1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yargı paketi…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yargı paketi…

A+A-

Türkiye’nin büyük bölümünü ilgilendiren konulardan birisi de yargı  ve yargılama sistemidir.
Kimse yargının verdiği kararı  istediği gibi olmadığı için beğenmemektedir.
Siyasetinde konusu olan ve kuvvetler ayrılığı ilkesini savunan bir kısım siyasi kadrolar bunların  düzeltilmesini isterken, mecliste  tüm partiler için yargı reformu istemekteydi.
Nihayet hazırlanan tasarı sonrasında bir taraftan Suriye meselesi gündemi oluştururken, diğer taraftan  TBMM’nin açılmasıyla yargı paketi görüşülmeye başlandı.
Hukuka herkesin ihtiyacı vardır.” Adaletin kestiği parmak acımaz” dedirtmemiz için yargı reformu enine boyuna konuşulup, kangren olmuş sorunlardan birisi çözülmelidir.
Ancak TBMM’de görüşülen yargı reformuna meclisten sert tepkiler gelmektedir.Yargı reformunun içinde çocuk ve kadın istismarına engel olunmasını sağlayacak hiçbir düzenlemenin olmadığının altını çizen Gamze Akkuş İlgezdi, "Sizce bu teklif içerisinde, şiddet mağduru çocuklar için bir gelecek var mı?" dedi.
TBMM'de yargı paketinin 17. maddesi görüşülürken konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi çocukların hayatları boyunca izlerini taşıyacakları travmalar yaşadığını belirterek, “Daha iki gün önce yaşları 7 ve 9 olan iki kardeş cinsel tacize uğradı. Faili öz dedeleriydi. Türkiye’nin en acı gerçeklerinden olan bu olay sıradan bir “cinsel istismar” vakası olarak kayıtlara geçti” diye konuştu.
Yargı reformunun içinde çocuk ve kadın istismarına engel olunmasını sağlayacak hiçbir düzenlemenin olmadığının altını çizen Gamze Akkuş İlgezdi, “Bugün yargı reformunu görüşüyoruz. Sizce bu teklif içerisinde, her parçasında derin yaralar açılan, şiddet mağduru çocuklar için bir gelecek var mı?” diye sordu. İlgezdi, "Peki her yerde mağdur edilen, toplum tarafından unutulmuş taciz ve istismar mağduru 18 bin 290 çocuk için düzenlemeler var mı?” diye ekledi.
Geçen yıl günde 50 çocuğun saldırıya maruz kaldığını hatırladan İlgezdi, “Reform demetinin içinde 10 binden fazla kelime var da son 16 yılda istismara uğrayarak doğum yapan 15 yaşından küçük 15 bin çocuğumuz için bir reçete yok!” dedi.
Gamze Akkuş İlgezdi 39 maddeden oluşan yargı reformunda kuma olan, başlık parasına satılan, erken evliliğe zorlanan sayıları 691 bine ulaşan kız çocukları ile ilgili hiçbir çalışmanın da yapılmadığını söyleyerek, şu örnekleri verdi:
“İstismara uğrayıp, işkenceyle öldürülen 8 yaşındaki Eylül… Kaçırıldıktan sonra açlıktan yaşamını yitiren 4 yaşındaki Leyla… Komşusu tarafından öldürülen 3 yaşındaki Irmak… Diri diri yakılan 6 yaşındaki Gizem ve daha niceleri…”
 Yaşanan istismar olaylarının altında istismarcılardan korkan çocukların ve o istismarcıları kollayan adaletin olduğunu belirten İlgezdi, “Çocuk korktuğu, adalet ise kolladığı için susuyor. Saldırganlar hala “iyi hal indiriminden” ve “saygın tutum” gerekçesinden yararlanmaya devam ediyorlar” diye konuştu.
 Cinsel şiddet her gün, her şekilde yeniden üretiliyor ve yaygınlaşıyor. Bu utanç tablosunu örtbas etmeye çalışanlardan, çocuk istismarını meşrulaştıranlardan hesap sorulmasını toplum istemektedir.
 Ben siyaseti bir kenara bırakarak, kanunu  TBMM’de çıkartacak  kimselere sesleniyorum.  Bizler çocuklarımızın çıkartamadıkları ses olmalıyız. 
Gelin kadın ve çocuğa yönelik bütün ayrımcı yasaları, burada bir gecede kaldıralım. Toplumdan uzak, yıllar önce çıkartılmış ve  topluma gerekli şekilde yardımcı olmayan yasaları, medeni kanundaki tutarsızlıkları ortadan kaldıralım. Nafaka, çocuk teslimi, boşanmada çok eskiye dönülmeden yeni düzenlemeler getirelim.
Ancak istismara karşı düzenlemeler yapılırsa görüşülen paketin bir reform olabileceğini  düşünüyorum. Yoksa  toplumun büyük bölümünün beklediği yasalar çıkmaz ise, buna “Dağ fare doğurdu” demek hiçte yanlış olmaz.
Bekleyip göreceğiz ve umudumuz adına yakışır bir yargı reformu çıkartılsın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.