1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Vali beye açık mektup
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Vali beye açık mektup

A+A-

Konya’mız yerel seçilmiş ve atanmış yöneticiler itibariyle şanslı bir kenttir. Orta Anadolu’nun göbeğinde tarihi, turizmi ve mistik yapısı ile Konya’nın ayrı bir yeri vardır.Bu kentte idareci olmakta ayrıca gurur vericidir. Tabi ki bununla birlikte yöneticilere sorumlulukta yükler.

Konya tarihi misyonu ile aynı zamanda kadim bir başkenttir. Bu misyonu ile de  beklentileri vardır. Tarım ve Sanayi ile iç içe yoğrulmuş  kentimiz aynı zamanda  interlandı itibariyle de geniş bir toprak parçasıdır.

Güneyde Taşkent Kıble kayalarından, kuzeyde Çeltik Sakarya nehrine kadar yaklaşık 600 Km.lik bir alandadır.

Karadeniz ve Orta Anadolu’nun Akdeniz’e açılan penceresi, yine doğuda da Ihlara ve Kapadokya, batıya da Akşehir ve Hüyük ile Eğeye kapısı vardır.

Konya’mız bütün bu özellikleri yanında nüfusuyla Türkiye’nin ilk 5-6 illeri arasında yer alırken sorunları ve beklentileri olan bir kenttir.

Türkiye’de büyük şehirlerin yaşadığı sorunlar içinde Trafik ayrı bir sorundur. Alt yapı sorunlarının büyük bölümü tamamlanmasına rağmen düz bir ova olması nedeniyle de kışın bazı sorunlar yaşanmaktadır.Büyük yatırım beklentisinin yanı sıra, Suriyeli ve mültecilerin yoğunlukta olduğu bir kent

Yukarıda bahsettiğim gibi Konya yerel yöneticiler itibariyle şanslı bir kenttir. Mesela bir caddeye ismi verilen merhum  A.Hilmi Nalçacıgil  belediye başkanlığı koltuğuna oturduğunda dönemin parti il başkanı kapısını çalmadan içeriye girdiğinde o kimseye :

“Burası Konya  belediyesi;Ben artık partili bir belediye başkanı değil, Konyalının belediye başkanıyım.Buraya haberli göre girip- çıkacaksın” demiştir.

Daha sonra yine göreve gelen Belediye Başkanlarından Merhum  Yılmaz Kulluk’ta aynı davranışı gösterip Konya’ya hizmet vermiştir. Yine kulakları çınlasın Mehmet Keçecilerin ilk seçimde belediye Başkanı seçilmesi ve yersiz yapılan itirazla seçimin iptali ve sonrasında yeniden farklı bir oyla seçimi kazanıp  görevini layıkıyla ve partili gibi olmadan hizmet vermiştir.Halil Ürün döneminde bazı sıkıntılar yaşanmasına karşın  Ahmet Öksüzde Konya’ya hizmet için geceli gündüzlü çalışmış ve raylı sitemin temelini atmıştır. Mustafa Özkafa  ise borçsuz bir belediye bırakıp görevini devretmiştir.  Görevi devralan Tahir Akyürek birkaç dönemlik görev süresince vatandaşla iletişim ve buluşmada ve yatırımlarda problemleri göründü ama, yerine gelen U.İbrahim Altay layıkıyla görevini yapmaya çalışarak Konyalıya hizmet etmeye çalışmaktadır.

Valilerimizde aynı duyarlılığı ve titizliği gösterip görevleri süresince Konya’ya layık görev yaptılar. Elbette istemediğimiz istisnai kararlar alan veya almaya çalışan valilerimizde olmuştur.

Ben son iki-üç valiye değinmek isterim.

Yalova Valisi olan Muammer Erol Konya’da görev yaptığı sürece vatandaşla bütünleşti. Her kesimle diyalog kurdu ve Konya’dan ayrılmasında Konyalı adeta üzüntüye boğuldu.

 Halen Bursa Valisi Yakup Canbolat Konya basınının bir kısmı ile bir sürtüşme yaşasa da,iyi izlenimlerle Konya’dan ayrılmıştır.

Sondan bir önceki valimiz ise adeta Konya ile bütünleşip görev yaparken tam bir halk adamıydı. C. Orhan Toprak da Konya’da hoş seda bırakan valilerimiz arasındaydı.

Şimdi ağzımdaki baklayı çıkartayım.

Dedik ya,Konya’nın sorunları yanında beklentileri var.Bu beklentiler belki ekonomik kriz, belki Korona nedeniyle sekteye uğradı.Bunların da karşılanacağını düşünüyorum. Vali Cüneyt Orhan Toprak ile halen görevde olan İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın’ında katılmasıyla bir toplantıda bazı açıklamalar yapıldı ve Konya’nın huzur içinde yaşaması için bir süre önce Konya’da düğün ve benzeri eğlencelerde havai fişek atılması yasaklanmıştı. Ayrıca Konvoy yasağı da getirildi. Vali C.Orhan Toprak döneminde buna büyük ölçüde uyuluyordu. Şimdilerde bakıyorum akşamları hem havai fişek atışları başladı. İnsanları akşamın bir saatinde rahatsız ediyorlar, hem de konvoylar ve klaksonlarla yolculuk yapan araçlar… Yine benim bildiğim Nalçacı caddesi ve onun ilerisinde devam eden Aydınlık evler Selçukluya giden ana cadde tam bir trafik magandalarının oluştu yer. Buralarda akşamın saat 21.00-22. Sinden sonra yarış yapılıyor.

Yukarıdaki belirttiğim yasaklar mı kaldırıldı. Yoksa bunlara yeni valimiz zamanında göz mü yumuluyor?

Yasak konulmuşsa ya uygulanır, ya uygulanır. Yoksa bu neyin nesi ?

Sayın valimiz Vahdettin Özkan  ve Emniyet müdürümüz Mustafa Aydın’dan bu konuda duyarlılık bekliyorum. Hele hele şu günler de Konya’nın yoğun korona virüs mücadelesi verirken, bu tür insanların kimseyi rahatsız etmeye haklarının olmadığını düşünmekteyim. Bir kişinin, bir ailesinin mutlu olacak diye çoğunluğu rahatsız etmeye kimsenin hakkı yoktur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.