1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yaban hayvanları tarlaya indi
Yaban hayvanları tarlaya indi

Yaban hayvanları tarlaya indi

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, kurak geçen sonbahar ayları sebebiyle yiyecek bulamayan tarla fareleri ve kara kargaların tarlalara indiğini aktardı. Ataiyibiner, yağış rejimindeki süreçle ilgili olarak ise, “Felaket tellallığı yapmaya gerek y

A+A-

Yağışsız geçen sonbahar, yaban hayvanlarını yaşam savaşına zorluyor. Meraların yağışsız kalması nedeniyle yiyecek bitki ve doğal besin kaynaklarına ulaşamayan tarla fareleri ile kara kargalar, ekili arazilere indi. Ekili arazilere yönelen yaban hayvanları, tarlalarda çimlenmeyi bekleyen tohumlarla beslenmeye başladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner şu ifadelere yer verdi; “Konya’da geçirdiğimiz en kurak Ekim, Kasım ayları çiftçilerimizi ve yaban hayatını olumsuz etkiliyor. Durumu sadece çiftçilerin tarafından değerlendirmek son derece yanlış olur. Doğada devam eden doğal bir süreç var. Ekolojik bir denge var. Bu durum içerisinde her şey aslında yağış azlığına bağlı gelişiyor. Yaban hayvanları beslenme ihtiyaçlarını doğada, yağış azlığı nedeniyle karşılayamıyor. Bu sebeple de tarlalara inip ot tohumları ve çiftçilerimizin tarlalarındaki tohumlardan beslenmeye çalışıyor. Evet bu durum çiftçimizi ve mahsulleri doğrudan olumsuz etkiliyor, ancak bu doğal bir süreç. Bunun sorumlusu hayvanlar değil, sadece yağış yetersizliği. Şuan her şey yağış miktarının az olmasıyla alakalı. Yağışlar az ancak bu henüz bir felaket değil. Önümüzde her şeyin düzelmesine yetecek kadar uzun bir süreç var.”

BU BİR FELAKET DEĞİL
Yağış yetersizliğine bağlı yaşanan süreci değerlendiren Ali Ataiyibiner, bu durumun felaket olarak değerlendirilmesinin çok büyük bir yanlış olduğunu ifade etti. Konya tarihinde yaşanan bol yağışlı ve az yağışlı dönemleri hatırlatan Başkan Ataiyibiner, “Konya tarihine ve uzun yıllar yağış ortalamalarına baktığımızda durumun aslında doğal bir süreç olduğunu görüyoruz. Konya dönem dönem 6 yıllık yağış grafiklerinde yükselişe geçmiş, dönem dönemde 5-6 yılda ortalama 100 milimetrenin altında yağış almış. Geçen 3-4 yıl içinde Konya tarihinin en fazla yağışını aldığımız bir yılı yaşadık, bu yıl da en az yağışı aldığımız bir dönemi yaşıyoruz. Felaket tellallığı yapmaya, Konya yanıyor demeye gerek yok. Şuan henüz yolun başındayız, önümüzde uzun bir süreç var. Umut ediyoruz ki bu süreç, geçmişte yaşanan yağış kıtlığı dönemine giriş değildir. Geçici bir süreçtir ve bu süreci inşallah en az kayıpla atlatırız.”diye konuştu.

GEÇEN SEZONA BARAJLAR DOLU GİRDİK
Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, barajlardaki su seviyelerini, yer altı sularındaki durumu ve bu yıl erken başlayan sulama sezonunu ele aldı. Başkan Ataiyibiner, şuan yer altı ve yer üstü su kaynaklarında durumun çok iç açıcı görünmediğini vurgulayarak, “Yer üstü sularımızda ve yer altı sularımızda durum şuan çok iyi görünmüyor. Ancak bu durum, şuan felaket habercisi değil. Geçtiğimiz sezona da yağış anlamında çok yetersiz girdik ancak bir önceki yıl alınan yağışlar kurtardı. Geçen yıl bir önceki yıl biriken su rezervlerini kullandık.”dedi.

Bu yıl çiftçilerin sulama sezonuna çok erken girdiğini belirten Başkan Ataiyibiner, “Asıl önemli olan nokta sulama sezonuna erken girmek değil, sulamanın geçen yıllara göre ne kadar devam ettiğidir. Geçtiğimiz yıl bu dönemde yüzde 50 civarında bir alanda sulama yapmayı bırakmıştık. Ancak bu yıl hala sulama yapmaya devam ediyoruz. Eğer bu şekilde devam ederse, sulama anlamında zor bir yıl geçirebiliriz. Fakat şuan kuruduk, yandık, Konya yanıyor gibi söylemlere girmeye insanlara korku salmaya gerek yok. Doğal süreç işliyor ve bu tür yorumlar yapmak için çok erken. Önümüzde uzun bir süreç var. Umudumuz beklenen yağışların gelmesi yönünde”şeklinde konuştu./Ümit Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.