1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. VATANDAŞIN HAKKI YOK MU
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

VATANDAŞIN HAKKI YOK MU

A+A-

Geçtiğimiz hafta içerisinde okurlarımızın Şükran Mahallesi Kalecik Camii karşısındaki alanda otopark işletmeciliği yapanların yaya kaldırımına araç park ederek haksız kazanç elde ettiklerini ve yayanın o caddeden geçmesini zorlaştırdıklarına dair ‘Kaldırımlar otopark yapılmış’ başlıklı yazımızla durumu ilgililere bildirmiştik.
Ancak aradan geçen zamana rağmen otopark işletmecisinin kaldırım işgali konusunda uyarılmadığını, halen araçların yayanın hakkı olan kaldırıma park edilmeye devam ettiğini gördük. 
Demek ki bu tür işgaller ilgililerin dikkatini çekmiyor.
Peki, bu tür haksızlıkların önüne geçilmesi için şehrin bütün kaldırımların otopark olması mı gerekiyor.
Ya da, o alanda kaldırım işgali yüzünden olumsuz bir durum mu yaşanması bekleniyor.
Bu otopark işletmecisi kaldırımı işgal edecek kadar cesareti kimden ve nereden alıyor?
Şükran Mahallesi, Kürkçü Mescidi ve Kalecik Camii arası tam bir rezalet.
Mademki bizde kamu görevi yapıyoruz o zaman bu sorunu çözüm bulununcaya kadar gündem de tutmaya çalışacağız.
Otoparkçının kaldırıma araç park etme hakkı var da, vatandaşın kendisine tahsisli kaldırımı kullanma hakkı yok mu?
Biz de bunu soralım. 
Belki ilgilenen çıkar.
ÖĞRENCİLER DESTEK İSTİYOR
Başlık :
Yerli roket derecesine maddi engel.
Alt başlık: Geçtiğimiz yıl Türkiye Teknoloji Takımı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen TEKNOFEST’te  düzenlenen Yüksek ve Alçak irtifa kategorilerinde birincilik elde eden ve ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alan Konya Teknik Üniversitesi Uzay Teknolojileri Topluluğu’na bağlı Selçuk Roket takımı katılmaya hak kazandığı Amerika da düzenlenen Uluslararası Roket Mühendisliği yarışmasına gerekli desteğin sağlanamaması nedeniyle 3 yıldır katılamıyor. 
Haber metni :
Selçuk Roket Takım Kaptanı Altan Berdan Minaz, “2018 TEKONFEST yarışmasına iki farklı kategoride katıldık. Yüksek irtifada Sur adını verdiğimiz roketimizler birincilik elde ettik. Amerika’da düzenlenen ve katılmaya hak kazandığımız uluslararası roket mühendisliği yarışmasına maddi imkânsızlık nedeni ile 3 yıldır katılamıyoruz. Yaklaşık 200 bin lira bir bütçe bize yeter. Bu yarışmadan derece elde edip Ülkemizin ismini bu alanda dünyaya duyuracağımıza inanıyorum’ dedi
Konya Teknik Üniversitesi’nin kendilerine sağladığı desteğin yetersiz kaldığını, yurtdışı bütçesinin de kendileri tarafından karşılanamadığını belirten Minaz, “Yarışmaya gidebilmek için gereken miktar yüksek olduğu için üniversitemizin bütçesi kısıtlı kalıyor. Bunun için bazı vakıflar ve savunma sanayi firmalarıyla görüştük ancak beklediğimiz desteği alamadık. Maddi destek yetersizliği nedeniyle yurtdışında kendimizi gösteremiyoruz. Katılmak istediğimiz yarışmada da Teknofest’te elde ettiğimiz başarıyı, tekrar elde edeceğimizi düşünüyoruz. 2017 ve 2018’de gerçekleşen yarışmalara katılamamış olmamızın sebebi de maddi yetersizliklerdi. 2020 yılında yapılacak olan yarışmaya gerekli maddi desteği sağlayabilirsek hazır olduğumuzu ve katıldığımız takdirde ülkemize derece getireceğimiz düşünüyorum” diye konuştu.
DÜŞÜK BÜTÇELİ KALİTELİ ROKETLER
Roketlerinin maliyetlerinin düşük olduğunu, aynı bütçe ile daha iyisini yapabileceklerini fakat diğer masrafları karşılayamadıklarını dile getiren Selçuk Roket Takımı Kurtarma Sistemi Sorumlusu Samet Cömert, “Bu roketi biz 15 bin liraya mal ettik. Bu maliyetle yurtdışındaki yarışmaya da katılabileceğimizi düşünüyoruz. Yalnız ulaşım ve konaklama masrafları bize fazla yük olacağı için katılamıyoruz. Aynı zamanda çalışmalarımız devam ediyor, aynı maliyetle çok daha iyi roketler yapabileceğimize inanıyoruz” dedi.
Bu haber Hakimiyet Gazetesi’nin önceki günkü sayısında yer aldı. Niye mi köşeye taşıdım.
Bir vatanseverin bu öğrencilere yardım elini uzatması çağrısı yineleyelim diye.

Önceki ve Sonraki Yazılar