1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. VALİ CANBOLAT VE KONYA
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

VALİ CANBOLAT VE KONYA

A+A-

Konya’nın tarihi geçmişi çok derinliklerdedir.

Medeniyetlerin beşiği olan Konya’mız tarihe baktığımız zaman bazı küçük istisnalar hariç hep yetenekli, yönetici kimliği kanıtlanmış kişilerce yönetilmiştir. Bunu Konya tarihini incelediğiniz zaman çok açık şekilde görmektesiniz.

Son bin yıla baktığımızda ise Konya’nın misyonu dünyada ve tarihte çok değişiktir. Geçtiğimiz günlerde Konya’yışereflendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi Konya’mız Selçukluya yaklaşık 300 yıl başkentlik yapmış, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunda büyük görevler üstlenerek öncülük yapmış, kurucu bir kenttir.

Konya’mız aynı zamanda tarım, turizm ve hoşgörü kentidir. Yaklaşık 800 yıl önce Konya’mızdan Ebediyete giden, tüm dünyanın kabul ettiği tasavvuf erbabı,  yaratıcımız Allah ve Peygamber efendimizin aşığı Hz. Mevlana bu kentte yaşamış, olgunlaşmış, meyvelerini vermiş, 800 yıl öncesinde tüm dünyaya hoşgörü ve insanlık mesajları vermiştir.

Bugün hala Hz. Mevlana’nın verdiği mesajları dünya tam anlamış değil, anlamak için çırpınanlar bulunmaktadır.

Yine yakın gelecekte Hz. Mevlana’nın vuslata erişinin kutlamalarını ve anmasını yapacağız.
Görev yaptığımız süreçte Konya’mızın yakın geçmişinde onlarca vali ile görev yaptık, sohbet ettik. Yerine göre Konya’nın sorunlarını konuştuk. Çözüm yolları aradık.

Hz. Mevlana’yı anma ve vuslata erişmenin törenlerini Konya’da bir süre önce hakka yürüyen eski Konya senatörü, Konya kültür ve turizmine büyük katkılar yapan, ayı zamanda Turizm Derneği Başkanı merhum Fevzi Halıcı 1960’lı yılların sonunda başlatmış, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde, kapalı spor salonunda butörenler 2-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilirdi.

Gerçeği söylemek gerekirse o günlerde bu törenlere gerek yurt dışından, gerekse yurt içinden büyük ilgi olurdu. Daha sonra Belediyeler bu işi üstlendi. Son olarak da İl Kültür Müdürlüğü bu görevi yapmaktadır. Geçen yıl küçük aksamalar yapıldığını biliyoruz.

Uzunca bir yıldır yapılan anma törenlerinden durağanlık ve rutinden çıkarma adına Vali Canbolat birsüredir kolları sıvamış görünüyor.

Edindiğim ve kendisiyle yaptığımız görüşmede kandil uyandırmada bir değişiklik yapılacak. Ayrıca anma törenlerine çeşitlilik getirilecek ve rutinden çıkartılacak. Bunun hazırlıkları yapılmaktadır.

Vali Yakup Canbolat her şeyin en iyisini yapmak, Konya’ya en iyi hizmeti vermek için ve ufku geniş, öngörüsü yerinde bir yöneticidir. Elbette her Vali’nin yönetim biçimi vardı ama şunu da belirtmek gerekirse her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğunu da hatırlatalım.

Konya’nın ve Türkiye’nin bu tür yöneticilere her zaman ihtiyacı olmuştur. Doğrudan yana, aktif ve vatan, bayrak, dini ve milli değerlerimizin kıymetini bilen biri. Kendi ifadesiyle tüm çalışması Konya için ve Türk ve Müslümanlığın değerleri ve onuru olan bayrak ve inancımızın korunması,  Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün savunucusudur.

Yukarıda da belirttiğim gibi Hz. Mevlana’yı anma törenleri hazırlıkları devam ediyor.  Bu değerli insan ve Dünya’nın hayranı olduğu Hz. Mevlana’mızı anma törenlerinde çok iyi anlatmak durumundayız. Onun verdiği mesajları çok iyi analiz etmeliyiz.

Hz. Mevlana’yı bir ticari meta yapmamak gerekir. Elbette onun ismine hürmeten Konyalı törenlerde ekmek yemektedir. Onun kıymeti çok önemlidir. Konyalı da bu törenlere sahip çıkmalıdır. Hatta o günlerde vali Canbolat’ın ifadesiyle belli yerlerde, otel ve lokanta, turistik hediyelik satan yerlerde Selçuklu giysileri ile misafirler karşılanmalı. Bu günlerde şehir bir başka Selçuklu kentine dönüştürülmelidir. Kent merkezinde veya belli yerlerde misafirlere Selçuklu şerbeti ikram edilmelidir.

Belirttiğim gibi Hz. Mevlana’yı anma törenleri için Vali Yakup Canbolat çok geniş yelpazede anma törenlerinin aslına uyularak, sulandırmadan, ancak rutin olmaktan da çıkartmak için beyin yormaktadır. Buna Konya’da yaşayan ilim, bilim adamları, üniversiteler ve halk destek olmalıdır. Konya’yıkötü tanıtacak fırsat düşkünlerine izin verilmemelidir.

Yazımızı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitirelim.

Ey Gönül!

Bir sürü dostlarının yanında, elbet ki düşmanlarında olacak.

Ama imtihan ya bu,

Onca düşmanın var iken,

Seni dostun vuracak.

Bu yazı toplam 1178 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum