1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “Yahya Kemal şiirimizin derunî ahengidir”
“Yahya Kemal şiirimizin derunî ahengidir”

“Yahya Kemal şiirimizin derunî ahengidir”

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Vefatının 60’ıncı Yılında Yahya Kemal Beyatlı” hayatı, şiirleri ve fikirleriyle birlikte ele alınarak anlatıldı. 

A+A-

Yahya Kemal, Şiirin Derunî Ahengidir
Hanifi Aslan, Yahya Kemal’in şiirle ilgili düşünce ve görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Yahya Kemal, “şiir şiir için yazılmalı veya sanat sanat içindir” tartışmalarına karşı “Ahlâk, din, millet, vatan, halk ideallerini yâni bir dâvaya şiiri bayrak yapanlar şiire haksızlık ederler” diyor. O aslında şiiri bir propaganda aracına dönüştürmemektir demek istiyor

Yahya Kemal’i Üsküp ve Paris Etkiledi
NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümünde öğretim görevlisi Fatih Cihat Büyükmatür ise, Yahya Kemal’in biyografisini, şehirler üzerine kurarak anlattı. Gezdiği şehirlerin Yahya Kemal’in hem şahsiyetinde, hem de sanatında etkili olmuş ve iz bırakmış şehirler olduğunu belirterek o şehirlerarasında Üsküp ile gençliğinde bohem hayatı yaşadığı Paris’ten misaller verdi. 2 Aralık 1884’de Üsküp’te dünyaya gelen Yahya Kemal’in tarifiyle, o yıllarda Üsküp’ün “ezanların okunduğu, örf, adet ve geleneklerin bütünüyle yaşandığı gerçek bir Türk-İslâm şehri” olduğunu belirten Cihat Büyükmatür, “Yahya Kemal’de bıraktığı iz sadece ezan değil, aslında dini anlamda birçok ritüelle ilk defa Üsküp’te tanışıyor ve yüzleşiyor’dedi. 

Yahya Kemal Geçmişin Destanıdır
Abdullah Harmancı da, Sezai Karakoç’un Yahya Kemal ile Mehmet Âkif’i kıyaslamasıyla ilgili şu ifadelere yer vererek konuşmasını tamamladı: “Yahya Kemal, ölen sanatta yaşamalıdır der. Mehmet Akif, yaşayan ölmemelidir der. Yahya Kemal geçmişin destanıdır. Mehmet Akif bugünün destanıdır. Yahya Kemal divân şiirinin dilidir. Mehmet Akif konuşma dilidir. Yahya Kemal yenilgi sonrasında yapılmış duygusal bir konuşmadır. Mehmet Akif savaş sırasında askere göre kendirici bir seslenmedir. Yahya Kemal sonuca, Mehmet Akif sebebe bakar. Yahya Kemal klasik, Mehmet Akif çağdaştır.” 
Sohbetten sonra Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, her üç konuşmacıya “Büyük Selçuklu Mirası” adlı hacimli kitabı hediye etti. AHMET ÖZER
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.