1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Vali Konya İçin Şans !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Vali Konya İçin Şans !

A+A-

Konya kurulduğu günden bu güne kaç yönetici, kaç paşa veya kaç vali tarafından yönetildi bilinmez. Cumhuriyet dönemi öncesi ve Cumhuriyet sonrasında Konya’da görev yapan onlarca valisinin pek çoğunu yakinen tanımaktayım.
Konya için çalışan, Konya ve Konyalıya hizmet veren çok valilerimiz olmuştur. Çok yekinen tanıdığım valiler arasında rahmetli İhsan Dede, Lütfi Fikret Tuncel, Kemal Katıtaş,Ahmet Kayhan, Atilla Vural, Ziyaeddin Akbulut,Utku Acun, Ömer Haliloğlu, Namık Günel, en son Aydın Nezih Doğan imkanlar ölçüsünde ve ellerinden geldiğince Konya’ya hizmet etmişlerdir.
Halkla en iyi bütünleşen, bir halk adamı olarak Konyalının kalbinde taht kuran benim tanıdığım valiler arasında Kemal Katış’ın ayrı bir yeri vardır.
Şu anda Konya Valisi olarak yaklaşık 3 aydır görev yapan Muammer Erol ise Konya için çalışan valilerin içinde en öne geçecek ve halkla bütünleşecek bir mülki amir olarak temayüz edeceğini tahmin ediyorum.
Kısa sürede tanıdığım Valimiz Muammer Erol, son derece mütevazı, insanlara yardım etmede çırpınan, sorunları gerek kişisel, gerekse Konya bazında çözmek için geceli gündüzlü çalışan biri olarak dikkat çekiyor.
Protokolü bilmesine karşın, protokolden oldukça da uzak durmaya, kuralcılıktan çok pratik çözümden yana ve çözüm yolu gösteren bir fikir adamı gibi görünmektedir. Edindiğim bilgilere göre Vali Muammer Erol, Konya’ya atandığı günlerde şehrimize kimseden habersiz gelip, eşi ile birlikte bazı yerlerde yemek yiyor,bazı mekanları görüyor.
Göreve başlamasına karşın kısa sürede Konya’nın sorunlarını tespit ediyor ve bu sorunların giderilmesi için gerek Konya’da gerekse Ankara’da girişimlere bulunuyor. Çoğu zaman tebdili kıyafetle, hatta resmi koruma bile almadan Konya sokak ve caddelerini geziyor.
Yine Vali Muammer Erol, çoğu zaman sabahın erken saatlerinde makam arabasına da binmediği bazı günlerde yürüyerek Valilik makamına gelip, bazı ziyaret ve görüşmeleri mesai başlamadan yapmaktadır.
Bana anlatılan bir konuyu size bende aktararak yazımı noktalamak istiyorum. Kırmızı et üreticileri Birliği Başkanlığına bir kasap gidip, üye olduğuna dair yazı istiyor. Birlik başkanı Nazif Karabulut kendilerine yazıyı veriyor. Bir yada iki gün sonra Nazif Karabulut valilikten aranıyor ve sabah saat 07.00 de Valilikte olması isteniyor. Nazif Karabulut hem heyecanlanıyor, hem merak ediyor. Ertesi günü sabah 06.50 de valilik makamına vardığında Vali Muammer Erol ve önceki gün yazıyı alan üyelerin makamda olduğunu görüyor.
Bundan sonrasını Nazif Karabulut’tan dinleyelim :
“ İlk önce sabahın erken saatinde beni Vali bey’in çağırdığına önce inanamadım. Sonra o saatte gittiğimde heyecanım bir kat daha arttı. Benden yazı isteyen kasap arkadaşların çiftliği ve iş yerleri var. Silah ruhsatı için başvurmuşlar. Vali bey, ben ve kasap arkadaşlar konuyu görüştük. Vali bey çok mütevazi biçimde Elazığ’da iki kişiye silah ruhsatı verdiğini anlattı. Silahın hem dost, hem düşman olduğunu bildirdi ve bizi ikna etti. İkramdan sonra bizi uğurlarken de son derece mütevazi biçimde ayağa kalkıp, bizi de ikna ederek ve kapıyı kendisi açarak uğurladı. Ben böyle bir vali görmedim ve duymadım. Konyalıya çok hizmet verecek ve çok beyefendi bir kişiliktir” dedi.
Fazla söze hacet yok.
Ziya Paşanın dediği gibi :
“Ayine-si iştir kişinin , lafa bakılmaz”
Herkes yönetici olabilir, vali olabilir ama, hep anlatılan bir fıkra vardır.
Adam olamaz.
Yukarıda da belirttiğim gibi, Hz. Mevlana’nın meftun olduğu kentimizden kimler gelip geçti. Konyalı kendisine hizmet edeni de hiçbir zaman unutmamıştır.
Valimiz Muammer Erol, Adam gibi adam, vali gibi vali olduğunu düşünüyorum. Böyle insanların gök kubbede hoş seda bırakacağına da inanıyorum.
 

Bu yazı toplam 237 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.