1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yapılandırmaya rekor başvuru
Yapılandırmaya rekor başvuru

Yapılandırmaya rekor başvuru

6736 sayılı Vergi Yapılandırma kanunu hakkında bilgi veren Konya Vergi Dairesi Başkanı Musa Kazım Ünver, Konya’da sisteme düşen dilekçe sayısının 180 bin olduğunu ve yapılandırmadan yararlanılacak olan tutarın 1 Milyar 100 Milyon TL’yi aştığını söyledi.

A+A-

Vergi borcunda milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yapılandırma uygulamasında başvuru süresinde son günlere girildi. Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere borçlar düzenleme kapsamında yer alıyor. Konya Vergi Daire Başkanı Musa Kazım Ünver, vatandaşların 25 Kasımdan önce mutlaka gelip dilekçe vermelerini söyledi. Yapılan kanunun çok avantajlı olduğunu kaydeden ve Konyalı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Başkan Ünver, “Bu kanun vatandaşlar için çok önemli bir fırsat. 25 Kasıma kadar kapımız herkese açık. Vatandaşlar dilekçelerini getirip işlemleri hemen başlatabilirler. 21Kasım itibariyle sisteme düşen dilekçe sayısı yaklaşık 180 bin sayısına ulaştı. Yapılandırılacak tutar ise, 1 Milyar 100 Milyon lirayı aştı. Ağırlıklı olarak kesinleşmiş alacaklar hakkında başvurular gelmekte” şeklinde konuştu.6 BAŞLIKTA TOPLANDI
6736 sayılı kanunun 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazeteyle yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Başkan Ünver, Kanunun 6 ana başlığı halinde hükümler içerdiğini belirterek maddeleri şöyle sıraladı; “Bunların ilki kesinleşmiş alacaklara ilişkin hükümlerdir. İkincisi, davalık dosyaların tekemmülüdür. Üçüncüsü vergi inceleme süreci devam eden incelemelerin tekemmülüdür. Dördüncüsü, matrah ve vergi artırımıdır. Beşincisi vergi stok affıdır. Son olarak altıncı madde ise, yurtiçi ve yurtdışı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasına yönelik hükümlerdir.”

ÖDEME TAKVİMİ DEĞİŞMEDİ
Kanun müracaat tarihi Ekim Ayından Kasımın 25’ine kadar uzatıldığını ama ödeme takviminde değişiklik olmadığının altını çizen Başkan Ünver, vatandaşların ödeme tarihlerine çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Başkan Ünver, “Ödeme takviminde bir değişiklik olmadı. Ödeme takviminde ilk ödeme tarihi Kasım ayının sonunda gerçekleştirilmesi gerekiyor. Peşin seçeneği seçmiş olan vatandaşlarımız ve mükelleflerimiz içinde yine Kasım ayında ödemelerin yapılması gerekiyor. Bu kanundan yararlanabilmek için kanunun getirmiş olduğu avantajlardan yararlanabilmek için ilk iki taksitin yani Kasım ve Ocak taksitlerinin zamanında ödenmesi gerekiyor. Bu hususa kesinlikle vatandaşların riayet etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde bu kanundan yaralanamazlar” sözlerini kaydetti.

180 BİN BAŞVURU VAR
30 vergi dairesi başkanlığı arasında Konya vergi dairesinin ilk sıra için mücadele ettiğini kaydeden Başkan Ünver, “Bugün itibariyle bizim sistemimize intikal eden dilekçe sayısı 180 bin civarında vatandaşımız ve mükellefimiz müracaatta bulundu. Kanunun yürürlüğe girdiğinden beri kanun kapsamında, kanunun vermiş olduğu vatandaşlardan yararlanmak için müracaat edenlerin vermiş olduğu dilekçe sayısı 180 bin civarında oldu. Şu ana kadar kanun kapsamında, kanunun 6 ana başlığı altında ki bugün itibariyle yararlanılan tutar 1 Milyar 100 Milyon lirayı geçmiş durumda” dedi.

KESİNLEŞMİŞ ALACAKLAR FAZLA
Yapılan 180 binden fazla başvurunun büyük çoğunluğunu kesinleşmiş alacakların oluşturduğunu belirten Ünver, “Burada elbette ki büyük çoğunluğu kesinleşmiş alacaklar oluşturuyor. Verilen dilekçelerin büyük bir çoğunluğunu kesinleşmiş alacaklılar oluşturmaktadır. Konya’da 180 bin civarında verilen dilekçelerin hemen hemen 140 bin dilekçenin kesinleşmiş alacaklılar oluşturmakta. Bunun yanı sıra yapılandırılacak olan 1 Milyar liralık ücretinde büyük bir kısmını yine kesinleşmiş alacaklılar grubu oluşturuyor” diye konuştu.

SON GÜNLERİ İYİ DEĞERLENDİRİN
Vergi yapılandırma kanunun son günlerini iyi değerlendirmek gerektiğine dikkat çeken Başkan Ünver, şunları söyledi; “Ekim ayında son bulacak olan yapılandırma 1 ay ertelenerek Kasım ayına çekildi. Borçlu vatandaşlarımızdan ve mükelleflerden ricamız, bu son haftadır ve bu hafta içinde yapılandırma olasılığı olan kanun hükümlerinden yaralanma olasılığı olan tüm vatandaşların en erken şekilde gelip başvurmaları ve kanundan yararlanmalarıdır. Başvuruları mümkün olduğunca son güne bırakmamaları gerekiyor. Taksitli seçeneği seçecek olanlara bir ödeme takvimi vergi daireleri tarafından verilmektedir. Dolayısıyla bize bir çalışma alanı kalmayacak. 25’inde başvuranların ödeme yapması için önünde 3 günlük bir süre zarfı kalıyor. 28-29 ve 30 Kasım’dan sonra ilk taksitin ödenmesi gerekiyor. Vatandaşlarda mağduriyet yaşanmaması ve ödeme planlarının hazırlanabilmesi için en geç 24’ünde dilekçelerini vererek 25’inde ödeme planlarını almalarını tavsiye ediyoruz.”

İNTERNET ÜZERİNDEN BORÇLAR ÖDENEBİLİYOR
Yapılandırılacak olan vergi borçlarının internet üzerinden kolaylıkla ödenebildiğini de özlerine ekleyen Başkan Ünver, “Şimdiye kadar yoğunluğun yaşanmadı. Ama son başvuru tarihinin gelmesiyle birlikte yoğunluğun arttı. İki gündür veznelerde yoğunluk oluşmaya başladı. KDV, stopaj ve diğer rutin işlemlerin beyanlarında ödeme takvimleri belirleme süreçleri var. Yapılandırma için son günlere geldik. Vatandaşlarımız erkenden borçlarını yapılandırmak için başvurmalarını bekliyoruz. Ödemelerde devlet kolaylıkta sağlıyor. Kredi kartıyla bankacılık işlemlerinden internet üzerinden yapabiliyor. Yani buraya kadar zahmet etmelerine de gerek kalmadı” ifadelerini kullandı.

İLK SIRA İÇİN MÜCADELE
Konya Vergi Dairesi Başkanlığı 2 hafta önce paylaşılan verilerde 30 vergi dairesi başkanlığı içerisinde ikinci sırada olduğunu ve hedeflerinin ilk sıraya girmek olduğunun altını çizen Başkan Ünver, “Hedefimiz 30 daire başkanlığı içerisinde ilk sırada yer almak. 25 Kasımdan sonra gelir idaresi bir çalışma yapacak ve çalışmada bir sıra oluşturacak. Yapılandırma noktasında müracaat eden vatandaş ve mükellef sayısında en çok dilekçe alan vergi dairesi olmayı hedefliyoruz. Konya Vergi Dairesi Başkanlığı 6736 sayılı kanun kapsamındaki hedefi 30 vergi dairesi başkanlığı arasında ilk sırada yer almaktır” şeklinde konuştu./Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.