1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Valiler Ve Yönetimi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Valiler Ve Yönetimi

A+A-

Yaklaşık 45-46 yıldır bu mesleğin içindeyim.

Konya’da onlarca Vali ile çalıştık.

Kimisi sert yapılı, kimisi mülayim,

Kimisi candan, kimisi mesafeli idi.

Hemen hepsi de Konya’nın geleceği için, Konya’nın gelişmesi için halkla iç içe, bazıları tribünlere oynayarak, bazıları içine kapanık, bazıları tarafsızlığını ön plana çıkartarak, bazıları da siyasete soyunarak ve şov yaparak görevini tamamlayıp gittiler.

Kimin ne olduğunu, kimin ne yapmak istediğini ve yaptıklarını iyi bilenlerdenim diye düşünmekteyim.

Mesela Atilla Vural ile çok iyi dostluğum vardı.

Rahmetli Kemal Katıtaş ile bir yazımdan dolayı soğukluk yaşadık ama sonra çok iyi dost olduk ve hala kendi el yazısı ile bana yazdığı bir şiirini saklarım.

Konyalı ile bütünleşen, Konyaspor için çok büyük çaba gösteren bir kimse idi. Yine rahmetli L.Fikret Tuncel ile samimi bir havamız vardı. Rahmetli Vali ‘de Konyaspor için çaba gösterdi. 12 Eylül İhtilalı sonrasında belediye başkanlığını da deruhte etti.

Ahmet Kayhan son dönemde Konya’da en fazla kalan valilerdendi. Beyefendi bir kişilik ve tarafsızlığı ile dikkat çekti. Yine Anavatan Partisi döneminde merhum İhsan Dede Konya’nın takdirini toplayan valilerdendi.

Necati Çetinkaya ile yıldızımız pek barışmadı. Ekran ve objektif hastası idi. Siyaseti ,reklamı seven ve değişen bir kişilikti. Yine aynı durumda olan Ziyaettin Akbulut geldi geçti. Mevlana alanına WC yaptırmaya kalktı ve o zaman görev yaptığım Yenimeram Gazetesi buna karşı çıktı ve soğukluk yaşadık.

Aydın Nezih Doğan’da Konya Valililiği yapanlardan. Daha öncede Konya’da kaymakamlık yapan Doğan’ın yönetim biçimi de örnek olacak cinstendi. Doğan seviyeyi korurken, otoritenin kendisinde olmayı da her zaman ön planda tutardı. Bende bıraktığı iz iyi bir dost ve yönetici olmasıdır.

Kısa görev yapan valilerden birisi Atilla Karaçelebioğlu, Osman Aydın serap misali bir göründü, bir yok oldu gitti.

Vali Muammer Erol, sevecen, derviş ve son derece mülayim, kimseyi kırmak istemeyen, literatüründe “hayır” olmayan ve insanları incitmemeye çalışan bir kişilikti. Konya’da iyi izlenimleriyle ayrıldı.

Halen Konya valiliğini deruhte eden Yakup Canbolat ‘de görebildiğim kadarıyla Konya ve Türkiye misyonuna uygun, inançlı, seviyeli ve ne yaptığını bilen, ne yapması gerektiğini düşünüp karar veren bir kişilik olarak dikkat çekmektedir.

Geçtiğimiz gün referandum öncesi gazetemiz imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ile kendisini randevu olarak makamında bir nezaket ziyaretinde bulunduk. Elbette işimiz gereği zaman zaman vali Canbolat ile telefonla ya da yüz yüze görüşmekteyiz.

Görmekteyim ki, Vali Yakup Canbolat, samimi, ciddi ve işinin gereğini yapan, devlet otoritesini ve ciddiyetini ön planda tutan, konuşmadan önce ciddi şekilde düşünen ve öyle konuşan bir kişilik olarak dikkatimi çekiyor.

Elbette valilik makamına kadar yükselmiş kişilerin devletini, milletini sevmemesi imkansızdır. Ama istisnaların olabileceğini de son dönemlerde FETÖ darbe girişiminde gördük. Vali Canbolat devletini, milletini ve Türkiye’yi düşünürken, yönetim biçimi ile de buna örnek olabilen bir kişilik.

Fazla konuşmayıp, devlettin varlığını hissettirmek isteyen, şefkatli bir baba gibi olan, ancak gerektiğinde gereğini yapabilen ve yasalara aykırı olan, devletine, milletine hainlik yapmak isteyenlere de kadife eldiven içinde demir yumruğunu indirecek kadar yetenekli ve bilinçli görünüyor.Konuşarak, ön plana çıkma yerine gereğinde konuşan, gereğinde öne çıkmayı düşünen, vatanı, milleti , bayrağı için, görev yaptığı Konya’ya hizmet aşkıyla yanan bir kişilik olarak görmekteyim.

Vali Canbolat “ Benim amacım sessiz ve yeterli hizmetler vermektir. Vali ve kamu görevlileri her zaman ortada olmamalı, görünmeyen kimseler, ancak hizmete hazır kimseler olmalıdır. Elbette kapımız herkese açıktır.Ancak çat kapı gelmekte devlet yapısına uymaz. Eleştiriye açığız ama uyarı niteliğinde ve gerçek uyarılar olmalıdır. Kritik bir dönemden geçmekteyiz. Amacımız vatandaşa devleti hissettirmek ve vatandaşa hizmet ile acıtmadan yürümektir.” demektedir.

Elbette insan’ın olduğu yerlerde hatalarda olabilir. Hz. Mevla’nın dediği gibi :

“Hatasız dost arayan, dostsuz kalır”

Ne diyelim yukarıda da belirttim. Birçok vali gördük. Her yiğidin bir yoğurt yiyişini de hatırlayarak yazımızı noktalıyalım.
 

 

Bu yazı toplam 463 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.