1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yağan kar 4.7 milyar metreküp suya eşdeğer
Yağan kar 4.7 milyar metreküp suya eşdeğer

Yağan kar 4.7 milyar metreküp suya eşdeğer

Kar yağışlarından önce Konya’daki barajların son yılların en düşük seviyesine düştüğünü bildiren DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, yağan karın 4.7 milyar metreküp suya eşdeğer olduğunu söyledi

A+A-

2017 yılında, beklenen kar yağışının gelmesiyle birlikte Konya’daki barajların ve yer altı sularının durumu hakkında DSI 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, kesin rakamların karlar eriyince ortaya çıkacağını söyledi. Çınar: “Son alınan verilere göre Konya Kapalı Havzası’na yağan karın su eşdeğeri 4.7 milyar metreküp. Konya Kapalı Havzası’nın yüzölçümü 47 bin kilometrekare. Bu alana yaklaşık ortalama 40 santimetre kar düşmüş. Bu arazinin de yüzde 80’i karla buluşmuş yüzde 20’sine yağmamış. Yer altı suyunun beslenimine katkısı 870 milyon metreküp.” dedi.

2017’DEN UMUTLUYUZ

Konya çevresindeki barajların son durumu ve doluluğu hakkında geçen sene ile kıyaslama yapıldığında yağışların katkısının çok önemli olduğunu kaydeden Çınar, ”2017 yılı başından itibaren özleyerek beklediğimiz kar yağışı nihayet Konya Kapalı Havzası’yla buluştu. Şubat ayı ortalarına geldiğimiz bu günlerde depolamaların esas su kaynağını teşkil eden kış yağışlarının akışa geçmesi ve ıslak periyoda girmemiz 2017’de bizi çok umutlandırdı.” ifadelerini kullandı.

KAR ERİYİNCE BELLİ OLACAK

Birol Çınar, İç Anadolu Bölgesi’nde özellikle de Konya Kapalı Havzası’nı etkisi altına alan kuraklığın bölge müdürlüğünce dikkatle gözlendiğini vurguladı. Kuraklığın olduğu günlerin, baraj ve göllerdeki ölçümlere etkisini anlatan Çınar, 2017’deki kar yağışından ümitli olduklarını söyledi. Çınar: “Yapılan ölçümler sonucunda Konya ili dahilinde baraj ve göletlerde maalesef yeterli su depolanmadığı tespit edildi. Şöyle ki bu söylediğim veriler yağıştan önceki veriler biz bu yağışların etkisini ancak erimeler başladığında ve eriyen kar sularının depolamalarımıza ulaştığında değerlendirmesini yapabileceğiz. Şu anda olumlu katkısını net olarak göremiyoruz.” diye konuştu.

EN DÜŞÜK SEVİYEDEYDİ

Barajların şu anda karlar erimeden önceki doluluk oranları hakkında bilgi veren Çınar, “Apa Barajı’nın doluluk oranı yüzde 12 ve son yılların en düşük seviyesinde. Hem içme hem de sulama amaçlı kullanılan Altınapa Barajı’nın doluluk oranı yüzde 10 iken son yılların yine en düşük seviyesinde. Geçen yıl bu günlerde doluluk oranı yüzde 52 idi. Sille Barajı doluluk oranı yüzde 51. Ereğli-İvriz Barajı doluluk oranı yüzde 32. Ilgın-Çavuşlu depolaması geçen yıl bugün yüzde 48’di bugün ise yüzde 12. Buda yine son yılların en düşük seviyesi. Suğla depolamamızın doluluk oranı yüzde 57. En önemli kaynaklarımızdan Beyşehir Gölü 2015-2016 yıllarının çok kurak geçmesi sonucu gölde yeterli su depolanamamış ayrıca buharlaşma ve kayıplar sonucu geçen yıla göre bugün itibariyle su seviyesi yaklaşık 1 metre düştü.” sözleriyle yağışların etkisinin karların erimesiyle belli olacağının altını çizdi.

YERALTINA KATKISI 870 MİLYON METREKÜP SU

Tahmini hesaplarına göre 4.7 milyar metreküp su eşdeğeri olduğunu ve yer altı suyunun beslenimine 870 milyon metre küp katkısı olduğuna dikkati çeken Çınar, “Bazı barajlar birkaç kere dolup boşalıyor. Bazıları doluyor. Bu ciddi su. Barajların havzasında erimeyi bekliyor şu anda. Yavaş yavaş eriyip yer altı suyuna gidiyor. Sonrasında da eriyen ve akışa geçen sular bu barajlarda depolanacak ve inşallah eridiğinde de yüzde 100 doluluk oranı diyeceğim. En düşük seviyelerden en yüksek seviyelere çıkacak. 2017’den çok ümitliyiz. 2015 2016 yılı çok kurak geçti. O zamanlar önceki senelerden depolarımız dolu olduğu için onları kullandık. 2016’nın son periyodunda depolamalar da minimum seviyelere indi sonrasında da beklediğimiz kar yağışı geldi ve buda bizi kurtaracak.” diyerek sözlerine son verdi.

Nagihan ÇAPKIN-Hakimiyet.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.