1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. VELİLER VE ÖZEL OKULLAR
VELİLER VE ÖZEL OKULLAR

VELİLER VE ÖZEL OKULLAR

LGS yerleştirme ve nakil sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte birçok öğrenci; geçen yıla göre puanların yükselmesiyle birlikte umduğu okullara yerleşemeyen,  hangi okula gideceğim/gitmeliyim? Sorusuna cevap arayan veli ve öğrenciler var…

A+A-

Bu konuda Özel Başak Anadolu Lisesi Müdürü Yılmaz Taşçı konuyla ilgili gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. Öğrencilerin ve velilerin tercihlerin de  ‘’Neden Özel Başak Anadolu Lisesi’’ olmalıdır?  Sorusuna verdiği cevaplar Özel Okul tercihleri hakkında da bilgi sahibi olmamıza ışık tuttu. Bu yazımızda sizlere konuyla ilgili yönelttiğimiz sorulara aldığımız cevapları paylaşacağız.
Sayın Yılmaz Taşçı! Velilerin Özel okullardan/okulunuzdan beklentileri nelerdir?
Velilerin okul yöneticilerinden birtakım beklentileri vardır. Bunların başında velilerle iyi ilişki kurulması ve bunun devamının sağlanması gelir. 
İkinci olarak ta öğrencilerle yakından ilgilenmek, velilerinde eğitimde etkili rolünün olduğunun kabullenilmesi ve bu konuda ebeveynlere yardımcı olunması gelmektedir. 
Ayrıca okul yöneticisinin aileye yardımcı olması öğretmenlerinde beklentisidir. 
Dikkat edilecek başka bir husus ise okulun çevresi ile ilgili olan bağları ne kadar kuvvetli olursa çevrenin beklentileri de okulu o denli etkiler. 
Okulun başarısı ve verimi etkin okul aile işbirliğine bağlıdır. 
Tüm bu beklentilere cevap olarak Özel Başak Koleji köklü geçmişi, kullandığı nitelikli yayınlar, seçkin eğitim kadrosu, örnek uygulamaları, Konya çapındaki etkinlikleri ve uluslararası organizasyonlarıyla eğitim ve öğretimin önde giden kurumları arasında yer almaktadır.
Özel Okul idarecisi olarak  EĞİTİMİN AMACI’NI nasıl açıklarsınız?
Bu günün değil de dünün gereksinimlerine göre eğitilmiş olmak bir bakıma eğitimsiz olmaktır ve diplomalı eğitimsizler yetiştirmek bir eğitim sisteminin amacı olamaz.
Çağımızda eğitim sadece aktarılan bilgiyi öğrenen bireyler yetiştirmeyi değil, toplumsal yaşamda ortaya çıkacak yeni sorunları kendi inisiyatifleriyle çözebilen, risk alabilen, yeni düşünceler üretebilen, düşüncelerini savunabilen ve kendilerini sürekli yenileyebilen bireyleri yetiştirmeyi hedeflemektedir. 
Bu becerilere sahip olamayanların eğitimlerinde ve yaşamlarında ciddi sorunlarla karşılaştıkları bilinen bir gerçektir. 
Bu kişiler hayatın dayatması üzerine söz konusu becerileri daha sonra edinmek zorunda kalıyorlar, ama bedeli maalesef ağır oluyor… 
Sizce Özel bir okulun başarılı olabilmesi ve okul kültürü oluşturabilmesi için sahip. Olması gereken /sahip olduğunuzu düşündüğünüz özellikler nelerdir?
Mazisiz mektep olmaz… der bir düşünürümüz. Okulumuz Konya’da 25 yıldır eğitim öğretim hizmeti sunmaktadır.
Eğitim ve ARGE’ye yatırım yapmak özel okulların olmazsa olmazlarındandır.  Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘ın güzel bir tespiti var: ‘’Takip ederek, taklit ederek, geriden, uzaktan izleyerek bunu başaramayacağımız açıktır…
Bu alanda Özel Okullar başarılı olabilmek için şu özelliklere sahip olmalıdır: -Vizyon-Misyon sahibi olma.-İşbirliği yapabilme.
-Yetkilendirebilme.-Sorumluluk alabilme ve yükleyebilmek.-İhtiyaçlara uygun çalışabilme.-Çevresine değer katabilme.-Çevresi için anlamlı olabilme.-Etkili iletişim kurabilme ve çevresini güdüleyebilme.-Yetenek ve yetkilerini kullanabilme.
Özel okulların sosyal etkinlik, toplum hizmetine yönelik uygulamalara, öğretim programlarına yaklaşımı nasıl olmalıdır, Sizin bu konuda okul olarak önceliğiniz nedir?
Bütün Programlarımızda örtük/açık, öğrencilerimizi ihtiyaçları ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda programlar geliştirmeye çalışıyoruz. Onların sosyal becerilerini ve birbirlerine karşı sorumluluk duygularını yükseltmeye çalışmak önceliklerimiz arasında yer almaktadır.
Özel Başak Anadolu Lisesi’nde okuyan bir gencin sağlıklı gelişimi için beş özelliğe sahip olması gerektiğine inanıyor, programlarımıza buna göre yön veriyoruz. Bunlar:
1-Akademik-Sosyal-Mesleki yaşamda yeterlik.  2-Güven 3-İletişim 4-Kişilik(Olumlu değerler, ahlaki davranışlar, dürüstlük vd.) 5-Koruyucu ve sevecen olma.
Okulunuzun köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip olduğunu söylediniz. Bununla neyi kastettiniz?
Belli bir geleneği olan özel okulların büyük bir güç olduğuna inanıyorum.
Bir okul öğrenci mezun etmekten başka bir işlev gerçekleştirmiyorsa, yani onlarla renklendirilmiş bir kültür kazandırmıyorsa o okula bir eğitim kurumu olarak bakmak ne derece doğrudur? 
Velilerimiz okul tercihinde bu konuya çok dikkat etmelidirler.
Geleneği olan okul, geçmişin zenginliği ile geleceği kucakladığı gibi aynı zamanda cesarette verir.
Sahip olduğu Rehberlik gücüyle Düzen duygusu aşılar. Uzun bir geçmişi olan özel okul başlı başına bir örgütlenme zaferi olup birçok alanda etkisi yüksektir. Sorumluluk öğretir. 
Geleceği olan özel bir okul meydan okur.  Kurum olarak, İrade ve yeteneğin topluma hizmet edecek sağlam kişiliklerin iki temel unsuru olduğuna inanıyoruz. Gelenekleri aracılığıyla bu unsurları öğrencilerine aşılayan bir okul gerçek bir eğitim abidesi olarak nitelendirilmeli diye düşünüyorum.
Özel Başak Eğitim Kurumu olarak öğrenci başarısına bakışınız ve bu konudaki değerlendirmeleriniz nelerdir?
Özel Başak Eğitimcileri olarak her öğrencinin başarılı olacağı bir alanın mutlaka var olduğuna inanıyoruz. Her öğrencimizin öğrenmek isteyeceğini, başarısız olmayı kimsenin istemediğini ve başarısızlıklarla başa çıkılabileceğini düşünüyor ve telkinde bulunuyoruz. Kullandığımız nitelikli yayınlar ve öğretmenlerimizin yapmış oldukları özverili çalışmalar, Veli-Okul-Öğrenci işbirliğimizle başarıyı yakalayan bir kurum olduğumuzu düşünüyorum.
Sizinde uzun yıllar kurumunuzda öğretmenlik yaptığınızı biliyoruz. Sizce Özel bir okulun öğretmeninde olması gereken/okulunuzda bulunan öğretmenlerdeki en önemli şey nedir?
Fark yaratan, rüzgârın hangi yönden estiğinden çok, yelkenlerimizi nasıl tuttuğumuzdur…
Eğitime yön verebilmeleri için yeniliğe açık olmak… Yeniliğe Açık Olamayan veya Yenilikleri Takip Etmekten Uzak Bir Öğretmen, İhtiyaç Ve Beklentileri Karşılamaktan da Uzak olacaktır.
Okulunuz disiplin anlayışı/okul ikliminiz hakkında kısaca ne söylemek istersiniz?
Eğitimin Temelinde Ve İnsanın Özünde Yasaktan Ziyade Her Zaman Hedef Olduğuna inanıyoruz. Sorunun değil, insanın özne olduğunu unutmamalıyız. 
Öğrencilerimize Zihinsel-Duygusal-Davranışsal Yetkinlikler kazandıracak şekilde uygulamalara yer veren bir okuluz.
Bir okuldaki eğitim kalitesi, eğitim ortamlarının kalitesi ile yakından ilgilidir. Eğitim ortamının kalitesini etkileyen faktörlerden biri de o okuldaki iklimdir. Sağlıklı bir okul iklimimiz olduğuna inanıyorum.
Son olarak Okulunuz Değerler Eğitimi Çalışmalarıyla da gündeme geliyor. Bu konuda ne söylersiniz?
Kalbin ve kafanın açlığı midenin açlığından daha kötü sonuçlar verir. Ahlak ve Değerlere önem vermeyen bir özel okulun her ne olursa olsun veliler tarafından tercih edileceğini düşünmüyorum.
Cemil Meriç’in güzel bir sözü var: 
‘’Ortak bir iman, ortak bir şuur, ortak bir değerler levhası olmadıkça bir ülkenin payidar olmasına imkân yoktur. Mukaddesatı olmayan bir kalabalık yaşayamaz, yaşayamamıştır’’ der.
Her eğitim etkinliği, bir insan anlayışında, idealinde belirli nitelikleri olan bir insan tipini yetiştirme iradesinde temelini bulunur.
Amaçlanan insan tipi eğitim uygulamalarına yön verir. Nasıl bir insan sorusu, Nasıl bir eğitim sorusunu cevaplar.
EFLATUN’ dan bize aktarıldığına göre; İyi-Doğru-Bilgili-Güçlü-Erdemli-Sağduyulu bireyler güçlü toplumları,  
İyi-Doğru-Bilgili-Güçlü-erdemli-sağduyulu toplumlarda kaosun, şiddetin, terörün olmadığı, güçlü kuvvetli yaşanır kurum ve devletleri oluşturur.
Bu kapsamda öğretim programlarında yer alan değerler eğitimi konularını kendi okul kültürümüzle zenginleştirerek öğrencilerimize kazandırmaya çalışıyoruz.

14-005.jpg

16.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.