1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yapımcılarla 'şiddet ve istismarı' görüşülecek
Yapımcılarla 'şiddet ve istismarı' görüşülecek

Yapımcılarla 'şiddet ve istismarı' görüşülecek

RTÜK Başkanı Şahin, şiddet içerikli yayınlara karşı tedbir alınmasının RTÜK'ün en hassas olduğu konuların başında geldiğini belirterek, "Konuyla ilgili çok önceden planladığımız son çalışmayı eylül ayının ilk haftasında icra edeceğiz." dedi. 

A+A-

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, şiddet içerikli yayınlara karşı tedbir alınmasının Üst Kurulun en hassas olduğu konuların başında geldiğini belirterek, "Buna ilişkin olarak yapmayı çok önceden planladığımız son çalışmayı eylül ayının ilk haftasında icra edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanımızın başkanlığında dizi ve film yapımcılarıyla bir araya gelerek, şiddet ve istismar konuları başta olmak üzere tespit ettiğimiz aksaklıkları, yanlışları yüz yüze istişare edeceğiz." dedi.
Şahin, Emine Bulut cinayetinin ardından bazı vatandaşların şiddet içerikli dizi ve filmlere ilişkin Üst Kuruldan beklentilerini sosyal medya aracılığıyla ifade etmesine yönelik, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Üst Kurulun, çocuklar ve kadınlar özelinde aileyi korumayı kendisine ilke edindiğini, bunun hem yasaların verdiği görevden hem de RTÜK yönetiminin özel hassasiyetinden kaynaklandığını vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:
"Kadına şiddet insanlığa ihanettir, kabul edilmesi mümkün değildir. RTÜK'ün kadına karşı şiddeti özendiren yayınlara kayıtsız kalması düşünülemez. Kadınlarımıza yönelik şiddet, kadın cinayetleri vahşettir, lanetliyoruz. Şiddetin her türlüsüne son vermek için topyekün bir mücadele şarttır. Ortaya çıkan tabloyu sadece dizi filmlerdeki şiddet sahneleriyle açıklamak yeterli değildir. Dizilerin toplum davranışları üzerindeki etkisi tartışılmaz ama dizilere müdahale tek başına şiddetin önüne geçmek için çözüm değildir. Eğitim sistemimizden başlayan tedbirlerin alınması zorunludur. RTÜK'ün görev alanına giren televizyon yayıncılığına ilişkin ortaya çıkan şiddet içerikli yayınlara karşı tedbir alınması beklentisi makuldür ve RTÜK'ün en hassas olduğu konuların başında gelmektedir. Şiddeti meşru gösteren, normalleştiren ve özendiren yayın içeriklerine karşı görev sorumluluğumuzun bilincinde olarak dizi filmlerde bahse konu sahnelerin temizlenmesi için gereken tedbirleri almayı sürdürüyoruz. Kadına şiddete ve kadın cinayetlerine duyarsız, sessiz ve tepkisiz kalmayacağız."
Şahin, Üst Kurula ALO 178 RTÜK İletişim Hattı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, internet ve sosyal medya üzerinden yapılan başvurular ve şikayetlerin titizlikle ele alındığını, vatandaşların beklenti ve önerilerini değerlendirerek gerekli müdahalelerin yapıldığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.