1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yaklaşık 55 bin sağlık personeli alınacak
Yaklaşık 55 bin sağlık personeli alınacak

Yaklaşık 55 bin sağlık personeli alınacak

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlıkta istihdama ilişkin, "Yoğun bakım yatak sayımızı ve personel sayımızı artırmak istiyoruz." dedi.

A+A-

Demircan, personel alımına ilişkin şunları söyledi:

"Yoğun bakım yatak sayısını artırmaya devam edeceğiz, personel sayımızı da artırmak istiyoruz. 27 bin ebe hemşire ve sağlık personeli alınacak. Bu, yüksek bir rakam. Her sene yaklaşık 9 bin civarında hekim kadroya dahil oluyor. Ediyor 36 bin. Bizim bu seneden alacağımız kadro miktarı var, taşeron sistemi kalktığı için, bu alımı yapmadık. 2017'den 2018'e aktarılan bir 10 bin işçi çalışan alacağız. Ayırca 2018 için de 9 bin kontenjan verildi. Yaklaşık 55 bin doktor, ebe hemşire, sağlık personeli ve çalışan alacağız." 

"Uygun bir personel rejimi oluşturmak zorundayız"

Demircan, "Taşeron sisteminin kalkmasından sonra bundan sonraki sistemi yeniden gözden geçireceğiz. Herkesin statüsünü belli bir standart içine getirmemiz lazım. Sağlığın kendi gerekliliğine uygun bir personel rejimini oluşturmak zorundayız." diye konuştu.

Şartların iyileştirilmesi için yasal çalışma

Sağlık çalışanlarının şartlarını iyileştirmek için yasal çalışma yapıldığını söyleyen Bakan Demircan, "Bununla ilgili ocak ayı içerisinde Başbakanımıza bir sunum yapacağız. Bu bekledikleri yıpranma payı, emekli maaşlarındaki düşüklük ve performanstaki ölçütler, bunlarla ilgili çalışmalarımız bittikten sonra paylaşacağız." dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.