1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. VATANDAŞA KAŞIK, FUTBOLCULARA TENCERE..
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

VATANDAŞA KAŞIK, FUTBOLCULARA TENCERE..

A+A-

İktidar Partisi son dönemde bol bol torba yasa çıkardı.
İktidara hoş görünen yazılı ve görsel basın, sürekli bu torba yasaları vatandaşın lehineymiş gibi gösterdiler.
Doğrudur, bazı gruplara kıyak geçiliyor da, SOKAKTAKİ Vatandaşın, dar gelirlinin kamburunu da git gide artırıyor.
Ne olacak bu Memleketin hali?
2002’den beri umut bağladığımız, sürekli destek verdiğimiz Adalet ve Kalkınma Partisi bize kaşıkla verip kepçeyle almayı yeniden yaşatıyor.
Sayın Cumhurbaşkanımızın da piyasalar karşısında sinirleri bozuluyor.
Ne varmış dolar artıyorsa, filanca zamanlarda olmadı mı, ne varmış zamlarda, şu zamanda olmadı mı diyerek bizi geçmişe götürüyor.
Ve art arda sıralıyor, köprüler yaptık, yollar yaptık, şehir hastaneleri yaptık. Yapıyoruz..
Yaptık da yap, işlet, devlet modeliyle yaptık. Yapan firmalara garanti vermişiz. Şu kadar araç geçecek, şu kadar hasılat olacak.. OLMAZSA,
Vergi veren vatandaşlarımız sağ olsun.
 Ulaştırma Bakanımızı dinleyelim.
Ahmet Arslan, Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri ile bunların tamamlanan otoyolları için ödenen toplam garanti bedelinin 1 milyar 128 milyon lira olduğunu söyledi. Avrasya Tüneli için henüz ödeme yapılmadığını belirten Arslan, günlük 69 bin araç geçiş garantisinin bulunduğunu, şu anda günlük 50 bin aracın geçtiğini ifade etti. 2018’de üç proje için 3.6 milyar lira garanti ödemesi yapılacak” .
Bakmayın siz yıllardır devlet hastanesinin bitirilemediğine, Şehir hastaneleri en kısa sürede biter. Ne kadar hızlı dış kredi bulunur, işletecek firma ne kadar kısa sürede bitirirse daha çok kara geçecek. 5 yıldızlı otel konforunda olacak hastanelerimizde de günlük hasta sayısını ve hasılatı devlet garanti edecek, olmazsa, Vatandaşın vergileri sağ olsun.
Onları da öderiz.
Ne demek istediğimi biraz açayım isterseniz..
Özellikle şehir hastaneleri tetkik hizmetlerinden, otelciliğe, temizlikten kafe işletmeciliğine kadar her şeyi hizmet alımı adıyla taşeron firmalardan alıyor. Alacağınız her hizmet için belli bir sayı vaat ediyor. Ne kadar tetkik hizmeti alınırsa hastanenin SGK’dan alacağı para artıyor. Bir nevi hastaneler dolaylı olarak SGK’yı zarara uğratıyor
2011 yılında hayata geçen ‘sağlıkta dönüşüm’ projesiyle kamu ve şehir hastaneleri, birçok hizmeti taşeron firmalardan sağlamaya başladı. Şu an ‘hizmet alımı’ olarak bir hastanenin görüntüleme hizmeti için taşeron firmaya ödediği bedel 25-30 TL arasında. SGK ise MR için hastaneye 72, tomografi içinse 60 TL ödeme yapıyor.
Yıllardır sen batırdın, yok sen batırdın denilen, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun niye açık verdiğinin en güzel misali.
Son çıkan torba yasalar, her bir maddesi itibariyle vatandaşı canından bezdirecek yükler taşıyor.
Artık Elektrik, su, telefon borcun varsa, yeniden yapılanmadan faydalanmıyorsan, mahkeme ilamı, uyarı olmadan bir bakacaksın ki, icra kapını çalıvermiş.
Her evde ve cepte mevcut internetin yüzde 50 zamlanı vermiş.
Emlak vergisi can yakacak. Benzine gelen zamlar yetmezmiş gibi, devletin koyduğu zamlarla dolaylı vergiler uçup gidecek. Yani,
Cep delik, cepken delik, 
Kol delik, mintan delik, 
Yen delik, kaftan delik, 
Kevgir misin be kardeşlik !
Bu arada en büyük kıyak futbolculara yapılıyor onaylanan torba yasada.
Vatandaşa kaşıkla imkân sunan devlet, Son torba yasada yapılan değişiklikle Futbolcu kardeşlerimize kepçeyle yok tencereyle imkân sunuyor.
Süper lig futbolcularının gelirleri üzerinden şu an tek oran üzerinden; ‘sabit yüzde 15’ vergi alınıyor... Bu düşük oranlı vergi normalde yeni yılla birlikte artacak ve 2018’den itibaren sporcular da diğer yüksek ücretliler gibi yüzde 35 oranında vergi ödeyecekti, 
Ödeyecekti, ama 2019 sonuna kadar yüzde 15’e devam dendi.
Bu arada kamburla gezen 2000 sonrası emeklilerimize Torba yasadan eşitlik düzenlemesi çıkmadı. 2000 sonrası Emekli olanlar, Anayasa Mahkemesi kararını bekleyip, bol bol basının emekliye müjde haberlerini okumaya devam edecekler. 
Adaletin tecellisi, Yargının vereceği karara kaldı.

Bu yazı toplam 914 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.