1. HABERLER

  2. KONYA

  3. ‘Vergi politikası yeniden düzenlenmeli’
‘Vergi politikası yeniden düzenlenmeli’

‘Vergi politikası yeniden düzenlenmeli’

Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilciliği ve konfederasyona bağlı sendikalar, adil gelir dağılımı için basın toplantısı düzenledi. Başkan Veli Doğrul, “Gelir düzeyine göre vergi politikası düzenlenmeli” dedi.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilciliği ve konfederasyona bağlı sendikalar, “Adil bir gelir dağılımı için adil bir vergi sistemi şarttır” konulu basın toplantısı düzenledi. 
Toplantıda sözcülük yapan Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul yaptığı açıklamada düşük gelirli ve yüksek gelirli kimseler arasındaki denge sağlanmalı ifadesini kullandı. Başkan Doğrul, “Ülke içinde gelir dağılımını düzenlemenin en etkin yollarından bir tanesi de uygulanan vergi politikalarıdır. Vergi politikalarının temel amacı, çok kazanandan çok az kanandan ise az vergi almak yoluyla toplanan vergilerin kamu hizmetleri aracılığıyla topluma dönüştürülmesidir. Böylelikle de düşük gelirli ile yüksek gelirli kesimler arasındaki dengenin sağlanmasıdır. Ne yazık ki ülkemizde bu durumun tersine bir yol izlenmektedir. Kamu tarafından izlenen vergi politikasının temelinde belli bir kesimlerden yüksek oranda vergi alınması ve vergi vermesi gereken fakat vermeyenlerden vergi alınmaması yatmaktadır. Hal böyle olunca iktidarla da kamu harcamalarına kaynak oluşturacak gelirlerin başında gelen vergiyi tahsilin en kolay olduğu kesimden yani kayıt altına alınan kesimden almakta ve kaynağından kesilen vergiler yoluyla kaynak ihtiyacını gidermeye çalışmaktadır” diye konuştu.
Başkan Veli Doğrul ayrıca çalışanların vergi yükünün hafifletilmesi gerektiğini belirterek, gelir vergisinde çalışanların yıl içinde yüzde 20’lik vergi dilimine girmelerinin önlenmesi ve kamu görevlileri, KİT personeli ile sözleşmeli personelin gelir vergisi kesintilerinden mağduriyet yaşamaları önlenmesi ve gelir vergisinden muaf tutulmasını söyleyerek sözlerine son verdi. (UFUK KENDİRCİ)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.