1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. VİZE BAHANE, PETROL ŞAHANE!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

VİZE BAHANE, PETROL ŞAHANE!

A+A-

Son haftaların ısıtılan gündem maddesi Amerika ile vize iptali. Buna misilleme olarak Türkiye’de tamamen haklı gerekçelerle Amerikan vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu. Cebelleşme bir süre daha devam eder. Haa! Bu uzun sürebilir. Amerikan anlayışında kendilerini dünyanın jandarması görmeleri bu durumu ortaya çıkardı. Dünya üzerinde diledikleri gibi tasarruf hakkına sahip görme alışkanlıklarının günden güne ivme kazanması sebebiyle bugün ülkemizin tasarruf haklarına müdahale yetkileri olduğuna inanıyorlar. Güdümlü İslam ülkelerinin bacaklarına yapışması, el pençe durmaları, korkuyla biat etmeleri bu gücü şımartıyor. Tabi buna tezat karşılarında dik duran bir İslam ülkesi yönetimiyle muhatap olmaları sonrası beklemedikleri dik duruşumuzun devamında yaşanan gelişmelere tanık oluyoruz.

Dünya gündemini ilgilendiren gelişmelerin tahlilini iyi yapmak zorundayız. Bu tahlil, bağımsız mercilerin doğru kararlarıyla tespit edilmeli ve işin ehemmiyeti iyi algılanmalıdır. Hâlihazır yapımıza has muhalefet anlayışının aksine, siyaset kurumunun yerli yerinde, varlığını birilerine borçlu olmadan “Kol kırılır yen içinde kalır” anlayışıyla hakiki vatansever ruhu taşıması gerekir. Ana muhalefet partisi bu güveni veremediği gibi kimlerle ne gibi görüşmeler yaptığı ve hangi planlara hizmet ettiğini dahi çözmekte zorlanıyoruz. Kimin ağzıyla siyaset yaptığı ve hangi hedeflere kilitlendiğine dair ciddi endişelerimiz var. MHP’nin oynanan oyunun aklıselimle farkına varması, hükümetin uyanık siyasetine itiraz etmeksizin destek olması, oynanan oyunların kısa sürede çözülmesinde ciddi katkı sağlayacaktır. Yine ABD’nin destekleriyle Türkiye’de siyaset yapan HDP’nin hiçbir zaman Türkiye lehine siyaset yapmayacağı ve yapamayacağı, bulduğu her fırsatta ülkeyi içten içe kemirecek kirli kumpaslarda başrol oynayacağını milletimiz çözmüştür.     

Bir gerçek var. ABD, Ortadoğu’da kendi güdümünde bir devlet kurmak istiyor. Bu devlet, şimdilik kuzey Suriye ve Kuzey Irak topraklarını kapsıyor. Türkiye’nin güneydoğudaki tek sınır komşusunun teşekkül ettirileceği yeni sistemle İslam ülkeleriyle aramızda ki sınır bağı kesilerek, kurulacak terör devleti vasıtasıyla bölgesel etkinliklerini çok uzun süreli garanti altına alınması amacı güdecekler. Otorite eksikliği sebebiyle varlığını sürdüren terör örgütlerine müdahalelerde bulunan ve sınır ötesi operasyonlar düzenleyen Türkiye’ye karşı dış kurgulu bir devlet kurulursa hem o sahte devletin içişlerine müdahalede bulunulduğu, hem de toprak bütünlüğünü tehdit saçmalığıyla uluslararası alanda suçlanacağız. Bu imajı zihinlere yerleştiren ABD şeytanının bölgede ki manevra alanı genişleyecek ve kukla olmuş çok sayıda İslam ülkesinin de desteğiyle Türkiye üzerinde kirli bir baskı sağlayabilecektir. 

Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın tam ortasına kondurmayı hedefledikleri uydu devlet, Ortadoğu’da atom bombasından daha tehlikeli yapıyı besleyecektir. Yarının yatırım planlarına odaklı bir emperyalizm devleti olan ABD yarattığı kumpaslarla Kuzey Irak ile Kuzey Suriye petrollerinin kontrolünü eline geçirecek. Suriye ve Irak resmen bölünecek bölgedeki petrol kaynaklarından arındırılacak. ABD dolaylı olarak bu kurgu devlet üzerinden Ortadoğu’da söz sahibi olacak ayrıca bu devlet ABD için bir ileri karakol görevi vazifesi ifa edecektir. Uzun yıllardır her fırsatta sıcak sulara inmeye çalışan Rusya’yı da hayalleriyle baş başa bırakacaktır. Haliyle önüne set çekilmiş olacak olan Rusya, Amerikan himayesindeki bir ülkeyi işgal etmeyi belki göze alamayacağı için sıcak sulara ulaşmada ki tek hayali Türkiye olacaktır. Unutmayalım, bugün Rusya ile olan birlikteliğimiz ve yakın temasımız akıl melekelerimizi dondurmasın. Rusya, kendi çıkarları için her şeyi yapabilir. Başımıza gelebilecek olası her türlü senaryoyu göz önünde bulundurmamızda yarar var.

Peki, bu koridorun anlamı ne?

Irak’ın kuzeyinde kurulmak istenen sözde Kürt devleti deniz kıyısında olmayacağından petrol kaynaklarının aktarımı ve Amerika’yla lojistik ağ hava yoluyla sağlanacak, dolayısıyla hem ABD – Sözde Kürt devleti arasındaki lojistik bağlantı diğer ülkeler tarafından izlenebilecek, hem de maliyet ciddi oranda artacak. Bu rizikonun ortadan kaldırılması içinse haber bültenlerinde sıkça gördüğümüz sıcak denizlere aktarım amaçlı Kuzey Suriye koridoru büyük önem taşıyor. O koridorunda büyük çoğunlukla PYD denen lanet yapının kontrolünde olmasının bir tesadüf olmadığını anlayamayacak kadar saf değiliz.

Ortadoğu’da ki güçlü devletlerin bölgesel sorunlara el atması da uluslararası arena yapımcılarını saf dışı bırakıyor. Bu da Amerika’nın işine gelmiyor. Bölgede ki maşası ama İsrail kanalıyla ama sözde Müslüman görünümlü etnik ya da terör gruplarını köpekleştirerek hedefine ulaşmaya çalışacak.

Büyük oyunun çözülmesinde Türkiye’nin attığı adımlar şeytanı oldukça rahatsız ettiği için vize kozunu ortaya sürmekle Türk halkının yaşanan gelişmelerden rahatsız olmasıyla hükümete karşı cephe almasını hedeflemiş olabilir.

Milletçe bu oyunun farkında olmalı ve emperyalistlerin kirli çıkarlarına karşı tek yürek olmak zorundayız. Zorun içinde önce vatan diyebilmeliyiz. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.