1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yanlış güneş gözlüğü Katarakt Yapıyor
Yanlış güneş gözlüğü Katarakt Yapıyor

Yanlış güneş gözlüğü Katarakt Yapıyor

Dünyagöz Konya doktorlarından Prof. Dr. Ümit Kamış, yaz aylarında sadece moda amaçlı ve cam kalitesi düşük gözlüklerin körlüğe varabilecek sonuçlar doğurabileceğini söyledi

A+A-

Güneş ışınlarının cilde olduğu kadar gözlere de doğrudan zarar verebildiğini belirten Dünyagöz Konya doktorlarından Prof. Dr. Ümit Kamış, kataraktın oluşumunda zararlı güneş ışınlarının büyük bir rolü olduğunu belirtti. Özellikle tarım bölgelerindeki işçilerde ve Afrika ülkelerinde erken yaşta katarakt görülme oranının daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Ümit Kamış, halkı güneş gözlüğü seçiminde Ultraviyole ışınlarını bloke eden, polarize filtreli güneş gözlüklerini tercih etmeleri konusunda uyardı.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Göz içinde yer alan doğal merceğin saydamlığını yitirmesiyle katarakt hastalığının oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Ümit Kamış “Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma bulundurmayan güneş gözlüklerinin kullanımı, göz merceğine zarar verip katarakt oluşumunu hızlandırabilir. Buna ek olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkan ve halk arasında sarı nokta olarak bilinen makula dejenerasyonu hastalığına sebep olabilir.”dedi.

MODA İÇİN GÖZÜNÜZDEN OLMAYIN
Özellikle yaz aylarında sadece moda amaçlı ve cam kalitesine dikkat edilmeyen gözlüklerin işporta tezgâhlarında satışta olduğunu belirten Prof. Dr. Ümit Kamış “ Güneş gözlükleri sıradan bir takı değil, göz sağlığı için çok önemli bir aksesuardır. Unutulmamalıdır ki kataraktın ilerlemesi durdurulamaz ve tek tedavisi ameliyattır. Dolayısıyla kişilerin güneş gözlüğü seçiminde oldukça dikkatli olmasını ve göz sağlığına tehdit oluşturacak güneş gözlüklerini kullanmamalarını tavsiye ediyoruz”bilgilerini aktardı.

STANDARTLARA UYGUN OLMALI
Güneş ışınlarından tam anlamıyla korunmak için standartlara uygun güneş gözlüğü kullanımının şart olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ümit Kamış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yazın özellikle beyaz zeminler ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimize daha çok zarar vermektedir ve güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma ihtiyacı daha da önemlidir. Bu saatlerde ultraviyole ışınlarını bloke eden ve polarize filtreli güneş gözlüklerinin kullanılması gerekir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.