü ya da yer çekimi kuvveti ile sağlanabilmektedir.

Yüksek kaliteye sahip olan vakum konveyörler paslanmaz çelikten bir gövdeye sahiptir. Sahip olduğu dayanıklı gövde yapısı uzun süre konveyörlerin sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesini sağlar. Sanayi kuruluşları yatırımlarını konveyörler ile yaptıklarında kısa süre içerisinde karşılığını almaya başlayacaklardır. İstenildiğinde konveyörler özel tasarımlar ile de üretilebilmektedir. Taşınacak olan malzemenin yapısına göre konveyörlerin tüm kısımları özel olarak tasarlanabilir. Bu şekilde bir tasarım konveyörlerin ömrünü uzatırken daha yüksek bir verim alınmasını sağlamaktadır.

Vakum Konveyör Nasıl Çalışır?

Vakum ile çalışan konveyörler basit bir tanımla emici sistemlerdir. Sistemin çalışması için asıl olan hava emme borusundan boşaltılmaktadır. Havanın boşaltılması ile birlikte atmosfer basıncı devreye girer malzemeyi emme boru hattına doğru itmeye başlar. Emme ve aktarma işini gerçekleştiren atmosfer basıncıdır. İnsanların nefes alıp verme mekanizması da benzer bir şekilde işlemektedir. Boruda basınç dengelemesi ile oluşan hava akımı sonrasında malzemeler belirli bir hızda boruya doğru hareket edecektir. Borunun içerisine dolan malzemeler sistemin istediği noktaya aktarılmaktadır. Borunun uç kısımlarında yer alan filtreler ile birlikte istenen malzemeler hangi formda olursa olsun ayrılabilir.

Borunun içerisindeki malzemenin akış hızı farklı etmenlere göre değişiklik göstermektedir. Vakum konveyör sisteminde kullanılan borunun çağı ve uzunluğu akış hızı üzerinde çok etkilidir. Akış hızı taşınan malzemenin türünden de etkilenir. Vakum ile aktarma işlemi gerçekleşirken borular birkaç farklı noktadan malzemeleri emebilmektedir. Emilen malzemeler istenirse tek bir noktada toplanabilmektedir. Sistem üzerinde maksimum taşıma mesafesi olarak 100-150 metre belirlenmektedir. Mesafe daha yüksek seviyelere çıkamamaktadır.

Vakum Konveyör Hangi Sektörlerde Kullanılabilir? Ne İşe Yarar?

Oluşturulan konveyör sistemleri sanayi kuruluşlarının birçoğu tarafından tercih edilmektedir. Bunların ilk sırasında kimya ve çimento sektörü gelir. Buna ek olarak ülkemizde yer alan kömür madenlerinde ve bu kömürün işlenmesinde de konveyörler kullanılır. Gıda sektöründe kullanımı da son derece uygun olan sistemlerdir. Tahılların işlenmesi aşamasında tahıl ürünlerinin farklı bir noktaya taşınması işlemi bu konveyörler ile gerçekleştirilir.

Kurulan bu sistem sanayi kuruluşlarına birçok farklı fayda sağlar. Sistem ve işletme maliyetlerini çok ciddi düzeyde düşürmesi en önemli faydası olarak görülür. İnsan gücüne olan ihtiyaç hızlı bir şekilde azalacaktır. Vakum konveyör sayesinde makineleşme daha üst seviyeye çekilirken ortaya çıkabilecek birçok farklı sorun engellenmektedir. İnsan kaynaklı oluşabilecek olan sorunlar ortadan kalkmaktadır. Gıda sektöründe hijyeni ön planda tutmak isteyen kuruluşlar için en doğru tercihtir. Çok kolay bir kurulumu olduğundan istenen her anda rahatlıkla sökülebilir. Bu sebeple de bakım işlemleri rahatlıkla yapılmaktadır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.