1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. VEFATINDAN 3 GÜN ÖNCE KENDİ KABRİNİ KAZAN SAHABİ : SÜFYAN B. HARİS B. ABDULMUTTALİB (r.a.)
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

VEFATINDAN 3 GÜN ÖNCE KENDİ KABRİNİ KAZAN SAHABİ : SÜFYAN B. HARİS B. ABDULMUTTALİB (r.a.)

A+A-

Peki Süfyan b.Haris (r.a.) kimdir ?

İslamın ilk yıllarında Müslümanlara karşı şiddetle düşmanlık etmiştir. Hatta iki dünya bir araya gelse Muhammed’e iman etmem diyordu.

Efendimiz a.s. adına ağır hicivler yapar hakaretler ederdi.

Efendimiz a.s. O’nun için ölüm fermanı dahi çıkarmıştı.

Fetihten hemen önce,

Hz. Ebubekir, Hz. Osman ve Hz. Abbas’a ‘’ Peygamber ile aramızı yapın’’ dediyse de onlar çekinip yanaşmadılar. Hz.Ömer’e başvurduğunda Hz. Ömer sert davranıp, ’Dua et Abbas sana eman vermiş yoksa boynunu vururdum’ ’diyerek kovmuştu.

Daha sonra üzgün ve mahcup bir şekilde Hz. Ali (r.a.) ın yanına vardı

Mekke’nin fethi öncesi amcası oğlu Hz. Ali (r.a.)’ın kendisine bir yol göstermesi ile, gizlice Efendimiz a.s.’ın çadırının arka kısmına geldi.

Efendimiz a.s. abdest almak için çadırından çıkınca ‘’ Allaha yemin ederiz ki, Allahü teâlâ, seni, gerçekten bizden üstün kılmıştır! Biz, doğrusu, sana karşı yaptıklarımızda suçlu idik…’’ Yusuf süresi 91.ayeti okuyunca;

Rahmet peygamberi de ‘’Size, bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yoktur! Allah Teâlâ, sizi bağışlasın. O, merhametlilerin en merhametlisidir’’ Yusuf süresi 92.ayeti okuyarak O’nu affetti.

Daha sonra iyi bir Müslüman olup, dinini güzelce yaşadı. Hatta Huneyn savaşında sebat edenlerden olup kahramanca savaştı. Efendimiz a.s. O’nun için ‘’ Yeryüzünde yürüyen bir cennetlik görmek isteyen amcaoğlu Süfyan b. Haris’e baksın’ ’buyurarak O’nu yüceltir.

İslam’a yıllarca hizmet eden Hz.Süfyan, M. 644 yılında, vefatına 3 gün kala Baki kabristanında, Akil’in evinin yanına, kendi mezarını kazıp, üç gün sonra da vefat etti. Cenaze namazını Halife Hz. Ömer (r.a.) kıldırdı.

Bu yazı toplam 380 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar