1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Virüs Ve Mikroplar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Virüs Ve Mikroplar

A+A-

Türkiye’de Azınlık yok diyorduk.
Lozan ile zaten azınlıkların hakları kendilerine fazlasıyla verilmişti.
Anayasamıza göre TC kimliğini taşıyan herkes eşittir.
Ama görüyoruz ki, son zamanlarda kendilerini Türk Milletinden saymayan, TC’den rahatsız olan kimseler, azınlık olup çıktılar.
İstisnaları bir kenara bırakırsak, maalesef Türkiye’deki durum budur. Bunu birazda içimizdekiler tetiklemektedir.
Şimdi bakıyorum da ,azınlık seçkinler mutlu mu mutlu, servetleri arttıkça artmış.Ticaret, Turizm hep onların elinde.Çoğunluk ise din iman, etnik kimlik, yaşam biçimi konularıyla oyalanıyor.Doğa tahrip edilmeye, kentler betonlaşmaya devam ediliyor.Yalan, ikiyüzlülük, yandaşlık, yalakalık meziyet haline getirilmiş.
Başbakan R. Tayyip Erdoğan, Doğu’da, Kuzeyde ve her yerde her ne kadar “Tek bayrak, tek Millet” dese de bölünmenin önüne geçilmiyor. Fikren bölünüyoruz. Fiili bölünmeye doğru adımlar atılıyor.Toplum keskin çizgilerle bölünmeye sürükleniyor.Geçmişte yapılan aşı tutmuş görünüyor. Kin, nefret, öfke artıyor.İnsanların inancını, düşüncesini, yaşamını yönlendirenler var.
Silah dendiğinde; öldüren, yakan yıkan, tahrip eden aletler akla gelir. Ancak ondan daha tesirli olan ve o öldürücü olan, o silahları kullanmaya karar veren, teşvik ve tahrik eden kararlardır, sözlerdir ve yazılardır. O nedenle karar veren, konuşan veya yazanlara dikkat etmek gerekir.Vücudumuzu öldürmekten vaz geçip, saf, temiz beyinlerimiz öldürülmektedir.
Esip gürlüyorlar. Bilgi birikiminden, tarih bilincinden, gerçekler dünyasından uzak, devlet, millet, vatan, kültür kavramını kavrayamayanlar, kişisel çıkarları için her türlü değerleri altüst ediyorlar. Ne adına?
Herkes bir şeyler söylüyor. Söylüyor ama söyledikleri ne ifade ediyor?
Özellikle; egemenlik kurma, etkinlik kurma ya da tersi etkisizleştirme, kontrol altına alma konusunda; devlet yönetiminde, medyada, iş dünyasında, akademik çevrede uygulama alanı bulan fakat kamuoyunca bilinmeyenler var.

Ancak; dokunanı yakan, açıklayanı açıklayamaz hale getiren öylesine konular vardır ki, özel alan kapsamı içinde görülmektedir.
Çok ama çok az kişinin belirli bir süreç sonrası sahip olduğu olgular vardır. Çoğu sırlarıyla bu dünyadan gitmektedir. Bilinmesinde yarar görülenler, kamuoyuna yansıtılmamaktadır. Gerçekler dünyasında; ufuk açıcı aydınlatıcı bilgi tıkanıklığı yaşanıyor.
Bu terörizm; halka açık bir mekânda bir bomba patlatılarak yüzlerce masum insanı ya da suçlanan aşırı uçlardaki politikacıları öldüren, yalanlayan tipte bir olay değildir. Bu olay temelde; çok sayıda insanın uzak bir bölgeden bireysel veya kitlesel olarak sistematik bir şekilde, fizikî ve ruhsal saldırıya maruz kaldığı bir olaydır.
Bu silahların sahip olduğu esas güç; kurbanların, bunların dış kaynaklar tarafından yapıldığının farkında olmamaları ve kendilerini koruyacak olanağa sahip olmamalarıdır. Halk; din, yeni anayasa, ekonomik refah, kalkınma yutturmacısı ile yöneticiler, gazeteciler ve aydınlarca uyutulurken, bunları da yönlendiren ve uyutan güçleri bilmek gerekir.
Bunlar kimlerdir? Bunların toplumun masum fertlerini gizli bir şekilde öldüren ve sakatlayan silahları nelerdir? Bu silâhların kullanımı niçin halkın bilgisi dışındadır? Cevap basittir. Bunlar; gerçekte siyasetçi, bürokrat, gazeteci, akademisyen görünümlü çalışan kin, nefret, öfke pompalayanlardır..
İnsanlar vardır, siyaseti bilimin emrine verirler!
İnsanlar vardır, bilimi siyasetin emrine verirler!
İnsanlar vardır, nefesini ve kalemini hakkın ve doğruluğun emrinde kullanırlar.
İnsanlar vardır gücü, yetkiyi, serveti, bilgiyi, insana, topluma doğaya, evrene sunarlar. Bunun için Türk Milleti olarak uyanık olmalıyız. Vücudumuza virüs ve mikrop sokmamak için çalışmalıyız.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.