1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Vergi artışı şart mı?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Vergi artışı şart mı?

A+A-

Türkiye’nin son günlerde konuştuğu konulardan biri de Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı vergi artışları hakkında ki açıklama.

Maliye Bakanı’nın yaptığı açıklamada bazı ürünlere ek vergiler getirileceğini bununda en büyük payının 2018 yılında MTV’ ye geleceğini söyledi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne %40 oranında zam geldi biliyorsunuz. Hem yapılan zam oranı hem de zammın yapılış gerekçesi akıl alır gibi değildi. Evet, zammın ‘savunma sanayiine destek amaçlı’ olarak lanse edilmesinden söz ediyorum.

Türkiye’nin savunma sanayiinde olduğundan daha parlak daha güçlü olması için yapılması gereken ne fedakârlık varsa yapılmalı, yaparım, toplumun çoğu da yapar. Ama bunun yöntemi ‘savunma sanayiine aktaracağız’ deyip %40 zammı yaslamak değildir.

Niçin? Birincisi zaten güzel ülkemiz Türkiye’de herhangi bir araç alırken %206 vergi ödüyoruz. Akıl dışı, insaf dışı, vicdan dışı bir vergi bu. Elmastan, pırlantadan, tekneden, yattan alınmayan vergi, artık temelin temeli bir ihtiyaç olarak hayatımızdaki varlığını sürdüren araçlardan alınıyor zaten. Burayı tekrar kazımanın ne anlamı var?

 İkincisi ise şu: AK Parti’nin devr-i iktidarında en alışmadığımız şey herhangi bir zam oranının %40 düzeyinde gerçekleşmesi idi. Madem savunma sanayiine para aktarmak gerekiyor, ‘sonunda bu da oldu’ dedirtmek yerine daha eşit bir dağılım yapılabilirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Cemil Ertem: Vergi artışı gereksiz, hatta sakıncalı.

“Türkiye’nin önümüzdeki üç yıl içinde ihracatını artırmak ve orta-üst teknolojilere dayalı rekabetçi KOBİ ekonomisini desteklemek için yoğun altyapı yatırımına ihtiyaç vardır. Bu anlamda bütçe açığı/GSYİH oranının yüzde 2 civarında olması, bütün bu süreçte, kabul edilebilir. Oysa Maliye tarafında, “Biz sıkı duruyoruz, bakın vergileri artırıyoruz” telaşı var. Bence bu gereksiz bir telaş ve OVP’nin maliye tarafındaki vergi artışları gereksiz hatta sakıncalı”

Türkiye tarihinin en uzun gecesi 15 Temmuz da canını malını hiçe sayarak vatan savunması için sokağa çıkan bir milleti bu tür zamları yaparken milli savunmamıza harcayacağız diyerek avutacağınızı zannetmeyin bu millet vatan için her şeyini verir tarihte bunun örnekleri çoktur.

Ama Sayın Bakan siz bunu vergi adında almaya kalkarsanız buna kimsenin makul karşılamasını beklemeyin.

15 Nisan da yapılan Referandum da çok az bir farkla atlatan iktidarın 2019 yılında yapılacak hem yerel hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine az bir zaman kala Maliye’nin vatandaşa ağır bir yük getirmesi akıllara şu soruyu getiriyor. Acaba maliye kime hizmet ediyor?

Son olarak yapılması düşünülen bu artışın TBMM genel kuruluna gelmeden tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Eğer bir kaynak bulunacaksa bunun kamuda ki israfları önlemekle başlamak lazım

 

Bu yazı toplam 720 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.