Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Velime!

A+A-

Çağrılan yere yani davete gitmek, bizden önce yaşayan tecrübe yüklü büyüklerimizden duyduğumuz ifade ile “ Davete icabet etmek” şeklinde anlamlandırılır.
Tabi her çağrılan yere gidilmeli mi?
Burada ölçü her ne kadar adet ve görenekleri gözetmek durumunda isek de esas ölçü Allah Resulünün işaret ettiği şekilde anlam bulur.
Geçen gün bir dosttan davet aldım.

“VELİME MERASİMİMİZDE SİZ DEĞERLİ DOSTLARIMIZ İLE BERABER OLMAKTAN MEMNUNiYET DUYARIZ.” Yazıyordu.

Davetiyeyi gören personel arkadaş sordu;
--- Ahmet Ağabey velime ne demek?
--- Her türlü mutluluk veren hadise sebebiyle verilen ziyafet anlamına gelir. Nedir bu mutluluk veren hadise, genel manada düğün yemeğine davete velime denmiştir.
Tabi nikahın aleni olması ve halka ilan edilmesi olmazsa olmazıdır. Başka deyişle şarttır.
Bu nedenle şahitsiz nikah muteber kabul edilmemiştir.
Nikahı ilan etmenin ve mutluluğu paylaşmanın en güzel yollarından biri de evlenenlerin eş, dost, yakın akrabaların davet edilerek ziyafet verilmesidir.
Bu nedenle düğün yemeği müstehab kabul edilmiştir.
Hz. Peygamber;
Bir koyunla da olsa, düğün yemeği verin. Buyurmuştur. (Buhari,68)
Düğün yemeğinde içki, dinin yasaklamış olduğu aşırılıklar ve eğlence şekli bulunmamalı; davette sınıf ve makam ayrımı yapılmayıp toplumun her kesimi çağrılmalıdır.
Burada yeri gelmişken anti parentez olarak örnek vereyim mi? Makam ayrımı isteyen işgüzar bürokratın nürayi hanımı böylesi düğün yemeğinde beyinin yeğenlerini azarlıyor;
--- Koskoca genel müdür ve hanımı bu köylülerle beraber mi yemek yiyecek, bize özel masa kurun! Benim yüzüme baktılar. Ben de;
--- Bu köyde verilen düğün yemeği hanım efendi köylülerle yersin yemezsin o sizin tercihiniz size özel sofra açmayız. Bu düğün yemeği. Deyip hanım efendiyi susturmuştum.
Düğünde dinin yasaklarını çiğnenmeksizin eğlenilmesinde bir sakınca bulunmadığı gibi, Hz. Peygamber(sav) bunu hoş karşılamıştır. Hz. Aişe validemiz şöyle anlatmaktadır; Bir kadını ensardan bir erkekle evlendirmiştik.
Rasulullah(sav);
--- Ey Aişe! Eğlenceniz yok mu? Zira ensar eğlenceyi sever” Buyurdular”(Buhari Nikah, 63)
Böylesi velime davetine için şartlar vardır. Çağıranın yemeği şüpheli ise veya İslamiyet'in yasak ettiği şartlar varsa bu davete nasıl gidilir?
Velime ne demek olduğunu anlatabildik mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.