1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. VEDA MI, BAŞLANGIÇ MI
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

VEDA MI, BAŞLANGIÇ MI

A+A-

Yarın yerel yönetimlerde demokrasinin bir uygulaması daha yapılacak. Halk 5 yıl görev yapacak belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini, mahalle ve köy muhtarlarını seçmek için sandık başına gidecek.
Sahada yapılan anketler, sandık gerçeğine dönüşecek.
Gonyalı tabiriyle ‘şapka düşecek kel görünecek’.
Ama biz bugün, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ile Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ile yaptığımız sohbeti paylaşalım.
Toru başkan da, Hançerli başkan da yeni dönemde aday değiller.
Çok başarılı bir belediye başkanlık dönemi yaşadılar. Yaşattılar.
Konya da sanki bir gelenek gibi. 
Bugüne kadar Büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanlığı yapan isimler bir önceki dönem belediye başkanına teşekkür etmeden geçemiyorlar.
Demek ki Konya sözde değil özde bir Hoşgörü ve Medeniyet şehri.
Siyasetin içinde olan insanlar bile bir önceki dönemde görev yapan insanların hatalarından menfaat elde etmekten medet ummadılar.
Bu da bereket getiriyor. 
Toru başkan hizmette maksadın değer üretmek olduğu vurguladı. Hançerli başkan ise “Doğup büyüdüğüm Karatay’a inşallah vefa borcumu ödemişimdir” dedi. 
Önceki gün Fatma Toru başkanla sabah kahvaltısında buluştuk. Dün de Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ile bir araya geldik.
Başkan Toru, Meram’a kalıcı eserler bırakan bir başkan olarak hep anılacaktır. Hatta ‘Şükran Mahallesi Projesi’ ile şükranla yad edilecek bir isimdir.
Meram’ı 3. Çocuğu olarak gördüğünü ve 25 yıllık belediyecilik tecrübesini bu anlayışla birleştirip hizmet ettiğini belirten Başkan Toru, zor bir 5 yılı geride bıraktıklarını, 5 yılda 5 yıldan fazlasını yaptıklarını ifade etti. 
“Aday olarak açıklandığımız zaman kimse seçileceğimize ihtimal vermiyordu. Ancak biz yüzde 70 ile en yüksek oyu alarak seçildik. Alnımızın akıyla en iyi şekilde görevimizi devredeceğiz. Alt yapı, üst yapı projeleriyle Konya’nın göz bebeği olan Meram’ı en iyi şekilde yönettik. Projelerimizle Türkiye’de konuşulduk. Meram’da güzel bir iz bıraktık. Beklentiyi arttırdık. Bizim izlediğimiz siyaset hizmet siyasetiydi” sözleriyle de hizmette yeni bir başlangıcın mesajını verir gibiydi.
Mehmet Hançerli başkan da 15 yıllık belediye başkanlık görevini bırakırken sanki yeni göreve yeni başlayan bir başkan heyecanıyla, “Hz. Mevlana’nın diyarında belediye başkanlığı yapmak o kadar kolay ki.. Burada hoşgörü var. 1989 yılında belediyeler ayrılırken Karatay’ı durumunu sizler çok iyi biliyorsunuz. Çok iyi, çok farklı işler yaptık ama bizler bunu aksettiremedik. Adliye, raylı sistem, şehir hastanesi bunlar kendiliğinden olan yatırımlar değil. Bunları Karatay’a kazandırdık. Borçsuz belediyeyiz. Kredi kullanmadık. Kredi kullanan belediyelerle eş değer hizmet yaptık. Belediyecilik; kişi başı yapılan iştir. Yaptığımız imar çalışması ile Karatay’ın özünü değiştirdik. Bugün yatırımlarıyla farklı bir belediyeyiz. Karatay’da bizim işimiz kolay değildi. İmar için çok ciddi çalışmalar yaptık. Büyükşehir yasası yürürlüğe girmeden bizler taşradaki alt yapı ve üst yapı yatırımlarını çoktan tamamlamıştık. İnsanları hizmetleri ile memnun edemezsiniz, davranışlarınız ile memnun edersiniz. Karatay’ın nüfusu her yıl 7 bin civarlarında artıyor. Ben bayrak yarışında arayı biraz açmak istedim. Şimdi biraz dinlenmek istiyorum. 2004 yılında 64,7, 2009 yılında 68,2 ve 2014 yılında 76,6 oy aldık. Karatay’da kafe, kaçak inşaatı problemleri yok. Vatandaş ile iletişimi iyi kurduk. Karatay’ı estetik bir hale getirdik” diyerek önemli mesajlar verdi. 
Toru ve Hançerli de, ‘veda mesajı’ ve ‘yorgunluk belirtisi’ görmedim. İki başkan da sanki yeni göreve başlayacak gibi heyecanlı ve hizmet aşkı ile dolu, dolu.
İki başkan da yeni görev alacak başkanlara başarı dileklerini iletirken, istenildiği takdirde tecrübelerini paylaşmaya hazır oldukları sözünü de ilettiler.
Yarın Konya'da 1 milyon 521 bin 399 kişi yerel seçimler için 5 bin 36 sandıkta oy kullanacak.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, Konya'da seçmen sayısı bir önceki seçime oranla 119 bin 983 artarak 1 milyon 521 bin 399'a yükseldi.
Sandık sayısı ise azaldı. 2014'teki yerel seçimlerde 5 bin 108 sandık kurulurken, bu seçimlerde 5 bin 36 sandık olacak.
31 ilçeye sahip Konya'da, Selçuklu 429 bin 791 sayısı ile en fazla seçmenin yer aldığı ilçe olarak kayıtlara geçti. 230 bin 573 seçmenle Meram ikinci, 210 bin 973 seçmenle Karatay üçüncü, 103 bin 614 seçmenle Ereğli dördüncü ve 69 bin 500 seçmenle Akşehir beşinci sırada yer aldı.
Yalıhüyük, bin 522 sayısı ile en az seçmenin bulunduğu ilçe oldu. Yalıhüyük'ü, 3 bin 387 seçmen ile Halkapınar, 3 bin 424 seçmen ile Derbent takip etti.
Seçimlerin ilimize, ülkemize ve insanlık alemine hayırlar getirmesini temenni ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar