1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Vicdanları İle İktidar Arasında Sıkışıp Kaldılar
Vicdanları İle İktidar Arasında Sıkışıp Kaldılar

Vicdanları İle İktidar Arasında Sıkışıp Kaldılar

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de görüşülmekte olan Ceza muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde söz aldı. 

A+A-

“Meclise gelen Yargı Paketi adındaki kanun teklifi bilindiği gibi torba kanundur. Adalet, Yargı, Hak ve Hukuk bir paket içine sığdırılamayacak kadar önemlidir. Ülkemizde adalet sistemine olan güven ne yazık ki gün geçtikçe düşmektedir. Yargı sistemimizin yeniden düzenlenmesi elzemdir. Ancak, Yargı sistemini torba kanun şeklinde düzenlemek sorunları çözmeyecektir. Ülkemizde adaletin sağlanmasını mümkün kılmak için eksiksiz işleyecek bir demokrasiye ihtiyacımız vardır..” 
ADALETİN İŞLEMEDİĞİ ÜLKELERE YABANCI YATIMCI GELMEZ
Yokuş, Uluslararası ticarette de adaletin ve hukukun önemli olduğuna değinerek;
“Çağımızda, Devletler Arası Ticaret İlişkilerinde, "Adalet" birinci derecede önemli bir unsurdur. Adaletin ve hukukun adil işlemediği bir ülkeye yatırımcı gelmez, kredi verilmez. Bu tür ülkeler, milletler içinde en itibarsız ve güvenilmez toplumlar olarak anılırlar. Ayrıca adaletin olmadığı bir ülkede haktan ve hukuktan söz edilemez. Ülkemizde her gün “Yargı Skandalları" yaşanmaktadır. Türk yargısında çifte standart uygulanmaktadır. Mahkemelerin verdiği kararların büyük bölümü tartışılmaktadır. Yargı, aleni olarak iktidar yandaşlarını korumakta, halkın diğer kısmını ise maalesef cezalandırmaktadır. 
YARGIÇLAR VİCDANLARI VE İKTİDAR ARASINDA SIKIŞMIŞTIR
Eskiden Yüksek yargı organlarının başkanları, yargıçların "vicdanları ile cüzdanları arasına sıkışıp kaldıklarını" söylerlerdi. Bugün ise yargıçlarımız "Vicdanlarıyla, iktidar arasına sıkışıp kalmışlardır." Yargı, hür iradesi ile yasaların verdiği yetkiler doğrultusunda kararlar veremez olmuştur. Bazı mahkeme kararlarına baktığımızda gördüğümüz gerçek ne yazık ki şudur:  Zorlama yorumlar ile ve yasalar geriye doğru yürütülerek insanlar suçlanmakta ve cezalandırılmaktadır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.