1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yakın dönem Konya alimleri konuşulacak
Yakın dönem Konya alimleri konuşulacak

Yakın dönem Konya alimleri konuşulacak

Neü İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, "bilim İnsanlari Hem Şehir Alim İlişkisini, Hem De Konya'mızın Tarih Boyunca Yetiştirmiş Olduğu Alimleri Bütün Yönleriyle Anlatacaklar" Dedi.

A+A-

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Cuma günü başlayacak Şehir ve Alimler Sempozyumu’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Yakın dönem Konya alimlerinden bir kısmının bütün yönleriyle ele alınacağı sempozyumla ilgili değerlendirmelerde bulunan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Sempozyumun Konya’nın İslam Dünyası Turizm Başkenti ilan edilmesinin ardından gerçekleştirilen istişare toplantılarında yapılması kararlaştırılan etkinliklerden bir tanesi olduğunu vurguladı. Rektör Şeker; “Şehir alimi, alim şehri besler. Bu beslenmenin illa maddi olması gerekmez. Konya özelinde Konya’nın yetiştirmiş olduğu ve Konya’da yaşamış olan birçok alim şehre ve şehrin gelişmesine katkı sunmuştur. Önemli olan şehre ve alimlere layık olabilmektir” dedi.
NEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş ise, sempozyumun 62, 63 ve 64. Hükümetlere Başbakanlık yapmış olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayacağını söylerken; “8 oturum halinde 29 bildiri tartışılacak. Bilim insanları hem şehir alim ilişkisini, hem de Konya’mızın tarih boyunca yetiştirmiş olduğu alimleri bütün yönleriyle anlatacaklar” ifadelerini kullandı.
Hem Osmanlı, hem Cumhuriyet döneminde yaşamış ülkemizin ve Konya’mızın dini ve kültürel hayatına büyük katkıda bulunan alimlere öncelik vermeye çalıştıkları kaydeden Altıntaş, sempozyumda Hacıveyis Efendi, Hacıveyiszade Mustafa Kurucu Efendi, Ali Ulvi Kurucu gibi hocaların konuşulacağını belirtti. Yakın dönemde vefat etmiş olan Sultanü’l- Vaizin Tahir Büyükkörükçü, Ladikli Ahmed Efendi’nin irfani hayatlarının da masaya yatırılacağının altını çizen Altıntaş; “Hem Konya’daki, hem Konya dışındaki üniversitelerimizden değerli hocalarımız bahsi geçen alimler hakkında bizleri aydınlatacaklar. Üniversitemizden, Prof. Dr. Hayri Erten, Prof. Dr. Fikret Karapınar gibi çok sayıda hocalarımız alim şehir ilişkisi üzerinde duracaklar” dedi.
Özellikle Konya halkını sempozyuma davet eden Altıntaş, sempozyuma katkı sağlayan başta NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker olmak üzere Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek’e ve Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı’na teşekkür etti.
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ), Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği, yakın dönem Konya alimlerinden bir kısmının ele alınacağı, hem yöresel, hem de evrensel ölçekte ilmi, sosyal, kültürel olarak katkı sağlayacak olan “Şehir ve Âlimler Sempozyumu I” 11 Kasım Cuma günü başlayacak ve iki gün sürecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.