1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatandaşın referandum yorumu 'Türkiye Lider olacak'
Vatandaşın referandum yorumu 'Türkiye Lider olacak'

Vatandaşın referandum yorumu 'Türkiye Lider olacak'

Konyalı vatandaşların büyük bir kısmı referandumdan çıkan yüzde 51’lik oy oranını yetersiz buluyor. Oy kaybının MHP’den gerçekleştiğini belirten vatandaşlar, yeni sistemle Türkiye’nin lider ülke olacağını düşünüyor

A+A-

2017 Anayasa Değişikliği Referandumu için sandık başına gidip oylarını kullanan vatandaşlar sonuçlardan memnun çıkmadı. Konya’da seçimini ‘Evet’ ve ‘Hayır’ tarafından kullanan vatandaşların seçim sonucundan iki tarafından memnun kalmadığını ortaya çıkartıyor. En az yüzde 60 evetin çıkması gerektiğini söyleyen Konyalılar, MHP’nin verdiği sözü tutmadığını ve AK Parti’nin kendi içerisinde de nankör insanların bulunduğunu kaydetti.

YÜZDE 65’LERDE EVET OLMALIYDI

Konyalı vatandaşlardan Mehmet Yazıcı en az yüzde 65’le yüksek bir evet beklediklerini söyleyerek, MHP’lilerin hayır oyu kullandığını düşündüğünü vurguladı. Evet kullanmaları halinde oyların yüzde 65’e çıkacağını ifade eden Yazıcı, “Artık yeni anayasa ile çok şey değişecek ama yapılacak işleri liderimiz daha iyi bilir, o her zaman en iyisini yapmıştır ve bundan sonra da iyisini yapacaktır.” dedi.

Osman Asiltürk isimli vatandaş ise evetin yüzde 60 gibi bir oranla çıkması gerektiğinin altını çizdi. Asiltürk, “Anlamlı bir ‘Evet’ çıkmadı. Sistemde adaletin olduğunu düşünmüyorum. Daha doyurucu bir evetin çıkması gerekiyordu. Hatırı sayılır miktarda hayır var. Önümüzdeki günlerde bizi en başta ekonomik kriz bekliyor. Adaletten yana tüm vatandaşları mağduriyetler ve dindar olmayanların dindarcılık oynadığı bir Türkiye bekliyor.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE LİDER ÜLKE OLACAK

Ankara ve İstanbul gibi büyük ilde hayır çıkmasına karşılık Hatice Turgut, özgürlüğün arttığı Recep Tayyip Erdoğan döneminde evetin güçlü bir şekilde karşılık bulamadığını kaydetti. Turgut, “Daha fazla evet çıkmasını istiyorduk. Türkiye’yi daha iyi şeyler bekliyor çünkü Recep Tayyip Erdoğan başımızda olmasaydı şu anki rahatlığımız olmazdı. Siz gençlerin ve torunlarımın geleceği için ben evet dedim.” ifadelerini kullandı.

Arzu Kaya ise yüzde 51 ile evet çıkmasının kazanılmış bir zafer olmadığını dile getirdi. Vatandaşlara 18 maddenin yeterince anlatılmadığına dikkat çeken Kaya, maddeleri anlamadan oy verildiğini savundu.

Mehmet Tok isimli bir başka vatandaş ise “Işık doğdu” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu memleketin problemi çok. Onla uğraş onla uğraş adam gözünü kapatamıyor. Paralel devlet bozdu bu işleri. Ortalıkta bir sürü soru işaretleri var. İstikrar fazlasıyla sağlanacak ve ekonomimiz hızla gelişecek. Türkiye’nin lider ülkeleri arasına gireceğiz.”

MHP VERDİĞİ SÖZÜ TUTAMADI

Son olarak Cumali Turgut yeniden bir seçim yapılması halinde ‘Evet’ oylarının daha düşeceğine vurgu yaparak, sandıktan yüzde 65-70’lerde ‘Evet’i beklediklerini ifade etti. İstanbul ve Ankara’ya çok fazla emekler verildiğini ama istenilen sonucun karşılanmadığını söyleyen Turgut, MHP verdiği sözü tutmadığını belirtti. Turgut, “Sadece Bahçeli kendi oyunu kullandı. MHP’nin kendi adamları vermedi verseydi daha yüksek oranlar çıkardı. Meral Akşener MHP’nin oyunun yüzde 95’ini böldü. Devlet Bahçeli burada kendini kurtardı. Eğer oda hayır deseydi tamamen gidecekti.”dedi.

Etiketler : ,
Vatandaşın referandum yorumu

Vatandaşın referandum yorumu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.