1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Vücutla Beraber Mikroplarda Ölür 
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Vücutla Beraber Mikroplarda Ölür 

A+A-

Millet,  tasada- kıvançta, sevinçte – hüzünde,  darda - bollukta birlikte sevinip, birlikte üzülen topluluk demektir. Bir toplumda bu şuur ve bu inanç tam anlamıyla yerleşip kökleştiği gün,  millet ve onun kurduğu sistemin adı olan devlet çok güçlü olur. O devletin karşısında kimse duramaz, O milletin sırtını kimse yere getiremez. Aksi durumlarda ise imamesi kopmuş tespih gibi millet dağılır, devlet güçten, takattan düşer. işte o zaman seyreyle curcunayı.  Şunu bir kere daha hatırlayalım devletin üç ana unsurundan en önemlisi millettir/ halktır. (Diğer ikisi ise vatan/ ülke ile siyasi teşkilatlanmadır)
ABD’nin açıktan başlattığı ekonomik(dolar) saldırısı kurların anormal yükselmesine sebep oldu. Bu yükseliş dalga dalga piyasaya yayıldı. Dövizle ilgisi olmayan bazı stokçular ve açgözlüler de fırsatı ganimet bilip mallara zam üstüne zam yapmaya başladılar. Raflardaki malların fiyatlarının ani yükselişleri vatandaşın başını döndürmeye,  buna bağlı olarak cebler delik kazandaki su gibi eksilmeye başladı.
FIRSATÇILIK HEM HARAMDIR HEM  GAYRİ İNSANİLİKTİR 
Karaborsacılık, stokçuluk, haksız kazanç peşinde koşmak,  dinimize göre haramdır, evrensel ahlaka da zıttır. Böyle yapanlar aynı zamanda millete, devlete, insanlığa ihanet etmiş olurlar. Bu nedenlerle tarihte yaşayan birçok devlet bu tip insanlara asla göz açtırmamı, böyle yapanlara en ağır cezaları vermiştir. Günümüzde de büyük ve güçlü devletler aynısını yapmaktalar.
Aç gözlülük, fırsatçılık, stokçuluk toplumsal dayanışmayı berheva etmekle kalmaz halkı birbirine bağlayan güven duygusunu da onarılmaz bir şekilde zedeler. Bu tip kötü ahlaklı insanlar mazide de vardı, şimdi varlar, gelecekte de olacaklar. Önemli olan devletin (yani yöneticilerin) ve halkın bu kötü huylu insanlara karşı birlikte ve güçlü olarak tepki verebilmeleri. Tabi en büyük sorumluluk idarecilerde. Onlar, ellerinde bulundurdukları kamu gücü ile bu mikropların üzerine tüm güçleri ile abanmalılar. Bu zor durumda halka örnek olmak babında devlet ve onun görevlileri lüksten, israftan, gösterişten zinhar kaçınmalılar.
Halka düşen görev ise paniklemeden, soğukkanlılığını yitirmeden devletinin yanında durmaktır. Stokçuları, karaborsacıları eğer biliyorsa derhal şikâyet etmeli. Tüketimden gelen gücünü kullanarak tercihini ahlaklı, dürüst üreticilerin mallarından yana kullanmalı. Acil olmayan ihtiyaçları biraz ertelemeli. İsrafı terk etmeli.Millet olmanın gereği budur. Ortak çıkarımız böyle davranmaktan geçer.   
MUHALEFET DOZAJI İYİ AYARLAMALI
Bu zor durumdan elbette muhalefet partileri çıkar sağlamak isteyecek. Bu anlaşılabilir bir durumdur. Lakin onlarda ölçüyü kaçırmamalı stokçuyu, karaborsacıyı cesaretlendirecek eylem ve söylemlerden zinhar kaçınmalılar. Unutmayalım ki bizler öyle veya böyle bir savaşın içindeyiz. Suriye’de,  Irakta askerimiz var.  ABD ve Rusya gibi güçlü devletler artık (maalesef) komşumuz. Suud ve diğer körfez Ülkeleri ABD nin emri ile düşmanlarımıza açıktan, Batılı devletler ise gizliden silah ve para desteği veriyor. İran, tarihi kaypaklığı ile hem kendine, hem İslam dünyasına zarar vermeye devam ediyor. Bu örtülü gibi görünen lakin son aylarda iyice alenileşen savaşa devletimiz büyük paralar harcıyor. Her gün kalkan uçakların, atılan bombaların, yakılan mermilerin, yapılan sevkiyatların elbette bir bedeli var. Mültecilere harcanan paraları da bunlara eklediniz mi durumun vahameti ayan beyan ortaya çıkıyor.  
Bu anlamsız fiyat artışları göstermiştir ki içimizde habis urlar var. Vücut hafiften zaaf gösterince harekete geçiyor. O zaman yapılacak olan şu: Henüz bünye sağlamken devlet ve millet olarak bu urlara karşı gereken tedbirleri (ahlaki eğitim, kamu gücünün farkına vardırma…) almalıyız. M,kroplarada şunu söylemeliyiz: Vücutla beraber mikroplarda ölür.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.