1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yabancı Hayranlığı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yabancı Hayranlığı

A+A-

Bizde Osmanlı’dan başlayan oldum olası bir yabancı hayranlığı var.
Yabancıların bize faydalı, bizim için gerekli olan şeylerini almaktan çok, onların bizim bünyemize uymayan yaşamlarını, fikirlerini ararız buluruz.
Tabi ki, ilimin milleti, memleketi ve zamanı olmaz. Ben bunlardan bahsetmiyorum. Yüce Peygamber’imizin bir sözü zaten açık açık bunu göstermektedir.
“İlim Çin’de de olsa gidip alınız” ya da “İlim Müslüman’ın yitik malıdır. Bulduğu yerde almalıdır” demektedir.
Benim anlatmak istediğim şey başka.
Dün akşam bazı TV kanallarında haberleri izledim. İnanın TV haberlerini izlerken canım sıkılıyor, moralim bozuluyor. Bunu söylemek benim için ayrıca çok zor ama, maalesef gerçeklerde bu…
Efendim İstanbul’da AĞOS gazetesinin genel yayın yönetmeni olan Ermeni Hrand Dink’in ölümünün 8.yılı imiş. Ne diyelim toprağı bol olsun.
Bunun için Taksim’den AGOS gazetesi önüne yüzlerce insan ellerinde pankartlarla yürüdüler. Benin dikkatimi çeken ise yürüyenler arasında CHP’li ve HDP’li vekillerin olması.Ellerindeki pankartlara şöyle bir baktım da, içim sızladı. Güler misiniz, ağlar mısınız siz karar verin. Belki sizlerde bu tabloyu görünce ne diyeceğinizi bilemediniz.
Kimisinde “ Hepimiz Ermeni’yiz, hepimiz Hrad’ız”, kimisinde “Soykırım”dan bahseden sözler ve başka safsatalar.
Ankara’da yine aynı.
Şimdi soruyorum. 1980 öncesinde Türk Milletinin çok değerleri evlatları, hatta ondan önce Ermeni çetelerce katledilen değerlerimizi hiç anıyor muyuz ? Onlara bu kadar sahip çıkıldı mı ?
Biz de buna karşı, geçmişte Talat Paşalar tarafından verilen talimatla da, haklı olduğumuz,
Tedbirsel Ermeni Tehcir harekatını, hem içe hem de dışa karşı doğru anlatmak ve Batı ve Rusya
Destekli Ermeni Teröristlerce katledilen rahmetli Türk Millet büyükleri, Sait Halim Paşa,
Mehmed Talât Paşa, Cemal Paşa, Dr. Bahattin Şakir ve Azmi Beyleri ve diğerlerini anmak ve gündemi biz saptamak amacıyla, Türklerin ve dostlarının içerisinde bulunduğu her türden örgütü, şahsiyeti, kurum ve kuruluşu Talat Paşa ‘nin katledildiği 15 Mart’ta anmalıyız. Şimdiden bütün Türkiye’yi bugünde 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.


Ermeniler tarafından katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi, eski adıyla Iğdır Soykırım Anıtı, 1915-1920 tarihleri arasında bölgede yaşayan Ermenilerin Türklere karşı uyguladığı saldırıları sembolize etmektedir ve ilgili belgeler bulundurulmaktadır. Müze, Iğdır kentinde bulunmaktadır. Bunları anıyor muyuz?
Şunu hemen belirteyim.
Canı veren Allah’tır. Canı alacak olanda O’dur. Kesinlikle teröre, şiddete destek verilmesini istemem ama, böylesi bir harekata da karşıyım.
Bir başka konu ise Doğu ve Güneydoğu’daki olaylar. Provokasyonlar. Adını ne koyarsanız koyun, Devlet, Hükümet bunların önüne ne pahasına olursa olsun geçmelidir. Hakkari’de, Şırnak’ta, Cizre’de, Silopi’de olaylar bitmiyor. Eğer bunlar bir gurupsa bunların işini devlet bitirmelidir. Eğer top yekun isyansa. Bunun da gereği yapılmalıdır.
Kimse Dersim İsyanı’nın savunmamalıdır. Kimse bunun arkasına da saklanmamalıdır. O günün şartlarında devlete isyanın karşılığı ne ise o yapılmıştır.
 

Bu yazı toplam 343 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.