1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yağ ihracatı 1.2 milyar dolar oldu
Yağ ihracatı 1.2 milyar dolar oldu

Yağ ihracatı 1.2 milyar dolar oldu

Türkiye'nin bitkisel yağ ve ürünleri ihracatı geçen yıl 2015'e göre yüzde 15 artarak 1 milyar 200 milyon dolara ulaştı.

A+A-

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye'nin yağ ihracatında önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Tüketim alışkanlıklarındaki farklılıkların ülkelere yağ ihracatında etkili olduğunu belirten Büyükhelvacıgil, "Dünyanın çeşitli bölgelerinde tüketilen yağların farklı olması yağ ihracatını etkiliyor. Örneğin Uzak Doğu veya Güney Amerika bölgelerinde tercih edilen yağın Türkiye'den gitme şansı az olur. Bu da doğal olarak ihracatımıza olumsuz etki ediyor." dedi.

Irak, İran ve Mısır başta olmak üzere 80 ülkeye yağ ihraç ettiklerini vurgulayan Büyükhelvacıgil, en çok ihracatı Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yaptıklarını bildirdi.

Büyükhelvacıgil, bitkisel yağ ve ürünleri ihracatının 2015 yılında 950 bin ton olduğunu, bunun da 1 milyar 25 milyon dolara tekabül ettiğini aktardı. Geçen yıl ise 1 milyon 200 bin ton bitkisel yağ ve ürünleri ihraç ettiklerini ifade eden Büyükhelvacıgil, sektörün 2015 yılına göre yüzde 15 artışla 1 milyar 200 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştığını açıkladı.

Büyükhelvacıgil, 2016 yılı toplam ihracatı içerisinde ayçiçek yağı oranının 2015 yılına kıyasla yüzde 7 azalarak, 620 bin tondan 600 bin tona düştüğünü anlattı.

Türkiye'de, ağırlığı ayçiçek yağı olmak üzere yıllık 1,5 milyon ton yağ üretildiğine işaret eden Büyükhelvacıgil, "En çok ihracatı Irak'a yapıyoruz. Ancak Irak hükümeti büyük bir ayçiçek yatırımı yaptı. Bu da bizim ihracatımızı menfi yönde etkiliyor. Dolayısıyla mevcut ihracatı korumak için daha fazla çabalamak gerekiyor." diye konuştu. 

- "Türkiye önemli ayçiçek yağı üreticisi"

Büyükhelvacıgil, Türkiye'nin zeytinyağı üretiminde dünyada ilk 5'e girdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Ukrayna, Bulgaristan, Rusya ve Türkiye önemli ayçiçek yağı üreticisi ülkelerdir. Ülke olarak Ortadoğu ve Afrika, ayçiçek yağını daha çok tercih ettiğinden bizim için önemli pazarlardır. Ayrıca halkımızın yüzde 85'i de ayçiçek yağı tüketmektedir. Öte yandan Türkiye mısırdan da yağ üretmekte ve tüketmektedir."

Yüksek katma değerli ürünlerin ihracattaki payının artırılması gerektiğine değinen Büyükhelvacıgil, "Ülke olarak iç talebi karşılayıp, ihracatımızı artırmak ve ithalatımızı azaltmak için yılda en az 2-2,5 milyon ton yağlı tohum üretmeliyiz. Bu konuda devletimizin gerekli hassasiyeti göstermesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.