1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vatandaş da af istiyor
Vatandaş da af istiyor

Vatandaş da af istiyor

Torba Yasa ile telefon operatörlerinin devlete olan 5 milyar TL dolayındaki borcunun silinmesi üzerine Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, vatandaşın en ufak cezasının bile faiziyle alındığını, ancak firmaların affedildiğini kaydetti

A+A-

TBMM’de görüşülen yasa ile 3 GSM operatörünün devlete olan 5 milyar TL dolayındaki borcu sildi. Tüketicilerin kullandığı ve aylık ödeme yaptığı kablolu, kablosuz ve mobil internet servisi sağlayıcısı hizmetlerde özel iletişim vergisi ise yüzde beşten yüzde yedi buçuğa yükseltilecek. 

Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, insanların iletişim şekli değişmeye başladığını ve Özel İletişim Vergisi’nin 1999’da Adapazarı’ndaki deprem üzerine getirilen bir vergi olduğunu kaydetti.  O zamanki adı deprem vergisi olduğunu söyleyen Mustafa Dinç, “Cep telefonları üzerine kısa süreliğine yüzde 25 vergi kondu deprem yaralarının sarılıncaya kadar. Tabi daha sonra bunun ciddi bir gelir rakamı olduğu görüldü ve hükümetler bundan vazgeçmek istemedi.  İsmini özel iletişim vergisi olarak değiştirdiler. Bu cep telefonu görüşmelerinden alınan bir vergiydi ama insanlar artık teknoloji değiştikçe cep telefonu yerine haberleşme programlarını yani whatsapp, facebook, skype gibi programlar üzerinden haberleşmeye başladılar. Bu telefon görüşmelerindeki gelirlerin düşmesine sebep oldu. Devlet oradan kaybettiği vergiyi cep telefonlarından mobil internet üzerine aktardı.” şeklinde konuştu.

DOLAYLI VERGİLER OLMAMALI

Vatandaşlara ek yükün getirildiğine dikkat çeken Dinç, iletişiminde kısıtlanmış olduğunu ifade etti. Devletin gelir kaynaklarının dolaylı vergilerle değil doğrudan kazanç üzerinden vergilendirme yapması gerektiğini vurgulayan Dinç, “Doğrudan kazanç üzerinden vergilendirme yapılması gerekirken vatandaşın harcamaları üzerinden bir vergilendirmeye gidiliyor. Bu tabi işin kolay yönü. Ama vatandaş açısından en ağır yönü bu. Çünkü vergi zenginden ya da kazanandan değil herkesten alınmaya başlandı. Türkiye’nin en zengin iş adamının ödediği cep telefonu vergisiyle dağdaki çobanın ödediği cep telefonu vergisi aynı rakam. Herkesten eşit vergi alınması doğru bir uygulama değil.” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.