1. YAZARLAR

  2. İlyas Şen

  3. Vananın ucu mu yoksa hepsi mi ?
İlyas Şen

İlyas Şen

İlyas Şen
Yazarın Tüm Yazıları >

Vananın ucu mu yoksa hepsi mi ?

A+A-

Hükümetin genel seçimler için de önemli bir yere sahip Suriye’de belirsizlik devam ediyor. Hemen her gün Türkiye, Rusya ve ABD’den açıklamalar geliyor. Arap Baharı’nın son kurbanı Suriye’de iç savaş 7 yaşına girdi. Yıllardır dünya Suriye üstünde mutabakata varamadı. 
Görünürde emperyalist devletler Esed’in gidip kalması konusunda anlaşamaması olsa da asıl mesele enerji. Büyük bir yeraltı kaynağına sahip Mezopotamya ve Afrika’nın kuzeyinde dengeler değiştirilmek isteniyor. Bunu kısmen başardılar. İran ve Türkiye üzerindeki emeller sonuçsuz kalırken sömürgeci devletler kozlarını Suriye üzerinden oynuyor. ABD ve Rusya bunun için bölgenin söz sahipleri Türkiye ve İran’ı yanına çekmek için de ayrı bir mücadele içinde.
Hepimizin gördüğü kadarıyla da bunu başaran taraf Rusya oldu. Özellikle Türkiye’nin haklı Zeytin Dalı operasyonuyla ABD ile gerilen ipler kopma noktasına geldi. Bunun temel nedeni ise, dost dediğimiz Amerika’nın PKK ve unsurlarına silah desteğini devam ettirmesi ve Türkiye’nin tamamen karşısında olmasıdır. 
Trump, terör konusunda ciddiyetini koruyan ve her platformda bunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kaybetti. Peki Erdoğan ne yaptı? Rusya’yı komşu ülkede yanına alarak hedefindeki enerji hattının vanasını elinde tutmak için büyük bir hamle yaptı. 
Cumhurbaşkanı ısrarla Menbiç’e askeri operasyon yapılacağını söylüyor. Bunun için önce Afrin’de olduğu gibi siyasal zemin hazırlanması lazım. Birleşmiş Milletlerin Afrin için uzun bir süre ses çıkarmaması ve desteklemesi diplomatik başarıyı gösteriyor. Eğer hükümet Menbiç için de bu başarıyı sağlarsa bölgenin tek hakimi olur. 
Şimdi gelelim neden hep enerji dediğime. Fırat’ın doğusunda oluşturulacak terör koridoru kadar önem arz ediyor. Suriye’de bulunan yeraltı kaynaklarının önemli bir bölümü Menbiç’te bulunuyor. Buradaki enerjinin Avrupa’ya taşınması için bir boru hattı  Doğu Akdeniz’de büyük bir zenginlik keşfedildi. Doğu Akdeniz’de 1.7 milyar varil petrol ve 122 trilyon kübik doğal gaz içeriyor olabileceği belirtiliyor.
ABD, bu zenginlikten Rusya, İran ve dünyanın gözünde zalim Esed’i mahrum bırakmak istiyor. Türkiye ise, bu enerji savaşında kavşak ülke olmanın peşinde. Hükümet, Orta Asya doğalgazı için transit ülke, Doğu Akdeniz doğalgazı ve petrolü için merkez, Kuzey petrolü için ise Türkiye’nin bir üs olmasını hedefliyor.
Bütün bunların merkezinde de Suriye var. Türkiye Suriye’den Avrupa’ya gidecek enerjinin vanasını tek başına tutması gerekiyor. Bu durumda dünya siyasetinde en etkin şekilde söz söyleyebiliriz. Türkiye, Menbiç’te bunu mutlaka başarmalı. Yoksa vananın ucundan tutmak zorunda kalır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar