1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. VALİ BEY VE MUHACİR PAZARI 
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

VALİ BEY VE MUHACİR PAZARI 

A+A-

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hakkari’den geldiği günden bu yana hizmet adına özverili ve fedekarca çalışmalar yapma gayretinde. Gece geç saatlerde Numune Hastanesi’ne gitmesi bunun bir işareti olarak görülebilir.
Vali beyin kamuya ait yerlerde denetim amaçlı ziyaretleri halk tarafından da hoş karşılanır. Hatta halkımız böyle valileri de sever. 
Ancak bizim kendisinden bir ricamız var. 
Nasıl ifade edilir bilemiyorum. Ama zat-ı alileri Hz. Mevlana’nın Üçler Mezarlığı’na bakan bölümdeki bahçe duvarları ile Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki Şükran Mahallesi’ndeki bir tarafı yıkılmış Kürkçü Mescidi’nin içler acısı durumuna da şahit olmalı.
İnanıyorum ki bu iki eseri yakından görünce üzülecektir. Tarih adına, tarihi eserlere ilgisizliğin adına üzülecektir.
Gelelim Muhacir Pazarına.
Konya’nın en eski Pazar yeri olarak bilinen Muhacir Pazarı, kış gelmeden hizmete girecek. Türkiye’nin tüm vilayetlerindeki pazarcılar tarafından bilinen Muhacir Pazarı’nda bir süredir yapılan yenileme çalışmasının yılsonunda tamamlanacağı ifade edildi.
Kim ifade etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay.
Başkan Altay, yapımı süren inşaat alanında inceleme yaptıktan sonra bu sözleri ifade etti. Hatta çalışmaların tamamlanması ile birlikte Muhacir Pazarı’nın eski ününe kavuşacak bir Pazar yeri olacağını da belirtti.
Çünkü Muhacir pazarına Türkiye’nin dört bir yanından pazarcı esnafı ürününü getirip satardı. Konya’nın tüm ilçelerinden kasaba ve köylerinden gelen vatandaşlar bu pazarda hem ürün satar, hem de ihtiyaçlarını tedarik ederlerdi.
Sebze ve meyvenin yanında süt ürünleri ile balık, tavuk, kuş, tavşan ne ararsan bu Pazar da bulunurdu.
Köylü ile kentli o gün buluşur her konuda hasbihal ederlerdi.
Muhacir pazarı o yıllarda hem ticaret, hem de haber merkezi gibiydi. Pazar günü kurulur, gece geç saatlere kadar devam ederdi.
Konya’nın Büyükşehir olmasının ardından semt pazarlarının çoğalmasıyla birlikte Muhacir Pazarı, Konya’nın tek ‘Pazar Yeri’ olduğu yıllardaki cazibesini kaybetmeye başladı. 
Ama ne de olsa Muhacir Pazarı’ydı.
Yeni projenin inceleme fotoğrafına baktım. Başkan Altay projeye dikkatlice bakıyordu. Kendisi bildiğiniz gibi İnşaat Mühendisi.
Onun için bitirme tarihi ile ilgili sözlerini iddialı olarak köşeye taşıdım.
Projeden anlar. Ne zaman biteceğini bilir.
Anlatılanı dinler ama çok iyi bildiği bir konu olduğu için yoruma fırsat vermez.
Bizde yorum yapmadan kışa bitecek dedik.
Hadi hayırlısı.

Bu yazı toplam 2060 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar