1. HABERLER

  2. RAMAZAN

  3. Ya duamız olmasaydı...
Ya duamız olmasaydı...

Ya duamız olmasaydı...

Dua, Allah’a yalvarmak, O’ndan dilekte bulunmak, O’na yakarmaktır. İnsanların güçlerinin bittiği, sıkıntıya düştüğü anda dua ederek Allah’a sığınırlar.

A+A-

Yüce Allah (cc), Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor:

“İnsana bir darlık dokunduğu zaman yanı üzere yatarken, otururken yahut ayakta bize yalvarır, ama biz onun sıkıntısını giderince sanki kendisine dokunan bir darlıktan ötürü bize hiç yalvarmamış gibi hareket eder. İşte aşrı gidenlere yaptıkları iş böylesine süslü gösterilmiştir.” (Yunus, 10-12)

Dua eden insan bir ferahlık, bir rahatlık hisseder. Allah, Mü’minun Sûresi’nde (âyet 60): “Bana dua edin, size cevap vereyim (duanızı kabul edeyim).”

Bir başka âyette “Ey Muhammed de ki; İbadetiniz (duanız, imanınız) olmasa Rabbim size ne diye değer versin” (Furkan, 77) buyuruyor.

Yine Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:
Ey Muhammed, eğer kullarım Ben’i senden sorarlarsa, şüphesiz ki Ben, çok yakınım. Dua edenin duasını, dua ettiğinde kabul ederim. Benim emrime uysunlar ve Bana iman etsinler ki, doğru yolu bulalar.” (Bakara, 186)

Peygamber Efendimiz (sav) de şöyle buyurur:
“Allah katında duadan daha şerefli bir şey yoktur.” (Tirmizî)

Dua sadece Allah’a yapılmalı, araya hiçbir aracı sokulmamalıdır. Namazın her rekatında tekrar ettiğimiz Fatiha Sûresi’nde “Yalnız Sana ibadet eder ve yalnız Senden yardım dileriz” buyurulur.

Dua eden mü’min gönülden etmeli, duasında iyi şeyler isteyerek kendisi de o doğrultuda çaba sarfetmelidir. Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki; “Biliniz ki, Allahu Teâlâ kendisinden gafil bir kalbin duasını kabul etmez.” (Tirmizî)

Dua yalnız Allah’a yapılır, istek ve yardım sadece Allah’tan istenir. Gönülden gizlice, bağırmadan samimiyetle dua edilir. Zira istemenin de bir adabı vardır. “Rabbinize yalvararak ve gizlice dua edin. Çünkü O aşırı gidenleri sevmez. Yeryüzünü düzelttikten sonra orada bozgunculuk yapmayın. Azabından korkarak ve rahmetini umarak Allah’a dua edin. Şüphesiz ki, Allah’ın rahmeti, iyilik yapanlara yakındır.” (Araf, 55-56)

Bir başka âyette:
“Gerçek dua ve ibadet ancak O’nadır. O’ndan başka çağırdıkları putlar kendilerine hiçbir cevap veremezler. Durumları, suyun ağzına gelmesi için avuçlarını ona açmış bekleyen adamın durumu gibidir. Hiçbir zaman suya kavuşamaz. İşte kâfirlerin yalvarışı da böyle, boşunadır.” (Ra’d, 14)

DUADA İHLAS ŞARTTIR

“Ey inananlar! İnkârcılar istemese de, dini yalnız Allah’a has kılarak O’na yalvarın.” (Mü’min, 14)

“Rabbim! Beni ve çocuklarımı namaz kılanlardan eyle. Rabbimiz! Duamı kabul buyur.”
“Rabbimiz! Hesap görülecek günde, beni, anamı babamı ve inananları bağışla.” (İbrahim, 40-41)/Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.