1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ve Demirel’de Hakka Yürüdü
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ve Demirel’de Hakka Yürüdü

A+A-

Kim ne derse desin, kim ne söylerse söylesin, Türkiye Cumhuriyeti, yapıcı, sevecen, hoşgörülü ve Türkiye Cumhuriyetine yaklaşık 30 yıl iyisiyle, kötüsüyle, zor dönemlerde hizmet etmiş, Başbakan olarak, Cumhurbaşkanı olarak, demokrat bir isim, Uzlaşı insanı, Anadolu çocuğu Süleyman Demirel hakkın rahmetine ulaştı. Yanlışı ve günahı varsa bunu çekecek. İyilikler ve hizmeti varsa da Allah takdir edecek. Demirel tanıdığım kadarıyla şiddete karşıydı. Siyasi irade vardı. Hoşgörü ile hayata bakardı.Benim tanıyabildiğim kadarıyla Demirel’in en büyük özelliği kimseyi kırmadan, ağzına geleni değil, aklına geleni düşünerek söyleyen, örnek alınacak kimselerden birisiydi. Herkes bir şeyler söyleyebilir. Her fikre saygım var. Kim ne derse desin, Türkiye bir değerli evladını yitirdi.
Süleyman Demirel, 1 Kasım 1924 tarihinde, Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de dünyaya geldi. Balkanlardan göç etmiş bir ailenin çocuğuydu. Babası Hacı Yahya Demirel idi. İlköğrenimini İslamköy'de, ortaokulu Isparta'da, liseyi ise Afyon'da tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun oldu. 1953 yılında Seyhan Barajı inşaatında proje mühendisi olarak çalışmaya başladı. İşte bu dönemde merhum Başbakan Adnan Menderes'in gözde mühendislerinde biri oldu.1954 yılında DSİ Barajlar Dairesi Başkanlığı'na getirildi. Bir yıl sonra 1955 yılında daha 31 yaşında iken DSİ Genel Müdürlüğü'ne atandı. Türkiye’de yapılan barajların yine hemen hepsinde, Konya’daki Altınapa, Sille Barajı ve benzeri barajlarda onun imzası bulunmaktadır. Bu nedenle kendisine de “Barajlar kralı “ unvanı verildi. Çok sağlam bir iradesi ve belleği vardı.
1960 darbesi ile kapatılan DP'nin yerine merkez sağda kurulan Adalet Partisi'nin 1962 yılında Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. 28 Kasım 1964 tarihinde yapılan AP'nin Büyük Kongresi'nde genel başkanlığa aday oldu. Henüz 40 yaşındaydı. Büyük kongrede 1679 oyun 1072'sini alarak genel başkan seçildi. AP Genel Başkanı olarak girdiği 1965 seçimlerinde yüzde 52.8 oranında yüksek bir oy aldı. Ve AP tek başına iktidara geldi. 12 Mart 1971 muhtırasının ardından istifa etti.
Yasaklı olduğu dönemde İstanbul’da aradan yıllar geçtikten sonra Marmara üniversitesinde karşılaştığım Demirel beni memleketim ve ismimle çağırmıştı.1970'li yıllarda Milliyetçi Cephe Hükümetleri'ni kuran Demirel, azınlık hükümeti döneminde 1980 askeri darbesi ile düşürüldü. 1987 yılında siyasi yasağının kalkmasıyla yeniden aktif siyasete döndü.1991 seçimlerinden DYP'yi birinci parti yaparak yeniden Başbakan oldu.1993 yılında Turgut Özal'ın vefatından sonra cumhurbaşkanlığına seçildi. Köşk'ten ayrıldıktan sonra aktif siyaset içinde yer almadı.
Ancak her zaman siyasi gündemin odağında yer aldı.1965 - 1993 yılları arasında 7 hükümette toplam 12 yıl başbakanlık yaptı. 31 yaşında DSİ Genel Müdürü, 40 yaşında AP Genel Başkanı ve 41 yaşında Başbakan oldu. Sürekli kullandığı fötr şapka simgesi oldu. Vatandaştan bürokrat ve bakanlara kadar herkes kendisinden "Baba" diye bahsediyordu.
Türk halkı bir büyük siyasetçi, devlet adamı, hoşgörü insanı, kavgadan değil, uzlaşıdan yana bir evladını kaybetti. Sevenlerine başsağlığı diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum